Skocz do zawartości

Koszty i zyski ze sprzedaży, jak to liczyć?


Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie odnośnie sprzedaży w internecie w formie działalności nierejestrowanej. Jeśli np. kupuję 10 koszulek po 5 zł w grudniu a sprzedam je dopiero w styczniu następnego roku po 20 zł to czy te koszty powinienem odliczyć sobie w miesiącu kiedy zakupiłem towar czy kiedy go sprzedałem?

Drugie pytanie to czy kwota 75% minimalnej krajowej do której nie trzeba zakładać działalności dotyczy tego za ile się sprzeda towar czy tego ile się na nim zarobi?

Trzecie pytanie podobne do pierwszego to czy mogę sobie odliczać koszty opakowań i jeśli tak to jak to robić. Czy np. kupując 100 kopert muszę odliczać każdą kopertę osobno od sprzedanej rzeczy czy czy mogę od razu uznać że zainwestowałem i dopiero jak przekroczę cenę wszystkich kopert to od reszty odprowadzam podatek?

Odnośnik do komentarza

Zarejestruj się za darmo i naucz się zarabiać online!

  • Dostęp do darmowych poradników pokazujących krok po kroku jak zarabiać w Internecie
  • Sposoby zarabiania niepublikowane nigdzie indziej
  • Aktywna społeczność, która pomoże Ci rozwiązać problemy i doradzi
  • Profesjonalne treści na temat SEO, social media, afiliacji, kryptowalut, sztucznej inteligencji i wiele więcej!

Czyli koszty zapisuję sobie osobno i zbieram rachunki/faktury.

Pilnuję, żeby nie sprzedać za więcej niż 75% minimalnej na miesiąc.

Przy rozliczeniu liczą sobie wszystkie sprzedaże minus koszty nawet jeśli te koszty to towar, który nie sprzedał się do końca danego roku.

A na koniec to, co mi wyjdzie, podaję w PIT i oni wyliczają 12% podatku do kwoty 120 tyś łącznie z tym co zarobię w normalnej pracy i 32% jeśli przekroczę tę kwotę.

Jeszcze o czymś zapomniałem? 



Gdybym przekroczył te 75% minimalnej, to do 7 dni muszę założyć działalność, jakie są wtedy koszty tzn. składki, które muszę odprowadzać?

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

"Przy rozliczeniu liczą sobie wszystkie sprzedaże minus koszty nawet jeśli te koszty to towar, który nie sprzedał się do końca danego roku." - to bym zweryfikował.

W każdej innej formie księgowości gdzie mamy odliczanie kosztów, zakupiony towar wchodzi w koszty w chwili jego sprzedaży. Do tego czasu widnieje w magazynie. Wątpię, żeby w nierejestrowanej było inaczej. Oczywiście to na podstawie podatku dochodowego. Vat to inna kwestia.

Szczerze? Do działalności handlowej to sobie spółkę zoo załóż. 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Polecana zawartość

    • Poradnik podatkowy - jak rozliczać się z pieniędzy zarobionych przez Internet bez DG?
      Zarabianie w Internecie wiąże się z koniecznością płacenia podatków - a rozliczanie się z urzędem skarbowym nie jest jednoznaczne i proste. Prawo podatkowe w Polsce jest nieujednolicone - co oznacza, że każdy urząd skarbowy może mieć inne interpretacje. Sprawdź jak się za to zabrać!
      • 14 odpowiedzi
    • JDG - Jak zarejestrować, rozliczać i prowadzić działalność gospodarczą w Polsce
      Jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG) to najprostsza forma prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Jest to działalność prowadzona przez jedną osobę fizyczną na własne nazwisko i na własne ryzyko. Jednak mimo, że nazywa się jednoosobowa - daje jednak możliwość zatrudniania pracowników. Takich firm jest zarejestrowanych w Polsce zdecydowanie najwięcej. Sprawdź jak zarejestrować, rozliczać i prowadzić własną JDG!
        • Super
      • 3 odpowiedzi
    • Inwestowanie w obligacje detaliczne skarbu państwa - od podstaw!
      Sprawdź jak inwestować w obligacje skarbowe - krok po kroku! Detaliczne obligacje skarbowe to rodzaj obligacji emitowanych przez Państwo, które są oferowane indywidualnym inwestorom, takim jak osoby fizyczne, a nie instytucjom finansowym.

      Są to instrumenty dłużne, nienotowane na żadnym rynku, co oznacza że kupując taką obligację, w praktyce pożyczasz pieniądze państwu na określony czas, a w zamian otrzymujesz odsetki. Można więc powiedzieć że obligacje są indywidualną pożyczką na określony % dla Skarbu Państwa. Państwo odda Ci więcej niż od Ciebie pożyczyło.
      • 7 odpowiedzi
    • Jak pozyskiwać i zarabiać na poleconych dzięki make-cash.pl
      W tym poradniku przedstawiam możliwości dostępne dla każdego użytkownika. Dowiesz się jak efektywnie wykorzystać forum do zbierania poleconych i budowania dodatkowych zysków.

      Make-cash.pl to miejsce, gdzie ludzie dzielą się swoimi doświadczeniami, poszukują porad i rekomendacji, a także nawiązują wartościowe kontakty. Codziennie odwiedza nas minimum 2000 unikalnych osób, które są zainteresowane zarabianiem przez Internet - a to ogromny potencjał, z którego może korzystać nie tylko administracja - ale każdy użytkownik forum !
      • 2 odpowiedzi
    • Jak pisać treści na stronę internetową z wykorzystaniem AI
      Tworzenie treści od podstaw może być procesem czasochłonnym. Istnieje wiele mniejszych kroków, o których należy pomyśleć w drodze do stworzenia atrakcyjnych treści, takich jak badanie rynku, SEO i redagowanie tekstu, a to tylko początek. Jednak nie musisz zaczynać od zera, gdy istnieją narzędzia AI, które mogą pomóc w tworzeniu wysokiej jakości treści. 
        • Super
      • 13 odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .