Skocz do zawartości

Afiliacja - Podatki


Wiadomość dodana przez Ciamciaj,

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam pytanie, jeśli chodzi o płacenie podatku z afiliacji, czyli tej dzierżawy powierzychni reklamowej, czy jak to sie tam inaczej nazywa, pytałem już wielu osób i każdy mi mówi coś innego, na tym forum nawet coś innego mi ktoś napisał, może mi ktoś to w końcu konkretnie powiedzieć. Jeszcze się nie rozliczałem, sprawa wygląda tak, czy mam się rozliczać po pierwszej wypłacie odrazu jako ryczałt, czy pit na koniec roku, czy jak. Proszę o konkretne odpowiedzi!

Odnośnik do komentarza

Dołącz do nas za darmo i naucz się zarabiać!

  • Dostęp do darmowych poradników pokazujących krok po kroku jak zarabiać w Internecie
  • Sposoby zarabiania niepublikowane nigdzie indziej
  • Aktywna społeczność, która pomoże Ci rozwiązać problemy i doradzi
  • Profesjonalne treści na temat SEO, social media, afiliacji, kryptowalut i wiele więcej!

 

 

51 minut temu, sample napisał:

@domczukk rozliczasz się tylko wtedy gdy jest umowa o dzieło, a jeśli chodzi o wypłaty to nie musisz się rozliczać dlatego że nie dostajesz pitu za to możesz ewentualnie jak chcesz się rozliczać to wpisujesz dodatkowe dochody do pitu swojego z pracy lub coś :P a tak to nie musisz.

Głupoty :) - Prawie z każdej zarobionej złotówki musisz się rozliczyć! Owszem, jest kilka przypadków, kiedy nie musisz się rozliczać, ale nie w tym wypadku.
 

Co do rozliczania się za pomocą ryczałtu to z tego co wiem.
Musisz udać się do urzędu skarbowego i tam zgłosić, że chcesz od dzisiaj rozliczać się za dzierżawienie powierzchni reklamowej. Jak już to zgłosisz to najprawdopodobniej dostaniesz informacje, na które konto musisz przelewać pieniądze czyli chyba 8.5% z zarobionej kasy. Takie przelewy puszczasz, zawsze gdy tylko dostaniesz wypłatę z sieci afiliacyjnej.

Co do PITu, to nie wiem, czy ten zarobek trzeba uwzględnić w zestawieniu rocznym. Jak udasz się do US to na pewno Ci wszystko wytłumaczą.

Odnośnik do komentarza

nie trzeba żadnych księgowych - po co robić z siebie kalekę?

 
z afiliacji możesz rozliczać się dwojako:
- ryczałtem
- lub na zasadach ogólnych
 
wybór należy do Ciebie.
 
jeśli chcesz rozliczać się ryczałtem musisz zgłosić taki stan rzeczy do swojego US (złożyć oświadczenie o woli przejścia na ryczałt). (nie ma już potrzeby składania takiego zobowiązania, wystarczy, że dokonasz pierwszej wpłaty na poczet podatku do US, powołując się na formularz PPE).
robisz to do 20 stycznia każdego roku lub jeśli dochód z afiliacji osiągnąłeś później do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskałeś pierwszy profit.
jeśli z początkiem nowego roku (do 20 stycznia), nie złożysz oświadczenia o zmianie formy opodatkowania, w mocy pozostaje poprzednia.

podatek rozliczasz na zasadzie:

suma przychodu x 8.5% = wysokość zaliczki

 
zaliczki wpłacasz co miesiąc do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskałeś dochód.
 
PIT rozliczasz do 31 stycznia od 15 lutego do 1 marca 2021 (za rok 2020) na druku PIT-28.
 
 
jeśli chodzi o zasady ogólne - podatek obliczasz na zasadzie:

suma dochodów z wszystkich miesięcy x 17% – kwota pomniejszająca podatek = wysokość zaliczki  

 
tutaj, również wpłacasz zaliczki co miesiąc do US do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym
uzyskałeś dochód.
 
w przypadku zasad ogólnych odliczasz sobie poniesione koszty typu opłacony hosting, reklama, domena, inne
(jeśli jesteś w stanie udowodnić, że to Twoje poniesione koszty, w ryczałcie nie masz takiej możliwości).
 
zaliczki przy zasadach ogólnych zaczynasz płacić dopiero po przekroczeniu kwoty wolnej od podatku.
 
PIT składasz do 31 kwietnia, jako źródło wskazujesz najem/dzierżawa.
Edytowane przez steler
  • Super 2
Odnośnik do komentarza
W dniu 12.10.2019 o 20:46, sample napisał:

@steler jak się łamie polskie prawo a ma się z tego piniądzę to jak się z tego można rozliczać skoro się zapytają skąd masz piniądze i co można takiemu urzędowi skarbowemu powiedzieć ?

Podaj konkretniejszy przykład? Na czym to "łamanie prawa" miałoby polegać? @steler podał dwie dostępne formy rozliczania się z US bez DG. Temat dotyczy afiliacji, więc aby dostać wypłatę z polskich sieci, trzeba wystawić rachunek sieci afiliacyjnej. Rachunek wskazuje na wynajem miejsca reklamowego - no i takie rachunki pokazuje się US w razie kontroli. 

@domczukk Dodałbym jeszcze do tematu, że na zasadach ogólnych kwestia zaliczek jest zależna od konkretnego US. Jeden powie, że są potrzebne, drugi że wystarczy wszystko zapłacić w PITcie rocznym. O to dopytaj konkretnie Twój US - bo interpretacje prawa podatkowego nie są ujednolicone ;/ 

-> Pomagamy w zarabianiu - Kompleksowy Mentoring od A do Z - zwiększ swoje wyniki!

Odnośnik do komentarza
W dniu 15.10.2019 o 23:03, mysc napisał:

Podaj konkretniejszy przykład? Na czym to "łamanie prawa" miałoby polegać? @steler podał dwie dostępne formy rozliczania się z US bez DG. Temat dotyczy afiliacji, więc aby dostać wypłatę z polskich sieci, trzeba wystawić rachunek sieci afiliacyjnej. Rachunek wskazuje na wynajem miejsca reklamowego - no i takie rachunki pokazuje się US w razie kontroli

a co wypadku zagranincznych afiliacji, szczególnie takich które nie kwapią się z wystawianiem rachunku i generalnie kwetsie tego jak się roziczasz mają w d* ? Jak wówczas udodownić źródło przychodu ?

Odnośnik do komentarza

Żadne sieci nie wystawiają rachunku, to Ty im wystawiasz rachunek :) W przypadku zagranicznych sieci również możesz go wystawić, pomimo tego że oni go nie potrzebują. Ważne żeby dane na rachunku były zgodne z danymi nadawcy przelewu + zgadzała się kwota. Podatek płaci się w PLN po średnim kursie NBP z dnia otrzymania przelewu.

 

  • Super 2

-> Pomagamy w zarabianiu - Kompleksowy Mentoring od A do Z - zwiększ swoje wyniki!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .