Skocz do zawartości

Poradnik podatkowy - jak rozliczać się z pieniędzy zarobionych przez Internet bez DG?


Rekomendowane odpowiedzi

Jak rozliczać się z pieniędzy zarobionych przez Internet bez DG?

Poradnik podatkowy

DG = działalność gospodarcza

calculator-385506_1280.jpg

 

Niestety zarabianie w Internecie wiąże się z koniecznością płacenia podatków - a rozliczanie się z urzędem skarbowym nie jest jednoznaczne i proste. Prawo podatkowe w Polsce jest nieujednolicone - co oznacza, że każdy urząd skarbowy może mieć inne interpretacje. Praktyki które są całkowicie w porządku w jednym US, w innym mogą powodować naliczanie odsetek. 

Poniżej opisuję moje interpretacje i znane mi możliwości rozliczania się z pieniędzy zarobionych w Internecie. Nie jest to jednak porada prawna - a wyłącznie skrótowy opis znanej mi metodyki rozliczania internetowych zarobków.

Ostateczną formę rozliczania się należy wybrać samodzielnie - najlepiej po konsultacji z księgowym lub doradcą podatkowym. Ja takim doradcą nie jestem.


Spis treści

1. Czy trzeba się rozliczać z pieniędzy zarobionych przez Internet?
2. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy?
3. Gdzie i jak zapłacić podatek?
4. Zerowy PIT do 26 roku życia - kogo obejmuje?
5. Kwota wolna od podatku - jak działa i ile wynosi?
6. Rozliczanie zarobków otrzymywanych na paypal, zen i inne procesory płatnicze
7. Rozliczanie zarobków w innych walutach
8. Jak rozliczyć podatek od kryptowalut?
9. Zarabianie w sieciach afiliacyjnych bez DG - jak rozliczyć?
10. Przychody z innych źródeł bez DG - freelancing, usługi, handel

Sprawdź też: Jak zarejestrować i prowadzić działalność gospodarczą?

 

1. Czy trzeba się rozliczać z pieniędzy zarobionych przez Internet?

Co jakiś czas na forum pojawiają się pytania użytkowników - o to czy "muszą się rozliczać", albo czy "urząd skarbowy dowie się o tym że zarabiają pieniądze online". Otóż nie musi, ale może się dowiedzieć i ma na to aż 5 lat + rok bieżący, czyli w praktyce nawet 6 lat. Nie ma znaczenia czy pieniądze otrzymuje się na konto bankowe, czy różnego rodzaju procesory płatniczne (a'la paypal).

Zgodnie z przepisami banki w Polsce mają obowiązek informowania urzędu skarbowego o przelewach, których wartość przekracza 15 000 euro. Ten limit dotyczy nie tylko pojedyńczego przelewu - ale także sumy wielu przelewów które zdaniem banku są ze sobą powiązane.

Ponadto banki są zobowiązane do informowania urzędu skarbowego o wszelkich podejrzanych transakcjach. Czym jest podejrzana transakcja? Nie ma jasnej definicji, każdy bank interpretuje to indywidualnie i ma inne standardy postępowania. To mogą być na przykład przelewy od zagranicznych firm, powtarzające się dziwne przychody BLIK,  przelewy od kantorów krypto lub różnego rodzaju zagranicznych fintechów będących poza kontrolą KNF. 

Trzeba też pamiętać, że urząd skarbowy jest organem administracyjnym, który może przejrzeć konto bankowe i nie musi o tym fakcie informować właściciela rachunku. Jeśli zostanie przez bank poinformowany o transakcjach, może zacząć monitorować Twój rachunek i uzyskać dostęp do historii konta. Informacje na temat transakcji są rejestrowane i zapisywane przez 5 lat, nawet jeśli zamkniesz konto bankowe.

Biorąc pod uwagę powyższe, sami odpowiedzcie sobie nie pytanie czy trzeba się rozliczać z pieniędzy zarobionych przez Internet :) 
 

2. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy?

Podatek dochodowy (PIT) płaci się do 20 dnia kolejnego miesiąca, za miesiąc poprzedni. Co miesiąc opłacamy więc podatek za zyski z poprzedniego miesiąca. Miesiące i lata kalendarzowe, pokrywają się z miesiącami i latami podatkowymi. Nie ma tu żadnych dodatkowych komplikacji ;)

Co ważne, osoby prowadzące działalność gospodarczą (zarejestrowaną) w praktyce płacą podatki od wystawionych rachunków/faktur, a nie od realnie otrzymanych pieniędzy. Jeśli ich kontrahent spóźnia się z płatnością, dochodzi do sytuacji w której przedsiębiorca płaci podatki od zysków których jeszcze nie otrzymał.

Bez działalności gospodarczej, takiego ryzyka nie ma - tutaj bowiem podatki płaci się od OTRZYMANYCH środków. To znaczy:

- jeśli wystawimy danej firmie rachunek (jako osoba fizyczna) w maju, a pieniądze od niej ze względu na jakieś opóźnienia/błędy/zaniedbania/nieporozumienia otrzymamy dopiero w lipcu, to ten dochód opodatkowujemy jako dochód lipcowy

- czyli pomimo daty majowej na fakturze, podatek płacimy do 20 sierpnia
 

3. Gdzie i jak zapłacić podatek?

Aby zapłacić podatek, należy wygenerować swój mikrorachunek podatkowy na tej stronie: https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego/

Każdy podatnik płaci podatek na swój indywidualny numer konta :) Wystarczy zrobić to raz, ten sam rachunek będzie już na stałe nasz - nie zmieni. Kolejne generowania, będą się kończyły dokładnie tym samym ciągiem cyfr.

generator.png


Przy wykonywaniu przelewu na ten wygenerowany numer, w zależności od banku, pojawi się lub nie formularz tzw. "przelewu podatkowego" - który jest inny od normalnego formularza.

Jeśli w Twoim banku taki formularz nie pojawi się sam, po wpisaniu numeru konta - należy wyszukać przycisku typu "wykonaj przelew podatkowy".

W formularzu wybieramy symbol danego podatku (np. PPE, PIT-36, PIT-28, itd.) oraz miesiąc i rok za który go płacimy.

 

4. Zerowy PIT do 26 roku życia - kogo obejmuje?

Zarabiasz w Internecie, masz poniżej 26 lat i uważasz że nie musisz płacić podatków? Niestety, nic bardziej mylnego - ta ulga nie dotyczy działalności nierejestrowanej, ani wynajmu powierzchni reklamowej. Czyli dwie najpopularniejsze formy rozliczania się z pieniędzy zarobionych online są opodatkowane bez względu na Twój wiek.

Ulga (zerowy pit) obowiązuje w przypadku umów o pracę , o pracę nakładczą i umów zlecenie. Z sieciami afiliacyjnymi nie ma się takiej umowy. Dzierżawa miejsca reklamowego nie jest formą zatrudnienia kogokolwiek, więc taka ulga nie obowiązuje w tym przypadku. Tak samo sprawa wygląda z działalnością nierejestrowaną - trzeba płacić podatek. Swoją drogą osoby do 26 roku życia z własną działalnością gospodarczą też nie są zwolnione z pitu. 
 

5. Kwota wolna od podatku - jak działa i ile wynosi?

Kwota wolna od podatku - oznacza kwotę zarobionych w danym roku pieniędzy od których nie płaci się podatku dochodowego. W Polsce kwota ta wynosi 30 tys. złotych. Czyli podatku nie płacą osoby zarabiające mniej niż 30 tys. zł rocznie. Nie oznacza to jednak że żeby skorzystać z kwoty wolnej trzeba zarabiać mniej!

Kwota wolna wyznacza nam próg zarobków do którego nie płacimy podatków (na zasadach ogólsnych) - a po jego przekroczeniu, płacimy podatek dochodowy wyłącznie od nadwyżki. Czyli na przykład:

- Osoba A zarobiła 29000 złotych w danym roku podatkowym
- Osoba B zarobiła 32000 złotych w danym roku podatkowym

Osoba A nie zapłaci podatku, bo jej zysk jest mniejszy od 30 tys. złotych.

Osoba B przekroczyła próg kwoty wolnej - ale i tak nie zapłaci podatku od 30 tys. złotych. Opodatkowana jest tylko nadwyżka zarobków ponad 30 tys. złotych zarobione w ciągu roku. Czyli opodatkowane są 2000zł, a podatek wynosi 12%*2000= 240zł.
 

Kwota wolna obowiązuje wyłącznie podczas rozliczania się na zasadach ogólnych. Rozliczając się ryczałtowo za wynajem powierzchni reklamowej na stronie internetowej nie ma się kwoty wolnej!

Wbrew niektórym mitom - dochód poniżej progu kwoty wolnej od podatku nie zwalnia w Polsce z obowiązku złożenia zeznania rocznego PIT przez podatnika. Oznacza to, że jeśli nie zarobiliśmy dość dużo by zapłacić podatek - i tak musimy złożyć PIT roczny.
 

6. Rozliczanie zarobków otrzymywanych na paypal, zen i inne procesory płatnicze

Wiele osób uważa, że opodatkowaniu podlegają tylko środki otrzymywane na rachunek bankowy, ale to nie jest prawda. Przez urząd skarbowy PayPal oraz inne procesory płatnicze traktowane są jak rachunki bankowe. To oznacza, że zarobki otrzymywane na procesory, a nie tradycyjne konto bankowe, również należy rozliczyć.

Co ważne, rozliczamy pełną kwotę którą wysłał do nas nadawca - nie pomniejszamy jej o prowizję paypala lub innego procesora. Jeśli nadawca wysłał na 100zł, a my po odjęciu prowizji otrzymaliśmy na paypal 96zł - opodatkowaniu nadal podlega kwota 100zł.
 

7. Rozliczanie zarobków w innych walutach

Zarabiając w zagranicznych sieciach afiliacyjnych lub w polskich, ale z inną walutą rozliczeniową - zarobki otrzymuje się w obcej walucie. Takie przelewy przychodzące również podlegają opodatkowaniu. 

Należną kwotę podatku (wartość przelewu w PLN) przeliczamy po kursie średnim NBP ogłoszonym na koniec ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego (czyli dzień otrzymania przelewu).

Kurs na PayPalu i w bankach jest inny od średniego kursu NPB. To oznacza, że w praktyce podatek płacimy od wyższej kwoty, niż tą którą faktycznie dysponujemy.
 

8. Jak rozliczyć podatek od kryptowalut?

1) Podatku od kryptowalut nie trzeba płacić w trakcie roku, rozlicza się je dopiero na koniec roku w deklaracji rocznej PIT-38 i płaci wyłącznie roczny podatek od całości rozliczeń.

2) Podatek od sprzedaży kryptowalut, to tak naprawdę podatek od zysków kapitałowych i wynosi 19%. Zysk kapitałowy z kolei pozwala odliczyć nam koszty zakupu tych kryptowalut. Tutaj bardzo ważny jest fakt, że jeśli odliczamy koszty zakupu - one muszą być udokumentowane - musimy mieć fakturę, umowę sprzedaży, paragon, coś co jasno potwierdza ile zapłaciliśmy za kryptowaluty w danym roku.

3) Dla celów podatkowych nie ma znaczenia rodzaj kryptowaluty – to znaczy, że sprzedając BTC w danym roku, możemy wliczyć w koszty zakup USDT, ETH, TRX, itd. Kryptowaluty są traktowane jako całość, w podatkach nie rozgranicza się ich na poszczególne.
 

Jak rozliczyć przelewy w kryptowalutach za towary lub wykonane usługi?

W skrócie - bardzo niekorzystnie. Kryptowaluty nie są środkiem płatniczym, więc przez US transakcja w której zakup jest dokonany za pomocą kryptowalut jest traktowana jako transakcja barterowa. To oznacza, że wówczas podatek płaci się od wartości barteru - a następnie od zysków kapitałowych przy sprzedaży danej kryptowaluty. W praktyce więc podatek płaci się 2x.

Dla przykładu: Sprzedajesz stronę internetową za 1000zł. Kupujący płaci Ci równowartość tej strony w USDT. Dokonaliście więc transakcji barterowej i od wartości barteru musisz zapłacić podatek - czyli 12% od 1000zł. Zostajesz z USDT, które już są traktowane oddzielnie - jeśli je sprzedaż, powstanie obowiązek podatkowy od zysków kapitałowych (19%) od tej samej kwoty. 

Ze względu na powyższe, jeśli ktoś nie inwestuje w kryptowaluty i nie ma udokumentowanych kosztów ich zakupu - tego typu transakcje są opodatkowane podwójnie, wybitnie niekorzystnie dla sprzedającego.


9. Zarabianie w sieciach afiliacyjnych bez DG - jak rozliczyć?

Zarobki z sieci afiliacyjnych możemy rozliczyć na dwa różne sposoby - w zależności od tego jakie faktycznie usługi dla danej sieci świadczymy.

Marketing to bardzo szerokie pojęcie, a zarabianie na afiliacji może w praktyce oznaczać:

- wynajem bądź dzierżawę powierzchni reklamowej

lub

- świadczenie/wykonywanie usług reklamowych.

W obu przypadkach poprawna forma rozliczania się jest inna, wynajmu bowiem nie możemy rozliczyć inaczej niż poprzez PIT-28 (8,5% od przychodów, bez kwoty wolnej). Wykonywanie usług reklamowych, nie możemy natomiast rozliczyć inaczej niż na zasadach ogólnych (12%, kwota wolna 30 tys. w ciągu roku). Poniżej omawiam oba scenariusze:
 

1) Świadczenie usług reklamowych - rozliczanie się na zasadach ogólnych w PITcie rocznym PIT-36 (działalność nierejestrowana)

Sprawdź na czym polega działalność nierejestrowana: https://www.firmino.pl/dzialalnosc-nierejestrowana/

Rozliczanie się na zasadach ogólnych oznacza podatek w wysokości 12% i 30 tys. złotych zwolnione od podatku. W zależności od Urzędu Skarbowego do którego przynależycie, trzeba lub nie, odprowadzać comiesięcznie zaliczki. Większość znanych mi osób takich zaliczek nie płaci - tylko po prostu odprowadza podatek za cały rok w PITcie rocznym. Słyszałem jednak o przypadkach naliczania dodatkowych odsetek w związku z brakiem takich zaliczek - więc warto się konkretnie dopytać czy jest taki obowiązek w Waszym Urzędzie Skarbowym. Można zadzwonić i zapytać.

Zanim przejdziemy do podatków, tu pojawia się ważna sprawa - bowiem świadczenie usług reklamowych, to tak naprawdę freelancing który podchodzi pod działalność nierejestrowaną i tak też to polecam rozliczać. W związku z tym, aby rozliczać się w taki sposób bez DG, trzeba również dostosować się do wymogów działalności nierejestrowanej.

Najważniejszy wymóg to próg przychodów miesięcznych, który w 2024 roku wynosi 3225 zł - nie można przekroczyć tej kwoty, jeśli nie chcecie rejestrować działalności gospodarczej.

W sieciach afiliacyjnych możemy bardzo łatwo kontrolować zarobki i trzymać się tego limitu. Obowiązek podatkowy powstaje dopiero gdy otrzymamy dane pieniądze, a otrzymamy je dopiero gdy zlecimy wypłatę w danej sieci - także wysokość i terminy wypłat są narzędziami pozwalającymi nam w pełni kontrolować zarobki.

Zarobki z Internetu w PITcie rocznym (PIT-36) należy zsumować i wpisać w rubryce "działalność nierejestrowana". Następnie zapłacić 12% od tej kwoty.

Kwota wolna od podatku to 30 tys. złotych, 12% podatek płacimy dopiero od nadwyżki. 

Ważne: Rachunki dla sieci afiliacyjnych przy tej formie opodatkowania powinny być wystawiane jako "usługi reklamowe" (nie jako dzierżawa/wynajem).


2) Rozliczanie się w oparciu o wynajem/dzierżawę miejsca reklamowego (ryczałt)

Jeśli nasza działalność w marketingu afiliacyjnym ogranicza się do wynajmu powierzchni reklamowej dla sieci afiliacyjnej na naszych stronach www - to jest najbardziej korzystna (przy większych zarobkach!) opcja odprowadzania podatku, pomimo tego że nie obowiązuje tu kwota wolna.

Stawka podatkowa od wynajmu miejsca reklamowego wynosi 8,5% i 12,5% (od nadwyżki od 100 tys. złotych przychodu w danym roku kalendarzowym=podatkowym). Tutaj zaliczki są na 100% obowiązkowe, nie ma różnic w interpretacjach - czyli co miesiąc należy zapłacić podatek za poprzedni miesiąc.

Przychody z wynajmu opodatkowane ryczałtem nie są działalnością nierejestrowaną - i nie trzeba tu pilnować nieprzekraczania miesięcznego limitu przychodów.

Każda kwota rozliczana jako dzierżawa miejsca reklamowego powinna mieć pokrycie w wystawionym rachunku. Większość polskich sieci afiliacyjnych generuje rachunki automatycznie, warto je pobierać i przechowywać na wypadek ew. kontroli. W przypadku zagranicznych sieci afiliacyjnych - rachunki należy wystawiać samodzielnie.

Aby rozliczać się ryczałtowo nie trzeba nic zgłaszać do Urzędu Skarbowego. Podatek płacimy do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym otrzymaliśmy pieniądze, z drukiem PPE. Na koniec roku składamy natomiast PIT-28. Przykład:

- W marcu zleciłeś wypłatę 1000zł z sieci afiliacyjnej
- Pieniądze otrzymałeś w kwietniu
- Podatek musisz zapłacić do 20 maja (za okres: kwiecień, druk PPE)
- Kwota podatku wynosi w tym wypadku: 8,5%*1000zł = 85zł
 

10. Przychody z innych źródeł bez DG - freelancing, usługi, handel

Przychody z innych źródeł należy rozliczyć na zasadach ogólnych ze stawką 12%. Przy czym przychody z sieci afiliacyjnych (po zgłoszeniu ryczałtu) możemy rozliczać jako 8,5%, a pozostałe przychody jako 12% - to ze sobą nie koliduje.

W PITcie rocznym są osobne formularze dot. wynajmu miejsca reklamowego i "działalności nierejestrowanej" - czyli w jednym roku możemy rozliczyć się na dwóch stawkach podatkowych. 

Wówczas za dzierżawę powierzchni reklamowej składamy PIT-28, a za inne przychody PIT-36. W PIT-36 obowiązuje nas kwota wolna od podatku, 30 tys. złotych. Trzeba jednak pamiętać, że działalność nierejestrowana ma miesięczny limit przychodów którego należy się trzymać!

Tak samo sprawa ma się w przypadku handlu (w tym handlu e-produktami). Każdy może prowadzić sprzedaż w sposób ciągły i świadczyć dowolne usługi bez prowadzenia działalności gospodarczej, do kwoty przychodów nie większej niż 75% minimalnego wynagrodzenia w danym roku. Dopiero po przekroczeniu tej kwoty w ciągu danego miesiąca, należy zarejestrować DG (ma się na to 7 dni).

Zarobki z tytułu sprzedaży i świadczenia usług bez DG rozlicza się na zasadach ogólnych, ze stawką 12%, w PITcie rocznym.
 

Co zrobić gdy przychody zbliżają się do limitu działalności nierejestrowanej?

Jeśli nasz przychód zbliży się do kwoty limitu - możemy zastosować w pełni legalnie:

1) Wstrzymanie sprzedaży do końca miesiąca

2) Odroczenie płatności na następny miesiąc (klient otrzymuje usługę teraz, ale płaci później)

3) Rozważenie i policzenie czy to już czasem nie etap na którym warto zarejestrować działalność i przestać się tym limitem przejmować. Poradnik dotyczący rejestracji działalności gospodarczej znajduje się tutaj: 

 

 

.

  • Super 2
  • Lubię to! 1

-> Jesteś nowy/a na forum? Daj się poznać - przedstaw się w tym dziale!
-> Pomagamy w zarabianiu - Kompleksowy Mentoring od A do Z - zwiększ swoje wyniki!

Odnośnik do komentarza

Zarejestruj się za darmo i naucz się zarabiać online!

  • Dostęp do darmowych poradników pokazujących krok po kroku jak zarabiać w Internecie
  • Sposoby zarabiania niepublikowane nigdzie indziej
  • Aktywna społeczność, która pomoże Ci rozwiązać problemy i doradzi
  • Profesjonalne treści na temat SEO, social media, afiliacji, kryptowalut, sztucznej inteligencji i wiele więcej!

@Sommaj To jest wszystko kwestia tego jakie kto wykonuje usługi dla sieci afiliacyjnej :) Mylead generuje domyślnie rachunki jako wynajem powierzchni reklamowej i takich przychodów faktycznie nie można rozliczyć na zasadach ogólnych.

Od 2023 roku najem może być rozliczany wyłącznie na zasadach ryczałtu (czyli to te 8,5%, pit-28). Jeśli natomiast świadczysz i wystawisz rachunek jako "usługi reklamowe" danej sieci afiliacyjnej, to... no jak najbardziej można rozliczyć to na zasadach ogólnych, to zwykła działalność nierejestrowana wtedy (freelancing - marketer).

Także afiliację można rozliczyć na zasadach ogólnych pod warunkiem że nie świadczysz usług najmu. Kwestię tego jakie wystawiasz rachunki, trzeba już ustalić z firmą w której zarabiasz :) 

  • Super 1

-> Jesteś nowy/a na forum? Daj się poznać - przedstaw się w tym dziale!
-> Pomagamy w zarabianiu - Kompleksowy Mentoring od A do Z - zwiększ swoje wyniki!

Odnośnik do komentarza

Ciekawy wpis, ale warto go uzupełnić o info dotyczące zamieszczania reklam na stronie. Np. w przypadku Google adsense nie ma raczej możliwości, żeby "każda kwota rozliczana jako dzierżawa miejsca reklamowego miała  pokrycie w wystawionym rachunku". Przynajmniej ja nie zauważyłem na GA takiej możliwości. Tam co miesiąc po przekroczeniu 300 zł kasa spływa na konto i już. 

Druga sprawa to próg przychodów miesięcznych, który w 2024 roku wynosi 3225 zł i po przekroczeniu którego  należy rejestrować DG.   Z tego co dowiedziałem się dzwoniąc 3x na infolinię skarbówki w przypadku ryczałtu za wynajem powierzni reklamowej, nawet po przekroczeniu tej kwoty nie ma obowiązku rejestrowania DG. No ale od razu zaznaczam, że mogłem być źle zrozumiany i jednak to nie jest do końca prawda. Chętnie bym to ostatecznie wyjaśnił :)

I na koniec nie trzeba rozliczać się przy ryczałcie co miesiąc, można też co kwartał.

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, Kornet napisał(a):

Np. w przypadku Google adsense nie ma raczej możliwości, żeby "każda kwota rozliczana jako dzierżawa miejsca reklamowego miała  pokrycie w wystawionym rachunku". Przynajmniej ja nie zauważyłem na GA takiej możliwości. Tam co miesiąc po przekroczeniu 300 zł kasa spływa na konto i już. 

GA jest traktowane przez urzędy skarbowe tak samo - jako wynajem. Tutaj jest wiele interpretacji, w tym interpretacja ogólna z ministerstwa finansów:

"Uwzględniając orzecznictwo sądów administracyjnych, stwierdzam, że osoba fizyczna udostępniająca na stronie internetowej miejsce w celu zamieszczenia treści o charakterze m. in. reklamowym za wynagrodzeniem uzyskuje przychód z tytułu umowy o podobnym charakterze do umowy najmu lub dzierżawy. Przychody z tego tytułu należy zakwalifikować do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy PIT, pod warunkiem, że nie są uzyskiwane w ramach działalności gospodarczej."

źródło: https://www.mf.gov.pl/documents/764034/2419248/Dz.+Urz.+Min.+Fin.+z+dnia+10+września+2014+r.+-+poz.+31+-
 

2 godziny temu, Kornet napisał(a):

Z tego co dowiedziałem się dzwoniąc 3x na infolinię skarbówki w przypadku ryczałtu za wynajem powierzni reklamowej, nawet po przekroczeniu tej kwoty nie ma obowiązku rejestrowania DG.

Tak jest, ale nie napisałem w poradniku że wynajem podlega pod ten limit :) Pod limit podlega świadczenie usług reklamowych, a nie wynajem powierzchni opodatkowany ryczałtem.

  • Super 1

-> Jesteś nowy/a na forum? Daj się poznać - przedstaw się w tym dziale!
-> Pomagamy w zarabianiu - Kompleksowy Mentoring od A do Z - zwiększ swoje wyniki!

Odnośnik do komentarza

Poradnik Mega pomocny, mam tylko jedno pytanie powiedzmy że przyjmuję pieniądze od osób fizycznych na paypalu za wynajem powierzchni rekalmowej na stronie internetowej. Z poradnika zrozumiałem że powinna zastosować stawkę ryczałtu jeśli się mylę to proszę o poprawkę. Powiedzmy czysto teoretycznie zarabiam 10tyś miesięcznie ale nie muszę rejestrować DG. A co jeśli moim kontrahentem jest osoba spoza uni europejskiej? Wtedy też mam zapłacić podatek? 

Odnośnik do komentarza

@beatadomeny A dlaczego zarobki spoza UE miałyby być zwolnione z podatku? Nie płaci się się od nich vatu gdy ma się się firmę (reverse charge), ale podatek dochodowy zawsze :)

Rozliczanie się ryczałtowo od takich zarobków jest jednak dość problematyczne. Musimy bowiem posiadać rachunek wystawiony na dzierżawę powierzchni reklamowej. Wystawiając taki rachunek zagranicznej sieci afiliacyjnej, zarejestrowanej poza UE - wystawiamy go tylko teoretycznie, bowiem oni go nie potrzebują i nie zaksięgują (a nawet gdyby go zaksięgowali - nasz US tego nie sprawdzi, bo nie ma jak). 

Czy taki rachunek, wystawiony firmie zarejestrowanej w innym kraju, będzie dla US jakimkolwiek dowodem na świadczenie usługi wynajmu? To raczej zależy tylko od konkretnego US i osoby kontrolującej.

Niestety przy wyborze 'ryczałtu' od wynajmu pod zarabianie w zagranicznych firmach może być średnio. Bezpieczniej rozliczać to na zasadach ogólnych jako usługi reklamowe.

Jeśli zarobki przyjmujesz na paypal, pamiętaj że liczy się kwota wysłana, a nie otrzymana. Liczy się kurs NBP, a nie kurs paypala :) 
 

  • Dzięki! 1

-> Jesteś nowy/a na forum? Daj się poznać - przedstaw się w tym dziale!
-> Pomagamy w zarabianiu - Kompleksowy Mentoring od A do Z - zwiększ swoje wyniki!

Odnośnik do komentarza

@mysc

Właśnie nie rozumiałam tego, dzięki za wyjaśnienie. Zagadnienia podatków są dla mnie dość trudne. Uważam że łatwiej zarobić niż się rozliczyć z US, 

A co w przypadku np. Parkingów domen gdzie też niejako wypożycza się domenę do reklam. Tam chyba firma wypłacająca jest przeważnie z USA albo Finlandia nie jestem pewna. Jeśli wypłacą nam pieniądze na rachunek bankowy to można to podpiąć to pod ryczałt czy również będzie to problematyczne ? Bo też niedostajemy rachunku tylko pewnie takie miesięczne podsumowanie zarobków czy to może służyć jako dowód dla US?

 

Edytowane przez beatadomeny
Odnośnik do komentarza
3 godziny temu, beatadomeny napisał(a):

Bo też niedostajemy rachunku

Rachunek wystawiasz Ty tej firmie, a nie ta firma Tobie :)

Sytuacja w przypadku parkingu jest analogiczna do zagranicznych sieci afiliacyjnych. US nie ma jak sprawdzić czy rachunek jest faktycznie wystawiony za świadczone usługi, czy sama go sobie wystawiłaś "na brudno". Nie znam takich spraw, ale moim zdaniem to zależy tylko od konkretnego US i osoby kontrolującej. Może być tak, że wiele takich samych kontroli skończyłoby się z różnymi wynikami.

  • Dzięki! 1

-> Jesteś nowy/a na forum? Daj się poznać - przedstaw się w tym dziale!
-> Pomagamy w zarabianiu - Kompleksowy Mentoring od A do Z - zwiększ swoje wyniki!

Odnośnik do komentarza

Teraz rozumiem a jeśli wystąpiłabym do US o wydanie opinii podając jakiś taki teoretyczny scenariusz to czy ta opinia jest dla mnie w jakiś sposób zabezpieczaniem ? oczywiście jeśli US się przychyli do mojego toku myślenia. Chodzi mi o to czy nagle urząd skarbowy po roku nie zmieni zdania i nie każe mi np. założyć działalności i płacić odsetek ? Czy ktoś próbował tego typu wniosków ?

Odnośnik do komentarza

Opinia indywidualna dotyczy sytuacji opisanej przez Ciebie we wniosku o jej wydanie, a nie sytuacji faktycznej :) Jeśli US podczas kontroli podważy fakt wykonywania tego co zostało opisane we wniosku o wydanie opinii  - opinia nie będzie nic warta.

Będzie ważna tylko jeśli informacje z wniosku pokrywają się faktyczną działalnością - a w przypadku zagranicznych kontrahentów, braku rachunków, umów, braku regulaminów potwierdzających Twoją wersję - wracasz do punktu wyjścia. Dużo bezpieczniej rozliczać takie przychody jako 12%, bo w większości przypadków będzie ciężko bezsprzecznie udowodnić że zarobione środki pochodzą z wynajmu.

To jednak tylko moje zdanie. Jeśli dużo zarabiasz na parkingach, najlepiej się udać do jakiegoś doradcy podatkowego :) 

  • Dzięki! 1

-> Jesteś nowy/a na forum? Daj się poznać - przedstaw się w tym dziale!
-> Pomagamy w zarabianiu - Kompleksowy Mentoring od A do Z - zwiększ swoje wyniki!

Odnośnik do komentarza

@beatadomeny - tak, jeśli to działalność nierejestrowana trzeba się zmieścić w miesięcznym limicie przychodów. Po przekroczeniu tego limitu, ma się 7 dni na rejestrację działalności gospodarczej. Przy DG dochodzą dodatkowe koszty, które opisałem tutaj: https://make-cash.pl/jdg-jak-zarejestrowac-rozliczac-i-prowadzic-dzialalnosc-gospodarcza-w-polsce-t56064/

 

-> Jesteś nowy/a na forum? Daj się poznać - przedstaw się w tym dziale!
-> Pomagamy w zarabianiu - Kompleksowy Mentoring od A do Z - zwiększ swoje wyniki!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Polecana zawartość

    • Poradnik podatkowy - jak rozliczać się z pieniędzy zarobionych przez Internet bez DG?
      Zarabianie w Internecie wiąże się z koniecznością płacenia podatków - a rozliczanie się z urzędem skarbowym nie jest jednoznaczne i proste. Prawo podatkowe w Polsce jest nieujednolicone - co oznacza, że każdy urząd skarbowy może mieć inne interpretacje. Sprawdź jak się za to zabrać!
        • Super
      • 12 odpowiedzi
    • JDG - Jak zarejestrować, rozliczać i prowadzić działalność gospodarczą w Polsce
      Jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG) to najprostsza forma prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Jest to działalność prowadzona przez jedną osobę fizyczną na własne nazwisko i na własne ryzyko. Jednak mimo, że nazywa się jednoosobowa - daje jednak możliwość zatrudniania pracowników. Takich firm jest zarejestrowanych w Polsce zdecydowanie najwięcej. Sprawdź jak zarejestrować, rozliczać i prowadzić własną JDG!
      • 3 odpowiedzi
    • Inwestowanie w obligacje detaliczne skarbu państwa - od podstaw!
      Sprawdź jak inwestować w obligacje skarbowe - krok po kroku! Detaliczne obligacje skarbowe to rodzaj obligacji emitowanych przez Państwo, które są oferowane indywidualnym inwestorom, takim jak osoby fizyczne, a nie instytucjom finansowym.

      Są to instrumenty dłużne, nienotowane na żadnym rynku, co oznacza że kupując taką obligację, w praktyce pożyczasz pieniądze państwu na określony czas, a w zamian otrzymujesz odsetki. Można więc powiedzieć że obligacje są indywidualną pożyczką na określony % dla Skarbu Państwa. Państwo odda Ci więcej niż od Ciebie pożyczyło.
        • Lubię to!
      • 7 odpowiedzi
    • Jak pozyskiwać i zarabiać na poleconych dzięki make-cash.pl
      W tym poradniku przedstawiam możliwości dostępne dla każdego użytkownika. Dowiesz się jak efektywnie wykorzystać forum do zbierania poleconych i budowania dodatkowych zysków.

      Make-cash.pl to miejsce, gdzie ludzie dzielą się swoimi doświadczeniami, poszukują porad i rekomendacji, a także nawiązują wartościowe kontakty. Codziennie odwiedza nas minimum 2000 unikalnych osób, które są zainteresowane zarabianiem przez Internet - a to ogromny potencjał, z którego może korzystać nie tylko administracja - ale każdy użytkownik forum !
      • 2 odpowiedzi
    • Jak pisać treści na stronę internetową z wykorzystaniem AI
      Tworzenie treści od podstaw może być procesem czasochłonnym. Istnieje wiele mniejszych kroków, o których należy pomyśleć w drodze do stworzenia atrakcyjnych treści, takich jak badanie rynku, SEO i redagowanie tekstu, a to tylko początek. Jednak nie musisz zaczynać od zera, gdy istnieją narzędzia AI, które mogą pomóc w tworzeniu wysokiej jakości treści. 
      • 13 odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .