Skocz do zawartości
  • Zarejestruj się za darmo i naucz się zarabiać online!

    • Dostęp do darmowych poradników pokazujących krok po kroku jak zarabiać w Internecie
    • Sposoby zarabiania niepublikowane nigdzie indziej
    • Aktywna społeczność, która pomoże Ci rozwiązać problemy i doradzi
    • Profesjonalne treści na temat SEO, social media, afiliacji, kryptowalut, sztucznej inteligencji i wiele więcej!

Negocjowanie podwyżek w sieciach afiliacyjnych, czyli jak zarabiać więcej


Harry

26 wyświetleń

Dzisiejszy wpis dotyczy tego w jaki sposób zarabiać więcej – działając cały czas tak samo. Swoje zarobki możesz zwiększyć na dwa sposoby – negocjując podwyżkę stawek z serwisem w którym obecnie działasz lub zmieniając serwis. Oczywiście nie mam tu na myśli po prostu zmiany serwisu (chociaż i taka opcja często bywa wystarczająca), mam tu na myśli zmianę połączoną z negocjacją.

Doświadczenie z negocjowaniem podwyżki stawek i szukaniem korzystniejszych ofert zebrałem zarabiając poprzez promowanie gier w modelu CPR – i tymi przykładami będę się posługiwał we wpisie. Mam szczerą nadzieję, że moje rady pozwolą Ci wypracowywać większe przychody. Negocjowanie stawek nie jest jednak aż tak proste, jak mogłoby się to z pozoru wydawać. Kiedy masz szansę na podwyższenie stawki? Jak się do takich negocjacji przygotować? Co zrobić w przypadku odmowy? Zapraszam do lektury.

Wstęp do negocjowania podwyżki stawek w sieciach afiliacyjnych

Powinno być dla nas jasne, że serwisy w których zarabiamy, to firmy nastawione na maksymalizację zysku. Ich właściciele zarabiają najwięcej wtedy, gdy koszty są jak najniższe – a oferowana wydawcom stawka to właśnie koszt (publicznie, np. na forach, serwisy mogą nazywać ją inwestycją – ale jest to zdecydowanie ich koszt). Osoby zarządzające firmą starają się utrzymywać koszty na jak najniższym poziomie – przy jednoczesnym zapewnieniu konkurencyjności serwisu. Szanse na to, że dany serwis będzie chciał sam z siebie zwiększyć koszty, bez wyraźniej potrzeby, są minimalne. Chcę przez to powiedzieć, że raczej nie powinieneś spodziewać się niespodziewanego e-maila z informacją o niespodziance w postaci podwyżki stawki. Żeby zarabiać więcej, najczęściej sam powinieneś się o to postarać.

Sieci afiliacyjne działają na zasadzie pośrednictwa. Same w sobie otrzymują od reklamodawców więcej pieniędzy, niż my otrzymujemy za zdobycie tzw. “leada”. To właśnie różnica ich i naszej stawki stanowi przedział w którym możemy negocjować. Jednocześnie ten sam reklamodawca może ponosić inne koszty w zależności od sieci z którą współpracuje, co np. w branży gier (cpr) jest powszechne. Dzięki temu w “sieci X” są inne stawki, niż w “sieci Y” dla takich samych ofert. W obu sieciach są też inne przedziały negocjacyjne. Oczywiście podobnie jest w innego rodzaju sieciach/serwisach, gry to tylko przykład którym się posługuję w tym wpisie.

Kiedy i jak negocjować podwyżkę stawek?

Każdy moment jest dobry, by zapytać o zwiększenie stawki – ale największe szansę na powodzenia mamy gdy generujemy dla danej firmy spory obrót. Jeśli jesteś dobry w tym co robisz, szkoda by było abyś przeszedł do konkurencji – w ten sposób myśli każdy account manager. W momencie w którym – właśnie z takiej pozycji – zaczynasz negocjacje (w obliczu możliwej utraty trybika w swojej maszynie) jesteś dla serwisu bardziej inwestycją, niż kosztem. Jeżeli nie będziesz negocjował i rozglądał się za lepszymi ofertami – cały czas pozostaniesz kosztem. To Ty możesz kontrolować swoją sytuację poprzez stałą analizę rynku na którym działasz. Jeśli chodzi o gry, powinieneś stale sprawdzać jak wyglądają stawki dla poszczególnych kampanii w róźnych serwisach i utrzymywać kontakt z ich supportami. Jeżeli w innym serwisie jest wyższa stawka dla gry, którą promujesz – powiedz o tym administracji swojego obecnego serwisu i zapytaj czy w związku z tym mogą zaproponować wyższą ofertę. W tym momencie ewidentnie staniesz się inwestycją i szanse na co najmniej dorównanie do konkurencji są bardzo duże. Jeżeli w obu serwisach stawka jest taka sama, a Ty działasz w serwisie X – zapytaj administrację serwisu Y, czy są w stanie zaproponować Ci wyższą stawkę w zamian za promowanie danej oferty poprzez ich serwis. Zauważ, że cały czas będziesz robił to samo – a Twój zysk może się po prostu zwiększyć. W obu powyższych przypadkach wskazałem argument przemawiający za zwiększeniem stawki. W pierwszym jest to możliwość utraty, a w drugim możliwość zyskania nowego partnera. Staraj się zawsze argumentować takie negocjacje – samo stwierdzenie, że współpracujesz z daną siecią już X czasu i chciałbyś otrzymać większą stawkę – to trochę za mało.

Jak zarabiać więcej?

Serwis musi widzieć wyraźnie korzyści dla siebie, które wynikną z zaoferowania Ci wyższej stawki. Warto przygotować sobie kilka przykładów Twoich dotychczasowych osiągnięć, zanim odezwiesz się do supportu obcego serwisu. To samo dotyczy serwisu w którym obecnie działasz, on też powinien dostać konkretne argumenty przemawiające za podwyżką.

Jeżeli piszesz do serwisu z którym nigdy wcześniej nie współpracowałeś, opisz dokładnie jak szła Ci współpraca z innymi firmami. Opisz co promowałeś i zapytaj czy są w stanie zaproponować Ci lepszą ofertę. W przypadku serwisów z ofertami “sms” lub “pbl” (pay by link)  – jeżeli na prawdę jesteś w stanie wygenerować spory obrót – możesz liczyć na stworzenie nowego programu specjalnie pod Twoje potrzeby. To, że promujesz program XX dostępny tylko w sieci ALFA, to nie oznacza, że sieć BETA nie przygotuje takiego samego programu specjalnie dla Ciebie. Powiem więcej, w sieci BETA możesz uzyskać nawet wyższą stawkę – korzyścią dla tej firmy jesteś właśnie Ty. Mogą zarabiać tyle ile zarabiali – lub tyle ile zarabiali + zysk wygenerowany przez Ciebie. Pamiętaj, że dla nich liczy się przede wszystkim (biznes to biznes i tego się nie oszuka) maksymalizacja zysku. Oczywiście takie zwiększanie stawki nie może piąć się w górę w nieskończoność. Powinieneś rozumieć, że firma powinna na Tobie zarabiać więcej, niż będzie Ci płacić. Tak jak mówiłem na początku – istnieje pewien przedział negocjacyjny, a więc istnieje też stawka maksymalna. Apetyt rośnie w miarę jedzenie, więc warto o tym pamiętać.

Dodatkowym “narzędziem”, które może Ci pomóc, są pytania otwarte – które w przeciwieństwie do pytań zamkniętych, nie ograniczają możliwych odpowiedzi. Przykład pytania zamkniętego, to np, “Czy w przypadku przeniesienia się do Państwa serwisu mogę liczyć na zwiększenie stawki do X zł ?“. Przykład pytania otwartego : “Na jak dużą stawkę mógłbym liczyć w przypadku przeniesienia się do Państwa serwisu?” Pytanie otwarte może spowodować, że zaproponowana przez serwis stawka będzie już na start wyższa od oczekiwanego X zł z pytania zamkniętego. Jeżeli będzie niższa – zadaj pytanie zamknięte : )

Jak zachować się w przypadku odmowy?

Oczywiście może się zdarzyć i pewnie nie raz się zdarzy – że nie otrzymasz propozycji podwyżki stawki. Są po prostu kampanie w których nie da się zwiększyć stawki, bo obecna już jest na granicy opłacalności. Są też sieci afiliacyjne, które nie zgadzają się na podwyżki i jakiekolwiek wyjątki w myśl zasady “jak dasz im (wydawcom) palec, wezmą całą rękę“. Co wówczas? Najlepiej po prostu podziękuj za informację i poleć się na przyszłość. Dobre wrażenie robi się od początku do końca i na końcu, pomimo x czasu korzystnej współpracy, można je niestety całkowicie zepsuć. Pracujesz za pieniądze, ale pracujesz też na własną reputację. Polecam być uczciwym i miłym wobec współpracowników (w tym wypadku serwisów zarobkowych / sieci afiliacyjnych) i zawsze zachowywać się przyzwoicie. Jakiekolwiek “palenie mostów” jest zdecydowanie błędem w tej branży.

Podsumowanie

To co napisałem może być kompletnie niezgodne z Twoim doświadczeniem bądź sytuacją. Postaraj się wyciągnąć z tego wpisu to, co może Ci się przydać. Dzięki stałej analizie rynku i utrzymywaniu kontaktu z kilkoma konkurencyjnymi serwisami/sieciami, jesteś w stanie kontrolować własną sytuację i (metafora) płynąć w obranym kierunku, zamiast poddawać się nurtowi rzeki. Pamiętaj, że nie musisz być kosztem – możesz być inwestycją. Możesz zarabiać więcej, robiąc to samo. Trzymaj rękę na pulsie i negocjuj, ale zawsze zachowuj się przyzwoicie. Życzę Ci udanych negocjacji!

0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .