Skocz do zawartości

Pomoc w rozliczeniu sprzedaży


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Sprawa wygląda następująco. Jestem zatrudniony na normalną umowę, ale jako że nie mam skończonych 26 lat nie muszę składać pit. W 2022 sprzedałem parę ebooków ale nie przekroczyłem 1500 zł w żadnym miesiącu. Czy aby to rozliczyć wystarczy, ze wezmę pit który dostaje od pracodawcy i tam dopiszę dochód zarobiony w związku z działalnością nie zarejestrowaną oraz wpłacę należny podatek na mikro rachunek? Do kiedy musze to zrobić? Bardzo dziękuje z góry za wszelkie odpowiedzi. Pozdrawiam

Zniżka dla forumowiczów! --->  ABSTRACTA.PL

949298935_Stronyinternetowe.png.571904fc11340dcf6df3f018911ea642.png

Odnośnik do komentarza

Zarejestruj się za darmo i naucz się zarabiać online!

  • Dostęp do darmowych poradników pokazujących krok po kroku jak zarabiać w Internecie
  • Sposoby zarabiania niepublikowane nigdzie indziej
  • Aktywna społeczność, która pomoże Ci rozwiązać problemy i doradzi
  • Profesjonalne treści na temat SEO, social media, afiliacji, kryptowalut, sztucznej inteligencji i wiele więcej!

Masz czas do końca kwietnia  z pitem. Składasz pit 36, tutaj wpisujesz 1500zł jako inne dochody. Podatek już powinieneś zapłacić teoretyczni, do 20 dnia następnego miesiąca po którym miałeś przychód.. no ale zapłać normalnie teraz, do 20 stycznia za cały rok, innego wyjścia nie masz :) 12%*1500zł

 

  • Super 1

-> Jesteś nowy/a na forum? Daj się poznać - przedstaw się w tym dziale!
-> Pomagamy w zarabianiu - Kompleksowy Mentoring od A do Z - zwiększ swoje wyniki!

Odnośnik do komentarza
1 godzinę temu, mysc napisał:

Podatek już powinieneś zapłacić teoretyczni, do 20 dnia następnego miesiąca po którym miałeś przychód.. no ale zapłać normalnie teraz, do 20 stycznia za cały rok, innego wyjścia nie masz :) 12%*1500zł

 
Mysc, z artykułu na stronie Ministerstwa finansów wynika, że jeśli rozliczamy się jako „działalność nierejestrowana”, to wystarczy rozliczyć się raz roku (nie trzeba do 20 dnia).
 
Fragment: „Jak rozliczać przychody i koszty z działalności nierejestrowej? Przychody osiągane z działalności nierejestrowej rozliczasz w zeznaniu rocznym PIT-36. Jest tam dodatkowa rubryka "działalność nierejestrowana", w której wykazuje się przychody z tej działalności. Nie musisz płacić zaliczek na podatek”.
 
Cały artykuł:
 
https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00115

 

Podobnie w przypadku „innych źródeł”.
 
Fragment wypowiedzi pracownika Izby Skarbowej (o przychodach z „innych źródeł”):
 
"Plusem opodatkowania dochodów z „innych źródeł” jest brak miesięcznych zaliczek – podatek rozlicza się jednorazowo po zakończeniu roku do końca kwietnia".
 
To fragment z tego artykułu:
 
https://rzeszow.naszemiasto.pl/dochody-blogerow-jak-sa-opodatkowane-odpowiedzi-eksperta/ar/c10-4318824

Więc jeśli rozlicza się jako „inne źródła” lub „działalność nierejestrowana”, to teoretycznie wystarczy rozliczyć się i zapłacić podatek raz w roku.

No, chyba że coś się zmieniło, o czym nie wiem? Pozdrawiam :)
Edytowane przez M-user
  • Super 1
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza

Bardzo dziękuje za odpowiedzi. Od pracodawcy dostane najprawdopodobniej pit 11 i nie musze go składać z tego co wiem dochodowego jeszcze nie płace? Czyli wystarczy, że wypełnie 36, wpisze kwotę z tytułu nie zarejestrowanej i finito? Może głupie pytania, ale Polskie prawo to labirynt :D

Zniżka dla forumowiczów! --->  ABSTRACTA.PL

949298935_Stronyinternetowe.png.571904fc11340dcf6df3f018911ea642.png

Odnośnik do komentarza
W dniu 10.01.2023 o 07:40, Z3NFlowX napisał:

Czyli wystarczy, że wypełnie 36, wpisze kwotę z tytułu nie zarejestrowanej i finito? Może głupie pytania, ale Polskie prawo to labirynt :D

 
Zasadniczo tak, Tylko powinieneś zastanowić się nad wyborem rubryki w PIT 36. - pomiędzy „działalność nierejestrowana” lub „inne żródła”. PIT 36 zawiera obecnie obie opcje.
 
Jeśli rozliczasz się jako „działalność nierejestrowana”, to wiąże się do z kilkoma zobowiązaniami. Np. powinieneś prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży i trzymać ją na wypadek kontroli; szczegóły opisane są w tym artykule:
 
https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00115

Rubryka „działalność nierejestrowana” w PIT 36 jest dla dych, których zarabianie ma charakter zorganizowany, ciągły, ale nie przekraczają w miesiącu 50% minimalnego wynagrodzenia miesięcznie.

Rubryka „inne źródła” w PIT 36 jest raczej dla dych, którzy zarabiają sobie od czasu do czasu, ale ich zarabianie nie ma charakteru ciągłego, zorganizowanego itp.
Edytowane przez M-user
  • Super 1
Odnośnik do komentarza
4 godziny temu, Z3NFlowX napisał:

Ale w sumie zakładając razem koło 400 zł nie musze odprowadzać podatku bo jest przecież kwota wolna od podatku?

Jeżeli nie przekraczasz kwoty wolnej od podatku, to nie będziesz musiał nic wpłacać na swoje subkonto, ale i tak powinieneś złożyć PIT 36. 

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Polecana zawartość

    • Poradnik podatkowy - jak rozliczać się z pieniędzy zarobionych przez Internet bez DG?
      Zarabianie w Internecie wiąże się z koniecznością płacenia podatków - a rozliczanie się z urzędem skarbowym nie jest jednoznaczne i proste. Prawo podatkowe w Polsce jest nieujednolicone - co oznacza, że każdy urząd skarbowy może mieć inne interpretacje. Sprawdź jak się za to zabrać!
        • Lubię to!
        • Super
      • 12 odpowiedzi
    • JDG - Jak zarejestrować, rozliczać i prowadzić działalność gospodarczą w Polsce
      Jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG) to najprostsza forma prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Jest to działalność prowadzona przez jedną osobę fizyczną na własne nazwisko i na własne ryzyko. Jednak mimo, że nazywa się jednoosobowa - daje jednak możliwość zatrudniania pracowników. Takich firm jest zarejestrowanych w Polsce zdecydowanie najwięcej. Sprawdź jak zarejestrować, rozliczać i prowadzić własną JDG!
        • Super
      • 3 odpowiedzi
    • Inwestowanie w obligacje detaliczne skarbu państwa - od podstaw!
      Sprawdź jak inwestować w obligacje skarbowe - krok po kroku! Detaliczne obligacje skarbowe to rodzaj obligacji emitowanych przez Państwo, które są oferowane indywidualnym inwestorom, takim jak osoby fizyczne, a nie instytucjom finansowym.

      Są to instrumenty dłużne, nienotowane na żadnym rynku, co oznacza że kupując taką obligację, w praktyce pożyczasz pieniądze państwu na określony czas, a w zamian otrzymujesz odsetki. Można więc powiedzieć że obligacje są indywidualną pożyczką na określony % dla Skarbu Państwa. Państwo odda Ci więcej niż od Ciebie pożyczyło.
        • Super
      • 7 odpowiedzi
    • Jak pozyskiwać i zarabiać na poleconych dzięki make-cash.pl
      W tym poradniku przedstawiam możliwości dostępne dla każdego użytkownika. Dowiesz się jak efektywnie wykorzystać forum do zbierania poleconych i budowania dodatkowych zysków.

      Make-cash.pl to miejsce, gdzie ludzie dzielą się swoimi doświadczeniami, poszukują porad i rekomendacji, a także nawiązują wartościowe kontakty. Codziennie odwiedza nas minimum 2000 unikalnych osób, które są zainteresowane zarabianiem przez Internet - a to ogromny potencjał, z którego może korzystać nie tylko administracja - ale każdy użytkownik forum !
        • Super
      • 2 odpowiedzi
    • Jak pisać treści na stronę internetową z wykorzystaniem AI
      Tworzenie treści od podstaw może być procesem czasochłonnym. Istnieje wiele mniejszych kroków, o których należy pomyśleć w drodze do stworzenia atrakcyjnych treści, takich jak badanie rynku, SEO i redagowanie tekstu, a to tylko początek. Jednak nie musisz zaczynać od zera, gdy istnieją narzędzia AI, które mogą pomóc w tworzeniu wysokiej jakości treści. 
        • Dzięki!
        • Super
      • 13 odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .