Skocz do zawartości

Dotacja z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności. Zobacz, kiedy przysługuje


Rekomendowane odpowiedzi

Ponad 20 tysięcy złotych pożyczki można dostać od Powiatowego Urzędu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej i, co najlepsze, nie trzeba ich później zwracać. Zobacz, kto może się ubiegać o dotację na rozkręcenie firmy i jakie warunki musi spełnić.

Przedsiębiorcy i pracodawcy często zastanawiają się, na co przeznaczane są pieniądze, które w formie obowiązkowych składek co miesiąc odprowadzają na Fundusz Pracy. Jednym z jego celów jest właśnie wspieranie zatrudnienia i przedsiębiorczości wśród osób bezrobotnych. Środkami zgromadzonymi w funduszu może dysponować starosta, który za pośrednictwem Powiatowego Urzędu Pracy, przyznaje dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. A dostać w ten sposób można całkiem sporo, bo nawet sześciokrotność średniego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Obecnie więc można liczyć na bezzwrotną pożyczkę w wysokości maksymalnie 23656,02 zł. Kwota ta jest również zwolniona od podatku dochodowego.

Dokładna wysokość pomocy jest jednak ustalana przez poszczególne urzędy i zależy od kwoty, o którą poprosi wnioskodawca. Można ją wydać na przykład na:

zakup maszyn, urządzeń, materiałów czy oprogramowania,

reklamę,

pokrycie kosztów pomocy prawnej i innych konsultacji.

Kto może się ubiegać?

Świadczenie przeznaczone jest dla bezrobotnych, którzy zarejestrowali się we właściwym dla miejsca zameldowania Powiatowym Urzędzie Pracy. Każda instytucja ma w tej materii swój własny regulamin - niektóre dają dotacje od ręki, inne przyznają je dopiero osobom, które status bezrobotnego posiadają przynajmniej przez jeden lub trzy miesiące.Najlepiej o dofinansowanie ubiegać się na początku roku, gdy urzędy dysponują większymi kwotami i chętnie się nimi dzielą z początkującymi przedsiębiorcami. Szczególnie, że jeśli do końca roku ich nie wykorzystają, mogą być posądzeni o niegospodarne zarządzanie i w kolejnym otrzymać ich już mniej.

Na pieniądze nie ma co liczyć bez poprawnego wypełnienia i złożenia wniosku, który dostępny jest zazwyczaj na stronach internetowych poszczególnych urzędów. Trzeba tam przedstawić swój pomysł oraz biznesplan, wraz z wyszczególnieniem konkretnych wydatków, na pokrycie których pożyczka zostanie przeznaczona. Jeśli wniosek spotka się z akceptacją urzędników, wtedy kandydat jest jeszcze zapraszany na dodatkową rozmowę.

Przy składaniu wniosku żaden wkład własny nie jest formalnie wymagany, żeby otrzymać pożyczkę, jednak urzędy dużo przychylniej patrzą na tych bezrobotnych, którzy są również w stanie zaryzykować własnym majątkiem i chcą przeznaczyć oszczędności na założenie firmy.

Nie dla studentów, karanych i odmawiających pracy

O dotację nie mogą się jednak ubiegać wszyscy. Pieniędzy na pewno nie dostaną osoby:

prowadzące działalność gospodarczą w okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku,

które w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku odmówiły przyjęcia propozycji zatrudnienia, stażu lub przygotowania zawodowego bez podania uzasadnionej przyczyny,

które w ciągu pięciu lat przed złożeniem wniosku dostały inne dofinansowanie, pożyczkę z Funduszu Pracy lub z innych funduszy publicznych na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej,

studiujący w systemie stacjonarnym (o dotację mogą starać się studenci studiów niestacjonarnych),

Pieniędzy nie dostaną również osoby, które w okresie 2 lat przed złożeniem wniosku o dofinansowanie zostały skazane za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu.

Pieniądze do zwrotu - kiedy?

Beneficjent podpisuje umowę z Powiatowym Urzędem Pracy, w której zobowiązuje się do prowadzenia firmy przez przynajmniej 12 miesięcy (niektóre urzędy wydłużają ten okres nawet do dwóch lat). Nie przysługuje w tym czasie prawo do zawieszenia działalności.

Jeśli przedsiębiorca zamknie lub zawiesi firmę wcześniej, będzie musiał oddać pieniądze otrzymane z urzędu wraz z ustawowymi odsetkami. Podobnie stanie się w przypadku, gdy okaże się, że wydaje dotację w sposób niezgody z tym, co napisał we wniosku.

Między innymi po to, żeby łatwiej odzyskać dług, urzędy wymagają przy składaniu wniosku dostarczenia dodatkowego poręczenia, na przykład od innego przedsiębiorcy czy pracownika lub innego zabezpieczenia pożyczki.

Źródło:

http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/dotacja-z-urzedu-pracy-na-rozpoczecie,5,0,1752837.html

  • Super 3
Odnośnik do komentarza

Dołącz do nas za darmo i naucz się zarabiać!

  • Dostęp do darmowych poradników pokazujących krok po kroku jak zarabiać w Internecie
  • Sposoby zarabiania niepublikowane nigdzie indziej
  • Aktywna społeczność, która pomoże Ci rozwiązać problemy i doradzi
  • Profesjonalne treści na temat SEO, social media, afiliacji, kryptowalut, sztucznej inteligencji i wiele więcej!

 

 

Sztucznie tworzą bezrobocie poprzez wysokie podatki, zusy srusy itp. a potem udają dobrych wujków którzy walczą z bezrobociem. :facepalm: Oczywiście wszystko jest tak przedstawione że niby rząd taki dobry dla ludu a prawda jest taka że aby komuś dać to najpierw trzeba komuś zabrać i przy okazji zmarnować część kasy na utrzymanie urzędników itp.

  • Super 3
Odnośnik do komentarza

"zakup maszyn, urządzeń, materiałów czy oprogramowania"

- hosting

- zaprogramowanie skryptu i zakodowanie szablonu

- grafiki reklamowe

"reklamę"

- reklamy na wszystkich forach o zarabianiu

- adwords

- adsense

"pokrycie kosztów pomocy prawnej i innych konsultacji"

- prawnik

 

Co robimy? Nowe SUBy i PPA XD

 

Na poważnie:

Przecież to nonsens. Ludzie, którzy nie mają pracy (również z powodu słabszego wykształcenia) dostają pieniądze na start, a osoby po studiach (za które mogły też wybulić sporo kasy i wysiłku) mają mieć te 20 tysięcy od tak. Genialne. Myślę, że następnym krokiem będzie milion dla cyganów i innych nisz etnicznych.

  • Super 2
Odnośnik do komentarza

Gratulację. Twoja firma już padła? Bo nobla z ekonomii to ty nie dostałeś zapewne. Im więcej dotacji tym większe podatki...

Nie przesadzaj. Ja Ci to symbolicznie wyliczę.

 

Jeśli nie skorzystasz z dotacji:

Płacisz 500zł podatku.

Tracisz 500zł podatku.

 

Jeśli skorzystasz z dotacji:

Płacisz 500zł podatku.

Dostajesz 1000zł na sprzęt.

Zyskujesz 500zł.

 

Liczby symboliczne, po prostu dałem jakiekolwiek jako przykład. Równie dobrze mógłbyś korzystając z dotacji tracić, ale i tak mniej, niż gdyby nie korzystać. Po prostu jak masz okazję i rzeczywiście dobry pomysł na firmę, to wysysaj co się da! Po coś własnie te podatki płacisz, żeby z nich skorzystać. Jakbyś miał płacić, a z tego nie korzystać, no bo będą jeszcze większe, to chyba nie potrzebujesz w ogóle kraju. Nie wzywaj policji, bo będą większe podatki. Wolę dalej tym tokiem rozumowania nie iść. Po prostu albo czegoś nie zrozumiałeś, albo gadasz bzdury :P

Odnośnik do komentarza

wiadomo najlepiej by było jakby podatki były niższe albo zlikwidować dochodowy całkowicie zostawić tylko niski vat i tyle .Ale jesli teraz jest jak jest to trzeba brać to co jest . Nie wiem tylko czy np ja mógłbym założyć załóżmy firme pozycjonerska a mam wykształcenie logistyczne :P Tak w ogóle spytam w moim urzedzie czy ten program nadal jest bo rok temu jak byłem to mówili że od teraz maja być zwrotne pożyczki 

Odnośnik do komentarza

A uczeń liceum może otrzymać taką dotację, nie jestem studentem :D?

W zależności od urzędu pracy i ich wymogów, ja żeby się zakwalifikować na dotację musiałem być zarejestrowany jako bezrobotny przez przynajmniej 3 miesiące, później musiałem złożyć wniosem z cały opisem planowanej działalności (łącznie około 60 stron) rzadnej prezentacji nie musiałem robić, wytłumaczyłem łopatologicznie babeczce na czym planowany biznes miałby polegać, uzyskałem wymaganą liczbę punktów, załatwiłem żyranta, podpisałem umowę i dostałem kasę. Wszystkie faktury musiałem im dostarczyć miesiąc po rozpoczęciu DG, nic więcej żadnych podatków nie musiałem od tej płacić. W niektórych urzędach prowadzą dotacje dla osób które skończyły szkołę średnią, także musiał byś się dowiedzieć jak to u Ciebie wygląda.

DCR9iTi.png

Odnośnik do komentarza

W zależności od urzędu pracy i ich wymogów, ja żeby się zakwalifikować na dotację musiałem być zarejestrowany jako bezrobotny przez przynajmniej 3 miesiące, później musiałem złożyć wniosem z cały opisem planowanej działalności (łącznie około 60 stron) rzadnej prezentacji nie musiałem robić, wytłumaczyłem łopatologicznie babeczce na czym planowany biznes miałby polegać, uzyskałem wymaganą liczbę punktów, załatwiłem żyranta, podpisałem umowę i dostałem kasę. Wszystkie faktury musiałem im dostarczyć miesiąc po rozpoczęciu DG, nic więcej żadnych podatków nie musiałem od tej płacić. W niektórych urzędach prowadzą dotacje dla osób które skończyły szkołę średnią, także musiał byś się dowiedzieć jak to u Ciebie wygląda.

@tronjheim, działalność gospodarczą chyba można już wtedy prowadzić, więc nie widzę przeszkód. Gorzej z przekonywaniem do tego urzędu, ale jeśli będziesz miał ładny biznesplan, przyjdziesz w garniturku z teczuszką oraz laptopem z prezentacją przyszłej działalności, to według mnie masz dużą szansę ;)

Dzięki panowie za pomoc :). Wiecie do kiedy można odbierać dofinansowanie?
Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .