Skocz do zawartości

Jak obliczyć swoje wynagrodzenie we właściwy sposób?


Ciamciaj

686 wyświetleń

Każda osoba zatrudniona na umowie o pracę otrzymuje co miesiąc konkretnie określone wynagrodzenie. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, że koszt, jaki ponosi zatrudniający, jest o wiele wyższy niż pensja netto, czyli ta, którą pracownik dostaje “do ręki”. Co składa się na wynagrodzenie brutto? Jakie są całkowite wydatki pracodawcy i wreszcie - jak każdy z nas może obliczyć swoje wynagrodzenie we właściwy sposób?

W Polsce można zostać zatrudnionym na kilka sposobów, a każdy z nich diametralnie się od siebie różni. Mowa tutaj zarówno o prawach i obowiązkach pracownika, jak i samego pracodawcy, ale także rodzajach i wysokości odprowadzanych w ramach naliczonego wynagrodzenia składek ubezpieczeniowych, podatków itp. Sprawdźmy, o co dokładnie chodzi! 

Wysokość wynagrodzenia a składki - co trzeba wiedzieć?

W dzisiejszym tekście skupimy się przede wszystkim na wynagrodzeniu osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Sporą część pensji każdego z nas stanowi ubezpieczenie społeczne, które finansowane jest niejako zarówno przez zatrudniającego, jak i samego zatrudnionego. Przez ubezpieczenie społeczne należy rozumieć ubezpieczenie emerytalne (19,52% - 9,76% pokrywa pracownik, 9,76% pracodawca), rentowe (8% - 1,5% pracownik, 6,5% pracodawca), chorobowe (2,45% - całość pokrywa pracownik), wypadkowe (1,67% - płacone przez pracodawcę). Ponadto, pensja brutto jest pomniejszana o składkę zdrowotną, która wynosi z reguły 9% całego wynagrodzenia pomniejszonego o składki społeczne. Przydatny przy obliczaniu dokładnych kwot może okazać się internetowy kalkulator wynagrodzeń

W jaki sposób obliczyć wynagrodzenie?

Wśród kosztów, które ponosi pracodawcy, znajdziemy nie tylko kwotę, którą otrzymuje pracownik czy też podatki i składki ZUS, ale także wszelkiego rodzaju premie, dodatki, wynagrodzenie za nadgodziny lub pracę w weekendy czy choćby ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Jak się okazuje, od większości tych składowych pracodawca musi odprowadzać składki do ZUS. Wyjątkiem są jednak takie dodatki jak: nagroda jubileuszowa, odprawa emerytalna i rentowa, dieta oraz zwrot kosztów podróży służbowej, odprawy, odszkodowania i rekompensaty wypłacane pracownikowi z tytułu wygaśnięcia albo rozwiązania stosunku pracy, a nawet świadczenia przyznane przez zatrudniającego na podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracownika. 

Wynagrodzenie netto a brutto w Polsce

Kluczową sprawą przy obliczaniu wynagrodzenia jest ustalenie prawidłowej zaliczki na podatek dochodowy. Podstawę ustala się poprzez odjęcie od przychodu pracownika składki na ubezpieczenie społeczne oraz kosztów uzyskania przychodu. Ostatnim krokiem jest przemnożenie tej kwoty przez stawkę 17% lub 32% w zależności od progu podatkowego. Widzimy więc, że odpowiedzi na pytania w stylu, jaka jest pensja danej osoby, czy “ile zarabiają profesjonalni gracze e-sportowi?” nie jest taka prosta, ponieważ dokonując tych obliczeń trzeba wziąć pod uwagę wiele aspektów. Na koniec warto przypomnieć, że obecnie obowiązującą najniższą możliwą kwotą wynagrodzenia na pełnym etacie jest 2800 złotych brutto.  

0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .