Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

1.png

Czym są programy partnerskie, marketing afiliacyjny i jak zarabiać na stronie internetowej poza tradycyjnymi reklamami

 

Programy partnerskie (marketing afiliacyjny) to co raz bardziej popularny model zarabiania w sieci. Polega on na tym, że reklamodawca zleca wykonanie prac marketingowych (reklama, promocja) niezależnym osobom, nazywanym w branży partnerami. System płatności jest tutaj zależny od efektu uzyskanego przez partnera, czyli np. od ilości wygenerowanych sprzedaży. Motywatorem do pracy dla partnerów jest tutaj prowizja od każdej sprzedaży. Dla reklamodawcy natomiast jest to dobry zamiennik dla tradycyjnych reklam czy pozycjonowania.

Dowiedz się co to afiliacja

 

marketing afiliacyjny od zewnątrz

Im bardziej zagłębisz się w temat programów partnerskich, tym więcej reklam z nich związanych zauważysz. Ten model marketingu nie ma stałej formy reklamy, ponieważ bierze w nim udział duża liczba indywidualnych osób, co przekłada się na niezliczoną ilość sposobów reklamy. W zależności od ograniczeń nałożonych przez reklamodawcę lub sieci afiliacyjne, mogą zostać użyte listy mailingowe, fanpage na Facebooku, banner na stronie internetowej, recenzja produktu. Nie ma to jednak większego znaczenia, ponieważ pod każdą tą formą reklamy znajduje się indywidualny link partnera. Gdy zakupisz produkt z tego linku, właściciel linku otrzymuje swoją prowizję. Przykładowa forma linku partnerskiego:

http://reklamodawca.com/aa/ref=id_partnera

Czemu linki wyglądają tak, a nie inaczej? Ponieważ pozwala to zautomatyzować i uporządkować wypłacanie odpowiednich prowizji poszczególnym partnerom. Nie ma tutaj miejsca na naciąganie czy narzekania na nieodpowiednią wypłatę - system nad wszystkim sprawuje pieczę. 

 

Przykład jak zarabiać na stronie internetowej z użyciem programów partnerskich

Jedną z najpopularniejszych metod promocji produktów od reklamodawcy jest promowanie ich na swojej stronie internetowej. Jeśli np. prowadzimy witrynę o tematyce: ekonomia, bankowość, kredyty, oszczędzanie - możemy zachęcać użytkowników do założenia konta lub lokaty w banku oferowanym przez reklamodawcę.

2.png

Zgodnie ze screenem powyżej, jeśli zaproponujemy komuś założenie Lokaty Witaj w Nest Banku, dostaniemy 60zł.

Często spotkać możemy witryny, których jedynym celem istnienia jest właśnie afiliacja. Strony takie są pozycjonowane pod konkretne słowa kluczowe, co zapewnia stały, duży ruch. Jednak z moich obserwacji wynika, że większym zainteresowaniem cieszą się raczej strony dla hobbystów, które nie promują nachalnie produktów, a jedynie np. recenzują je i podają swój link partnerski. Użytkownicy nie czują sie wtedy zewsząd namawiani do "nabicia kabzy" partnerowi. Linki można jednak umieszczać też w reklamach banerowych, filmach, w samym tekście. Możliwości jest naprawdę dużo.

 

Inne metody jak promować program partnerski

Istnieje ogromna ilość sposobów promocji programów afiliacyjnych. Jest ona tak naprawdę ograniczona jedynie wyobraźnią partnera, na przykład:

  • kampanie Google AdWords
  • wysyłanie wiadomości na listy mailingowe (newslettery)
  • promowanie produktów na profilach social media (Facebook, Twitter, Instagram)
  • promowanie produktów w formie wideo-recenzji (YouTube, Vimeo)

 

Ile zapłaci nam sieć afiliacyjna

Pieniądze, które dostajemy od reklamodawców mogą być naprawdę spore. Wynika to z faktu, że promowane produkty są zazwyczaj stosunkowo drogie, a ich promocja w tradycyjny sposób kosztowałaby reklamodawcę dużo więcej, niż w przypadku marketingu afiliacyjnego. Dla przykładu, poniżej niektóre ze stawek programów partnerkich:

  • 5zł - gdy klient zostawi swój numer kontaktowy w formularzu operatora GSM
  • 15zł - gdy klient wypełni formularz zaciągnięcia pożyczki w banku
  • 20% - prowizja o każdego kupionego produktu w sklepie internetowym z audiobookami
  • 0.5% - prowizja od zaciągniętego przez klienta kredytu hipotecznego (dostajemy 1500zł za kredyt w wysokości 300.000zł)
  • 10% - prowizja od zarobków poleconych przez nas nowych partnerów

Stawki są przykładowe. Wysokość prowizji zależy zarówno od reklamodawcy, jak i od sieci afiliacyjnej. W afiliacji spotkać możemy wiele różnych modeli rozliczania prowizji: CPS (Cost Per Sale), CPL (Cost Per Lead), CPC (Cost Per Click) oraz PPC (Pay Per Click).

Jeśli interesują Cię rozwinięcia skrótów modeli naliczania prowizji, zajrzyj tutaj: 

 

Polecam również lekturę poradnika dotyczącego rozwijającego się w Polsce modelu Pay Per Call:

 

3.png

Programy partnerskie od kuchni

Zazwyczaj układ w afiliacji dzieli się na 4 składniki:

  • Reklamodawca - zleca partnerowi działania marketingowe na platformie Sieci Afiliacyjnej płacąc mu za efekty jego pracy
  • Partner - promuje produkt Reklamodawcy swoim unikalnym linkiem sprzedażowym dostając prowizję od każdej sprzedaży (lead'a, czyt. lida)
  • Klient - kupuje produkty reklamodawcy promowane przez Partnera poprzez unikalny link Partnera
  • Sieć afiliacyjna - udostępnia platformę, dzięki której Reklamodawca i Partner mogą nawiązać współpracę

Sieci afiliacyjne, choć przez niektórych początkujących uznawane (BŁĘDNIE!) za zdzierców, mają przed sobą dość ciężkie zadanie. Muszą pogodzić chęć osiągnięcia przez reklamodawcę dużego zasięgu reklamy z chęcią partnerów do zarobienia dobrych prowizji. Dodatkowo odpowiedzialni są za bezpieczeństwo transakcji oraz regulowanie wypłat prowizji. Wszystko to wymaga czasu, wiedzy oraz umiejętności organizacyjnych, wiedzy prawnej i pieniędzy, ponieważ utworzenie kampanii również jest wydatkiem ze strony sieci (choćby nadzór techniczny pracownika sieci afiliacyjnej). Dlatego sieć afiliacyjna również często pobiera prowizję od każdej sprzedaży (nie ma to większego wpływu na Twoją prowizję!)

 

Przykładowe sieci afiliacyjne, które polecamy:

 

Zarabianie poprzez polecanie... programu partnerskiego

Niektóre sieci afiliacyjne wprowadziły sposób na zarobek poprzez promowanie ich własnego serwisu. Polega to na tym, że gdy założysz konto w sieci afiliacyjnej dostajesz swój link partnerski. Następnie gdy ktoś zarejestruje się w tej sieci z Twojego linku (polecenia) i zarobi np. 100$ na promowaniu produktów, Ty otrzymasz za to prowizję w wysokości przeważnie od 5% do 10% (5 - 10$ za każde 100$ Twojego poleconego).

Zazwyczaj są jedynie dwa poziomy, czyli Partner -> Poleceni, ale niektóre programy partnerskie pozwalają na większą ilość poziomów poleconych, czyli otrzymujesz prowizję (odpowiednio niższą, rzecz jasna) za zarobki poleconych swoich poleconych.

Niektóre programy partnerskie mają również program Rang, który polega na tym, że im większy miesięczny przychód wygenerujesz z afiliacji, tym większą marżę dostaniesz w następnym miesiącu.

4.png

 

Jak zarabiać na stronie internetowej - afiliacja czy tradycyjne reklamy?

Jeśli jesteś właścicielem strony internetowej i zastanawiasz się jak zacząć na niej zarabiać, spójrz na poniższą listę cech programów partnerskich oraz tradycyjnych reklam (bannerów).

Programy Partnerskie

Reklamy Tradycyjne

Różne możliwości formy reklamy: link w artykule, banner, film, button itp.

Z góry narzucona forma reklamy

Ruchoma prowizja z wyznaczonym minimum – możesz ją zwiększyć osiągając dobre wyniki i dogadując się z siecią bądź reklamodawcą

Stała stawka, z góry ustalona razem z czasem i miejscem wyświetlania reklamy

Dowolność umieszczania reklamy na swojej stronie

Z góry narzucone miejsce wyświetlania reklamy

(Przeważnie) Nie wymaga zatwierdzenia przez reklamodawcę

Wymaga przekonać reklamodawcę, że będziesz odpowiednio promował produkt

Wypłata zależy od efektywności Twojej pracy

Wypłata zależy od czasu wyświetlania reklamy, ilość wyświetleń lub ilość kliknięć

 

 

PRZYDATNE TEMATY:

Masz stronę internetową i chcesz na niej zarobić, ale nie wiesz jak zdobyć ruch? Zapoznaj się z tematami o pozycjonowaniu i optymalizacji!

A może interesuje Cię afiliacja na Instagramie:

Coś dla prowadzących kanały na YouTube i chcących zarobić na programach partnerskich:

I coś dla Facebookowych marketerów chcących zwiększyć ruch na swoim Fanpage'u!

Edytowane przez Ciamciaj
  • Super 6
  • Dzięki! 2

Chcesz zacząć zarabiać w Internecie, ale nie wiesz jak? Szukasz inspiracji i nowych metod? Sprawdź:
>>> 13 sposobów jak zarabiać przez internet! - Zarabianie w Internecie <<<

Odnośnik do komentarza

Dołącz do nas za darmo i naucz się zarabiać!

  • Dostęp do darmowych poradników pokazujących krok po kroku jak zarabiać w Internecie
  • Sposoby zarabiania niepublikowane nigdzie indziej
  • Aktywna społeczność, która pomoże Ci rozwiązać problemy i doradzi
  • Profesjonalne treści na temat SEO, social media, afiliacji, kryptowalut, sztucznej inteligencji i wiele więcej!

 

 

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .