Skocz do zawartości

Dziennik inwestycyjny. Droga do dużej kasy na amerykańskiej giełdzie


Rekomendowane odpowiedzi

Zarejestruj się za darmo i naucz się zarabiać online!

  • Dostęp do darmowych poradników pokazujących krok po kroku jak zarabiać w Internecie
  • Sposoby zarabiania niepublikowane nigdzie indziej
  • Aktywna społeczność, która pomoże Ci rozwiązać problemy i doradzi
  • Profesjonalne treści na temat SEO, social media, afiliacji, kryptowalut, sztucznej inteligencji i wiele więcej!
23 godziny temu, pablitojr napisał(a):

oby tylko bańka się zbytnio nie nadmuchała , ile tych autek tesla może sprzedać , cupertino też mocno hamuje ostatnio 

Teoretycznie Musk jest na fali po wygranej Trumpa, więc powinno być dobrze dla firm.

Choć z drugiej strony kłóci się to trochę z zapowiedziami tego drugiego, który chce skierować USA bardziej w stronę paliw kopalnych.😀

Edytowane przez itmaster

Szukasz hostingu dla swojego projektu? Sprawdź kody rabatowe na hosting

Odnośnik do komentarza
W dniu 22.11.2024 o 16:06, kacp8 napisał(a):

Do tego dochodzą co chwila nowe kontrakty, a za prezydentury Trumpa przemysł kosmiczny dopiero powinien zacząć się rozkręcać, głównie za sprawą zniesienia wielu zbędnych regulacji. Innymi słowy, w mojej opinii przed RKLB maluje się świetlana przyszłość (o ile nie dojdzie do jakichś awarii, falstartów).

Zalecałbym naprawdę bardzo dużą ostrożność w kwestii optymizmu odnośnie rozwoju przemysłu kosmicznego. Bo w tej kwestii coś jest mocno nie tak. Część falstartów rakiet Elona Muska wyglądała moim zdaniem mocno podejrzanie. Tak jakby ktoś celowo sabotował jego działania bo nie chciał aby z tym lataniem w kosmos sie udało. 

Kto może to sabotować? Mam teorię, że rząd USA czy jakieś elity związane z rządem.

Czy zastanawiałeś się dlaczego amerykanie od kilkudziesięciu lat nie latają na księżyc ani ogólnie nigdzie dalej jak do stacji kosmicznej na orbicie? Przecież komputer pokładowy statku Apollo którym poleciano na księżyc miał moc obliczeniową mniejszą od współczesnych kalkuatorów (!) i takim czymś poleciano na księżyc. Przy wspólczesnej technologii latanie na księżyc, bazy na księżycu i tego typu rzeczy to powinna być bułka z masłem. A jednak tego nie ma.

Gdyby USA albo Rosja pobudowało bazy miltarne na księżycu... To mieliby chyba absolutną supremację. A jednak w ogóle nie są tym z jakiegoś powodu zainteresowani. Wolą pompować kasę w wojnę na Ukrainie.

Jest jakiś powód dla którego ktoś nie chce aby ludzie latali w kosmos. Rządy wielkich państw jak USA czy Rosja odpusciły sobie to wiele lat temu i zachowują się jakby taka opcja nie istniała, żadnych rządowych programów z tym związanych nie robią. Sądzę, że powiedzmy ,,prywaciarzom'' też nie pozwolą na latanie w kosmos i to dlatego Muskowi ciągle się nie udaje i nic mu nie wychodzi w tej kwestii.

To tylko teoria, ale zdecydowanie coś w tym jest, zbyt poderzane żeby nie zauważyć iż coś tu nie gra.

Dlatego nie sądzę aby spółki czy firmy prywatne zwiazane z lataniem w kosmos były obecnie przyszłościowe. Bradziej prawdopodobne, że będzie z nimi tak jak z rakietami Elona Muska.  

Odnośnik do komentarza

Wierzę w teorie spiskowe( bo potem okazują się prawdą;),ale to jest chyba głupsza teoria niż płaska ziemia. Po to testuje się prototypy, by wyłapać błędy, dlatego zdarzają się falstarty i awarie.

Jeśli chodzi o latanie w kosmos, istnieje wiele powodów, ale dwa najważniejsze to koszty (wyniesienie nawet kilograma ładunku w kosmos to setki milionów dolarów) oraz problemy technologiczne, zwłaszcza związane z pojazdami kosmicznymi. Warto poczytać o sytuacji, w której kilku astronautów poleciało na stację kosmiczną na dwa tygodnie, a zostali tam znacznie dłużej – chyba wrócili już po około roku, ponieważ statek, którym polecieli, miał awarię silnika(to chyba był statek Boinga?) i nie mógł wrócić na Ziemię.

znalazlem info:

https://www.national-geographic.pl/kosmos/polecieli-na-kilka-dni-utkneli-na-miesiace-astronauci-najpewniej-nie-wroca-na-ziemie-w-tym-roku-240809124112/

Odnośnik do komentarza
4 godziny temu, Pani Beatka napisał(a):

wyniesienie nawet kilograma ładunku w kosmos to setki milionów dolarów

No już nie przesadzajmy, SpaceX zrobił tu ogromną robotę, żeby te koszty spadły. A jeszcze nie powiedzieli ostatniego słowa, bo Starship czeka na swoją kolej.😉

Cytat

Szacuje się, że koszt wyniesienia 1 kg w kosmos przy użyciu Falcon Heavy wynosi 951 USD. Dla porównania promy kosmiczne w 1995 roku, miały cenę 26884 USD za 1 kg

 

Szukasz hostingu dla swojego projektu? Sprawdź kody rabatowe na hosting

Odnośnik do komentarza

@Igutu

Wiesz co, przemysł kosmiczny to dosłownie "rocket science" (określenie, którego używa się do określania czegoś bardzo skomplikowanego, wymagającego niezwykle dużej wiedzy), a na dobrą sprawę to dopiero początek rozwoju, więc ja nie widzę nic dziwnego w tym co napisałeś – początki to pole do popełniania błędów. I oczywiście przez "początki" rozumiem komercjalizację sektora i pójście w wielokrotny użytek.

Na ten moment ten sektor wydaje się mieć "sufit", którego przebicie będzie ciężkie. Natomiast od tego "sufitu" jesteśmy jeszcze bardzo daleko, więc w mojej opinii to jeszcze nie moment, żeby wychodzić :)

Mały update (02.12.2024):

1. Przez ostatni tydzień przemyślałem swoją strategię i wykorzystując fakt, że jesteśmy w rynku byka, myślę, że bardziej skupię się na spółkach wzrostowych. Z tego też powodu trochę żałuję, że swojego czasu kupiłem 15 akcji NVIDIA, bo mamy obecnie do czynienia z lekką stagnacją i myślę, że mógłbym w tym momencie przeznaczyć te pieniądze na firmy wzrostowe o umiarkowanym ryzyku.

2. Kolejne ruchy będę robił w ciągu ~2 tygodni. Myślę nad kilkoma spółkami, ale jeszcze nie podjąłem konkretnej decyzji, w co wejdę.

3. Na ten moment statystyki portfolio wyglądają następująco:

0foJmQ2.jpeg

Odnośnik do komentarza

Mały update (04.12):

 

1. Pozbyłem się akcji BlackRock, Mastercard i ASTS z łączną stratą rzędu ~70 zł; nie podobało mi się ich zachowanie. Mastercard będę jeszcze obserwował i być może wrócę przy odpowiedniej cenie.
2. W zamian dokupiłem jeszcze GOOGL za 2000, META za 500 i RKLB za 500. Szansa na to, że Google faktycznie zmuszone będzie sprzedać Chrome, jest niesamowicie mała, a tak poza tym, to dla tej firmy po prostu nie ma konkurencji w obszarach, na których działa. Innymi słowy, w mojej ocenie na dłuższą metę to bardzo dobra spółka.

Większe ruchy zapewne w przyszłym tygodniu :)

Edytowane przez kacp8
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Mały update (13.12.2024):

1. W portfelu doszło do małego przemeblowania. W międzyczasie dokupiłem też akcje Broadcomu za 2000 oraz Spotify również za 2000, zapewne w przyszłym tygodniu pójdę na kolejne zakupy.

Portfolio obecnie wygląda tak:

oN1OeeS.png



2. Tak naprawdę jedynym nietrafionym wyborem jest na ten moment NVIDIA – żałuję, że wymieniłem Teslę właśnie na NVIDIĘ, bo obecnie jestem -1000 na minusie, a mogłem być +2000 na plusie. Ale cóż... Sama NVIDIA na pewno z czasem urośnie i gdybym poczekał, to z pewnością zarobię, ale męczy mnie już ta firma i rozważam sprzedaż ze stratą nawet i tysiąca, żeby wykorzystać te pieniądze na inne spółki, które mają znacznie większe perspektywy wzrostowe i nie są takim rollercoasterem jak obecnie Nvidia.

 

Edytowane przez kacp8
Odnośnik do komentarza

Mały update (20.11):

 

1. Dokupiona META za 1000 na wczorajszym DIP-ie.
2. Ostatnio przy ~135$ / akcja sprzedałem 8 sztuk NVIDIA, tracąc ok. 300 zł. 3000 w zamian przełożyłem w MRVL.

 

Przedwczoraj mocno zszokowało rynek i nieźle tapnęło, jak wszyscy wiedzą. Z kolei dane o inflacji w USA sprzed chwili okazały się lepsze od oczekiwań, także wszystko niedługo powinno się wyrównać.

Większy update:

Zastanawiam się nad chwilowym wycofaniem z rynku jeszcze w tym roku (zapewne z ok. 3000-3500 zł zysku), aby przeczekać okres największej niepewności, w ramach kontroli ryzyka. Bo estymacje FED-u (ostrożne) i raport inflacyjny to jedno, ale "rzeczywiste" dane od zwykłych ludzi to drugie. Jest bieda, zatrudnienia "na papierze" są nie najgorsze, ale przy postępującej automatyzacji i planie Trumpa na wywalenie imigrantów dużo może się zmienić, czyt. wiele firm zatrudniających obecnie imigrantów za grosze może nie być w stanie zatrudnić Amerykanów po wyższych stawkach, kiedy odpłynie tania siła robocza.

Większe firmy mogą też pójść jeszcze szybciej w automatyzacje, żeby w ten sposób ograniczyć koszty. Ponadto pracę straci sporo osób z sektora publicznego, bo przecież Trump razem z Muskiem chcą ograniczyć zbędne miejsca pracy, co długoterminowo rzeczywiście powinno wyjść gospodarce na plus, ale przez pierwsze miesiące może doprowadzić do dużych turbulencji. Do tego wszystkiego dochodzą obecne napięcia geopolityczne.

Myślę, że najbliższe 2-3 miesiące będą kluczowe do określenia kierunku, w którym będzie wiał wiatr. Rynek nie jest co prawda obecnie jakoś ogromnie nadmuchany, ale w tym momencie – w miarę napływu nowych informacji – coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że najbliższe 2-3 miesiące to na dobrą sprawę ogromna niepewność. Bo albo będziemy mieli wielki optymizm po inauguracji Trumpa, jeśli ten np. faktycznie szybko zakończy wojnę, albo rzeczywistość okaże się mniej optymistyczna i wejdziemy w cykl spadkowy. A wychodząc wcześniej, wówczas byłaby to dla mnie okazja, by obkupić się z powrotem, ale taniej. Niemniej wcale tak być nie musi.

Wojna handlowa z pozoru stawia USA na pozycji wygranej, ale po dzisiejszych doniesieniach o możliwym podniesieniu ceł także dla Europy... no nie wiem. Europa jest obecnie w dupie, wiele innych gospodarek też, a jeśli Trump narzuci na wszystkich dodatkowe CŁA, to to wcale nie musi oznaczać większych zysków dla Stanów, bo większe CŁA mogą się odbić mniejszymi zamówieniami z innych regionów, skoro wszystko z USA będzie droższe. Więc jeśli zamówień będzie mniej, a ceny wyższe, to te podwyżki wcale nie muszą wyjść Stanom na plus.

Jeżeli się na to zdecyduje, a jest duża szansa, że tak, dam znać w tym wątku. Chciałbym zacząć inwestować coraz większe kwoty, ale obecnie sytuacja jest mocno niepewna i zarazem ryzykowna. Oczywiście jest też druga strona medalu – jeśli wyjdę teraz, a po inauguracji Trumpa wszystko wystrzeli, no to cóż... Będzie trzeba czekać trochę dłużej na kolejny DIP, aby wejść z powrotem.

Edytowane przez kacp8
Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Polecana zawartość

    • Poradnik podatkowy - jak rozliczać się z pieniędzy zarobionych przez Internet bez DG?
      Zarabianie w Internecie wiąże się z koniecznością płacenia podatków - a rozliczanie się z urzędem skarbowym nie jest jednoznaczne i proste. Prawo podatkowe w Polsce jest nieujednolicone - co oznacza, że każdy urząd skarbowy może mieć inne interpretacje. Sprawdź jak się za to zabrać!
        • Lubię to!
        • Super
      • 14 odpowiedzi
    • JDG - Jak zarejestrować, rozliczać i prowadzić działalność gospodarczą w Polsce
      Jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG) to najprostsza forma prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Jest to działalność prowadzona przez jedną osobę fizyczną na własne nazwisko i na własne ryzyko. Jednak mimo, że nazywa się jednoosobowa - daje jednak możliwość zatrudniania pracowników. Takich firm jest zarejestrowanych w Polsce zdecydowanie najwięcej. Sprawdź jak zarejestrować, rozliczać i prowadzić własną JDG!
        • Super
      • 3 odpowiedzi
    • Inwestowanie w obligacje detaliczne skarbu państwa - od podstaw!
      Sprawdź jak inwestować w obligacje skarbowe - krok po kroku! Detaliczne obligacje skarbowe to rodzaj obligacji emitowanych przez Państwo, które są oferowane indywidualnym inwestorom, takim jak osoby fizyczne, a nie instytucjom finansowym.

      Są to instrumenty dłużne, nienotowane na żadnym rynku, co oznacza że kupując taką obligację, w praktyce pożyczasz pieniądze państwu na określony czas, a w zamian otrzymujesz odsetki. Można więc powiedzieć że obligacje są indywidualną pożyczką na określony % dla Skarbu Państwa. Państwo odda Ci więcej niż od Ciebie pożyczyło.
        • Super
      • 7 odpowiedzi
    • Jak pozyskiwać i zarabiać na poleconych dzięki make-cash.pl
      W tym poradniku przedstawiam możliwości dostępne dla każdego użytkownika. Dowiesz się jak efektywnie wykorzystać forum do zbierania poleconych i budowania dodatkowych zysków.

      Make-cash.pl to miejsce, gdzie ludzie dzielą się swoimi doświadczeniami, poszukują porad i rekomendacji, a także nawiązują wartościowe kontakty. Codziennie odwiedza nas minimum 2000 unikalnych osób, które są zainteresowane zarabianiem przez Internet - a to ogromny potencjał, z którego może korzystać nie tylko administracja - ale każdy użytkownik forum !
        • Super
      • 2 odpowiedzi
    • Jak pisać treści na stronę internetową z wykorzystaniem AI
      Tworzenie treści od podstaw może być procesem czasochłonnym. Istnieje wiele mniejszych kroków, o których należy pomyśleć w drodze do stworzenia atrakcyjnych treści, takich jak badanie rynku, SEO i redagowanie tekstu, a to tylko początek. Jednak nie musisz zaczynać od zera, gdy istnieją narzędzia AI, które mogą pomóc w tworzeniu wysokiej jakości treści. 
        • Dzięki!
        • Super
      • 13 odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .