Skocz do zawartości

Potrzebna pomoc w temacie podatków, Adsense oraz Youtube.


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

kilka lat temu założyłem kanał, który od samego początku 2019 w końcu zaczął przynosić zyski. Pieniądze były bardzo różne, zakres wypłat był w przedziale 170-800zł, rozliczyłem wszystko w PIT-37 jako dodatkowy dochód (teraz wiem, że będąc zatrudnionym na umowie o pracę powinien chyba rozliczyć to w PIT-36...). Teraz przechodząc do sedna, rok 2020 dał nieco większe przychody i w jednym z miesięcy zarobiłem 1360zł. Obecnie przyszło mi rozliczać zeszły rok, a ja widzę swój ogromy błąd bowiem z tego co widzę, przekroczyłem kwotę do której nie trzeba mieć działalności. Rozumiem, że w tej sytuacji nie jestem w stanie nic zrobić bowiem już dawien dawno minął czas na założenie odpowiedniej działalności (7 dni od tego przychodu). Cały przychód w 2020 to było 8670zł, rozliczę to już w PIT-36 i już bo chyba innej opcji nie mam?

Kolejna sprawa, którą chciałbym poruszyć, to ten rok. Zacząłem go z wyraźnie lepszymi przychodami (teraz średnio 1100zł miesięcznie) i przekroczyłem w marcu 1500zł. Rozumiem, że muszę już zakładać działalność po tym, jak pieniądze znajdą się na koncie. Póki co wstrzymałem wypłatę podnosząc jej próg bo chcę się poradzić w kilku kwestiach. Chodzi o opłacalność tego przedsięwzięcia, a generalnie o przyszłość kanału. Nie wiąże większych nadziei w jego długofalowym zarabianiu, myślę że kanał w tej coraz lepszej formie dotrzyma do końca roku, lecz raczej nie więcej.
Wynika, to z kilku przyczyn o których nie chciałbym tutaj pisać. Co robić w tej sytuacji? Założenie działalności będzie uszczuplało przychody, które według mnie mają szansę na maksymalnie, zbliżenie się do 2 tysięcy na miesiąc, a jednak z punktu prawnego powinienem to zrobić. Jest jakieś dobre wyjście z tej sytuacji?.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza

Zarejestruj się za darmo i naucz się zarabiać online!

  • Dostęp do darmowych poradników pokazujących krok po kroku jak zarabiać w Internecie
  • Sposoby zarabiania niepublikowane nigdzie indziej
  • Aktywna społeczność, która pomoże Ci rozwiązać problemy i doradzi
  • Profesjonalne treści na temat SEO, social media, afiliacji, kryptowalut, sztucznej inteligencji i wiele więcej!

@maj W moim przekonaniu rok 2020 ukończyłeś z przychodem klasyfikującym się do uniknięcia przymusu otworzenia DG. Jednomiesięczne przekroczenie kwoty nie powinno być głównym czynnikiem dla którego twoje 8670 powinno być opodatkowane na zasadzie działalności. Więc rok 2020 zakończyłbym na podobnych zasadach co 2019, a aktualną sytuacje przelicz czy będzie dla ciebie w ogóle opłacalna bo znajdzie się kilka pośrednich rozwiązań. 

track-sygnatura-makecash
Dołącz do społeczności zarabiających użytkowników i zarabiaj z nami.  Sprawdź temat mentoringu i opinie przed dołączeniem.

Odnośnik do komentarza
W dniu 21.04.2021 o 10:30, Czaq napisał:

 

Bardzo dziękuje za odpowiedź, generalnie trochę mam zagwozdkę i czuję, że niejako wdepnąłem w chyba punkt z którego nie ma dobrego wyjścia. Kanał nie wyciągnie więcej niż jakieś 1500-2000 i to w pojedynczych miesiącach, obecnie średnia miesięczna plasuje się na poziomie 1100-1200 więc przy założeniu DG i małym zusie oraz opłacaniu księgowości wypracowane pieniądze topnieją do poziomu z pierwszego roku monetyzacji, a może nawet będzie jeszcze słabiej.

Jedynym sensownym wyjściem jest chyba założenie DG i przeczekanie tego roku, jak tylko zarobki zaczną zauważalnie i regularnie topnieć, to trzeba będzie działalność zawiesić.

Odnośnik do komentarza

Ja przy tych zarobkach nie zakładałbym DG, nie jest to Twoje główne źródło zarobku jak rozumiem. Nie ma dokładnej interpretacji kiedy musisz założyć działalność. Ludzie duuuzo większe kwoty wypłacają jako inne źródło dochodu. 

Na Twoim miejscu zrobiłbym wyższy próg wypłaty tak aby przychodziła ona co 3-4 miesiące, masz wtedy nieregularność zarobków dodatkowo. 

Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, Ciamciaj napisał:

 

Dzięki za porady, idąc Twoim tokiem myślenia obecnie byłbym bardzo zadowolony, ale...

Właśnie wróciłem z biura rachunkowego i już tak fajnie nie było. Generalnie dowiedziałem się, że w tamtym roku niestety popełniłem faktycznie błąd i mogą z tego wynikać konsekwencje, ale jakie to jeszcze nie wiadomo, ostatecznie równie dobrze może nie być żadnych. Kiedy popatrzyli na moje dochody w tym roku, to ponownie zareagowali, że trzeba niezwłocznie zakładać DG. Ja nie miałbym nic przeciwko temu, tylko równie dobrze mógłbym zjechać z częstotliwością filmów do dwóch na miesiąc i w ten sposób osiągać znacznie mniejsze przychody, co pozwoliłoby dalej sobie działać tak jak do tej pory. Problemem u mnie na bank jest regularność wypłat i właśnie sam zastanawiałem się nad tym, co napisałeś powyżej. Może zbierać po prostu przez jakiś czas kasę i wypłacić to raz na kwartał? Tylko, czy aby na pewno wtedy pozostanę czysty wobec skarbówki? Prawo z jednej strony mówi o konieczności zakładania DG, kiedy przychody są zorganizowane i regularne, a więc u mnie byłyby wtedy mniej regularne (choć chyba nadal zorganizowane), problem tkwi w zapisie mówiącym o dopuszczalnym maksymalnym dochodzie bez DG do 50% kwoty minimalnej pensji. Wszystko rozbija się o ten "cudowny zapis", przecież jak wypłacę po 3-4 miesiącach kasę, to będzie wtedy wypłata w okolicach 4-4,5k, co z automatu mnie zmusza (według tego zapisu) do zakładania DG z racji przekroczenia połowy wynagrodzenia minimalnego.

Mam zagwozdkę bo jestem zbyt mały, by działalność była dla mnie opłacalna, a już jednak za duży, żeby łapać się w nierejestrowaną DG i rozliczać tylko na koniec roku dochodowy. Nie chcę swoich żali wylewać, ale jest to kuriozalny zapis z tymi 50% zarobkami minimalnej. Ja sam wykonuje niezbyt dochodowy zawód, który przynosi mi około 3k, a więc taka forma pieniędzy z YT była dla mnie naprawdę fajnym bonusem. Teraz wszystko zaczyna się psuć...

Wiem, że jeżeli dochody z YT spadną do poziomu zbyt małego, by miało sens trzymać się DG, to ją mogę zawiesić, ale nie mogę wtedy czerpać żadnych przychodów z tytułu youtube'a. Czy ktoś z was orientuję się odnośnie tego jak, to wszystko wygląda w praktyce? Czy mogę sobie nie zawieszać, ale wręcz usunąć swoją działalność i normalnie znowu wypłacać kasę z yt w odpowiedniej ilości?

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, maj napisał:

będzie wtedy wypłata w okolicach 4-4,5k, co z automatu mnie zmusza (według tego zapisu) do zakładania DG z racji przekroczenia połowy wynagrodzenia minimalnego.

Ten zapis Cie zmusza do założenia rejestrowanej DG tylko wtedy gdy prowadzisz działalność nierejestrowaną z regularnymi i zorganizowanymi przychodami, a nie gdy po zarabiasz w dowolnej formie. Dodatkowo w zapisie jest  spójnik i, a nie lub. 

Dodatkowo urząd skarbowy rzadko się czepia jeżeli ten podatek jest odprowadzany, problemy są jak znajdą dochody które nie zostały opodatkowane wcale. Zwłaszcza przy takich kwotach. 

 

Ja na Twoim miejscu działalności bym nie zakładał i wypłacał w różnych okresach czasu, rozliczał jako inne źródło dochodu (po coś jest ta komórka :) ). Wiadomo, że biuro rachunkowe chciałoby DG dla Ciebie bo to dla nich pieniądz (pewnie byś poszedł do nich). 

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
13 minut temu, Ciamciaj napisał:

Ja na Twoim miejscu działalności bym nie zakładał i wypłacał w różnych okresach czasu, rozliczał jako inne źródło dochodu (po coś jest ta komórka :) ). Wiadomo, że biuro rachunkowe chciałoby DG dla Ciebie bo to dla nich pieniądz (pewnie byś poszedł do nich). 

Dokładnie tak.Jeśli dochód będzie wypłacany raz na jakiś czas.Dodatkowo ważne jest co autor tematu wpisuje w rachunku (o ile wystawia), jaki tytuł płatności jest.

Odnośnik do komentarza

@Ciamciaj Faktycznie może coś w tym być, a poza tym dodatkowo dochodzi fakt, że raczej jestem u nich pierwszym takim przypadkiem.

@Novacash Tutaj nie bardzo rozumiem Cię odnośnie tego, co masz na myśli. Ja rozliczałem to prosto, na koniec roku z PITem jako dochód dodatkowy i tyle. Nie wystawiałem żadnego rachunku. Wybacz jeżeli zadałeś mi proste pytanie, ale nigdy nie miałem do czynienia z jakimś większym zagłębianiem się w prawo podatkowe i jestem w tym temacie po prostu głupi ;).

Odnośnik do komentarza
1 minutę temu, maj napisał:

Tutaj nie bardzo rozumiem Cię odnośnie tego, co masz na myśli. Ja rozliczałem to prosto, na koniec roku z PITem jako dochód dodatkowy i tyle. Nie wystawiałem żadnego rachunku.

I rób tak dalej tylko nie wypłacaj co miesiąc aby US nie uznał to za regularny dochód.Wypłacaj np, w styczniu, potem w kwietniu, potem w lipcu.Oczywiście to tylko przykład wypłat.

  • Super 1
Odnośnik do komentarza

@Novacash Dzięki wielkie za porady tutaj udzielone. Zrobię jak mówicie, ciekaw jestem tylko jeszcze jednego, czy uda się 2019 jakoś rozliczyć bez żadnych dodatkowych kar. Zastanawiam się, czy po jakimś czasie się nie upomną, że jednak w 2019 dochód był ciągły, zorganizowany i dodatkowo przekroczył dopuszczalną kwotę.

Odnośnik do komentarza

Dzięki wszystkim za pomoc. Ostatnio moje pytanie dotyczy rozliczania dodatkowych źródeł dochodu. Dotychczas robiłem to w PIT 37 i wpisywałem tam całość zebranej kwoty z danego roku i od tej kwoty odliczałem podatek dochodowy. Chyba nie trzeba tego robić tak bardzo skrupulatnie i wypisywać przychód z yt z każdego miesiąca oddzielnie? Raczej można od razu od zebranej całości odliczać?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Polecana zawartość

    • Poradnik podatkowy - jak rozliczać się z pieniędzy zarobionych przez Internet bez DG?
      Zarabianie w Internecie wiąże się z koniecznością płacenia podatków - a rozliczanie się z urzędem skarbowym nie jest jednoznaczne i proste. Prawo podatkowe w Polsce jest nieujednolicone - co oznacza, że każdy urząd skarbowy może mieć inne interpretacje. Sprawdź jak się za to zabrać!
        • Lubię to!
        • Super
      • 12 odpowiedzi
    • JDG - Jak zarejestrować, rozliczać i prowadzić działalność gospodarczą w Polsce
      Jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG) to najprostsza forma prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Jest to działalność prowadzona przez jedną osobę fizyczną na własne nazwisko i na własne ryzyko. Jednak mimo, że nazywa się jednoosobowa - daje jednak możliwość zatrudniania pracowników. Takich firm jest zarejestrowanych w Polsce zdecydowanie najwięcej. Sprawdź jak zarejestrować, rozliczać i prowadzić własną JDG!
        • Super
      • 3 odpowiedzi
    • Inwestowanie w obligacje detaliczne skarbu państwa - od podstaw!
      Sprawdź jak inwestować w obligacje skarbowe - krok po kroku! Detaliczne obligacje skarbowe to rodzaj obligacji emitowanych przez Państwo, które są oferowane indywidualnym inwestorom, takim jak osoby fizyczne, a nie instytucjom finansowym.

      Są to instrumenty dłużne, nienotowane na żadnym rynku, co oznacza że kupując taką obligację, w praktyce pożyczasz pieniądze państwu na określony czas, a w zamian otrzymujesz odsetki. Można więc powiedzieć że obligacje są indywidualną pożyczką na określony % dla Skarbu Państwa. Państwo odda Ci więcej niż od Ciebie pożyczyło.
        • Super
      • 7 odpowiedzi
    • Jak pozyskiwać i zarabiać na poleconych dzięki make-cash.pl
      W tym poradniku przedstawiam możliwości dostępne dla każdego użytkownika. Dowiesz się jak efektywnie wykorzystać forum do zbierania poleconych i budowania dodatkowych zysków.

      Make-cash.pl to miejsce, gdzie ludzie dzielą się swoimi doświadczeniami, poszukują porad i rekomendacji, a także nawiązują wartościowe kontakty. Codziennie odwiedza nas minimum 2000 unikalnych osób, które są zainteresowane zarabianiem przez Internet - a to ogromny potencjał, z którego może korzystać nie tylko administracja - ale każdy użytkownik forum !
        • Super
      • 2 odpowiedzi
    • Jak pisać treści na stronę internetową z wykorzystaniem AI
      Tworzenie treści od podstaw może być procesem czasochłonnym. Istnieje wiele mniejszych kroków, o których należy pomyśleć w drodze do stworzenia atrakcyjnych treści, takich jak badanie rynku, SEO i redagowanie tekstu, a to tylko początek. Jednak nie musisz zaczynać od zera, gdy istnieją narzędzia AI, które mogą pomóc w tworzeniu wysokiej jakości treści. 
        • Dzięki!
        • Super
      • 13 odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .