Skocz do zawartości

Jak znaleźć pracę zdalną? Czy odpowiednie CV w tym pomoże?


Ciamciaj

32 wyświetleń

Praca z domu, która jeszcze kilka lat temu przeznaczona była wyłącznie dla wybranych osób, dziś jest już normą. Coraz więcej osób chce pracować z domu, jednak mało kto wie, jak zacząć to robić. Podczas pandemii do takiej pracy zostało zmuszonych wiele osób. Wielu nie chce już wracać do pracy z biura i szuka możliwości pracy zdalnej.

Z tego artykułu dowiesz się, czym jest praca zdalna i gdzie szukać ofert pracy, oraz jak przygotować CV które zwiększy szanse na otrzymanie stanowiska w pracy zdalnej.

Czym jest praca zdalna?

Praca zdalna to w skrócie praca wykonywana przez internet. Do jej wykonywania potrzeba jedynie komputera, internetu i oczywiście pewnych umiejętności.

Główną zaletą pracy zdalnej jest możliwość pracy z domowego zacisza czy plaży na Malediwach.
Pracując z domu możesz zorganizować sobie czas i miejsce pracy tak jak tylko sobie zamarzysz. Możesz pracować w piżamie od godziny 11 rano do 18 wieczorem lub od 6 rano do 14 po południu. To jak, gdzie i kiedy pracujesz zależy wyłącznie od Ciebie.

Musisz jednak odróżniać termin pracy zdalnej i pracy online. Zdalna to taka praca, którą wykonujemy w domu w oparciu o zatrudnienie. Zamiast wychodzić do biura, po prostu wykonujesz swoją pracę w domu.

Praca online to zaś działanie na własną rękę. Mogą to być zlecenia freelancerskie, prowadzenie bloga czy promowanie ofert afiliacyjnych.

Gdzie szukać ofert pracy zdalnej?

Zanim zaczniesz szukać ofert pracy zdalnej, musisz zastanowić się, co chcesz i co potrafisz robić. Nie każdy zawód da się bowiem wykonywać z domu. 

Jeśli chcesz zacząć pracować zdalnie, musisz nauczyć się czegoś na tyle dobrze, by inni chcieli Cię zatrudnić.

Gdy już wiesz czym chcesz się zajmować, możesz przejść do szukania ofert pracy zdalnej. Poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych stron, na których bez problemu znajdziesz pracę z mniejszym lub większym doświadczeniem:

  • Remote CO - znajdziesz tu głównie oferty pracy związane z programowaniem, sprzedażą czy też rekrutowaniem online.

  • No Fluff Jobs - polski portal skierowany głównie do osób z sektora IT.

  • Flex Jobs - strona na której znajduje się ponad 20 000 ofert pracy zdalnej.

  • OLX - polski portal ogłoszeniowy na którym znajdziesz mnóstwo ofert pracy zdalnej z każdej kategorii.

Czy dobre CV jest pomocne przy szukaniu pracy online?

Oczywiście!

Szukanie pracy zdalnej różni się nieco od tej tradycyjnej. Główną różnicą jest nacisk na umiejętności kandydatów. Zdecydowanie bardziej liczy się tu umiejętność organizacji czasu i zaufanie do pracownika niż w przypadku standardowego zatrudnienia.

Jeśli chcesz otrzymać pierwszą pracę zdalną, musisz stworzyć CV, którym naprawdę zaskoczysz i przekonasz do siebie pracodawcę.

Wykonanie takiego CV nie jest jednak proste. Na szczęście z dalszej części artykułu dowiesz się, jak napisać dobre CV do pracy zdalnej.

Jak napisać CV na zdalne stanowisko pracy

Przede wszystkim tworząc dokumenty aplikacyjne, powinieneś wybrać odpowiedni wzór CV oraz listu motywacyjnego. Ciekawie wyglądający szablon już od pierwszego momentu przykuje uwagę rekrutera, co jest bardzo ważne podczas rekrutacji.

Oprócz tego, powinieneś również zwrócić uwagę na:

Dane kontaktowe

Zapewne cały proces rekrutacji będzie odbywał się zdalnie, dlatego postaraj się, by Twoje dane kontaktowe jak imię, nazwisko, stanowisko, numer telefonu i adres e-mail były dobrze widoczne.

Podsumowanie zawodowe

W sekcji podsumowania zawodowego, tak jak w przypadku standardowego CV, zapisz swoje cele, osiągnięcia i umiejętności. Postaraj się nie przekraczać 5 zdań, ponieważ ma być to wyłącznie Twój krótki opis zawodowy.

Jeśli chcesz, możesz tu również zamieścić informacje o tym, że wykonywałeś już pracę zdalną lub posiadasz przydatne umiejętności do pracy w domu.

Umiejętności

Standardowo, podziel swoje umiejętności na miękkie oraz twarde. W miękkich zawrzyj wyłącznie te, które opisują Ciebie i są wymagane przez pracodawcę. Dodatkowo możesz zapisać takie jak dobra organizacja czasu czy uczciwość, które przydadzą się w pracy zdalnej.

Jeżeli zaś chodzi o sekcję umiejętności twardych, to są to umiejętności zawodowe i techniczne niezbędne do wykonywania zawodu. Możesz wśród nich wpisać również znajomość Toggl czy Slacka, które wspierają pracę zdalną.

Doświadczenie zawodowe

Swoje dotychczasowe doświadczenie zapisuj w odwróconej chronologii. Oznacza to, że jako pierwsze doświadczenie w swoim CV, musisz wpisać obecne lub ostatnie stanowisko pracy, a na samym końcu te, które wykonywałeś jako pierwsze.

Jeśli pracowałeś kiedyś zdalnie, koniecznie to zapisz. Może to zaważyć na dalsze etapy rekrutacji.

Wykształcenie

Mimo, że wykształcenie jest od kilku lat coraz mniej brane pod uwagę, musisz je zapisać. Jeżeli ukończyłeś studia w kierunku związanym z zawodem na który aplikujesz, opisz go i podaj tytuł swojej pracy dyplomowej. Jeśli nie, podaj wyłącznie niezbędne informacje.

Zainteresowania

Pracodawcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że ludzie, którzy interesują się czymś, o wiele chętniej to wykonują. Właśnie dlatego warto jest wpisać swoje zainteresowania w CV.

Szczególnie, jeśli w jakiś sposób Twoje hobby łączy się z pracą.

Klauzula CV

Na samym dole swojej aplikacji dołącz klauzulę CV. Jest to krótka notka, dzięki której Twoje dokumenty mogą być bez problemu przetwarzane przez daną firmę. Bez tego nawet najlepiej napisane CV nie weźmie udziału w rekrutacji.

0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .