Skocz do zawartości

[Shopify i nie tylko] Odpalanie własnego sklepu - poradnik eCommerce #2


Ciamciaj

Rekomendowane odpowiedzi

poradnik shopify

Po zaznajomieniu się z pierwszą częścią - poradnik shopify teraz już wiemy dokąd zmierzamy. 
W tej części przygotujemy nasz sklep do pracy, pół-automatycznie dodamy produkty a następnie potestujemy co nieco!

Poradnik przetłumaczony z zagranicznego forum (99$/mies).

Czego potrzebujesz?

  1. Twoje notatki z części 1
  2. NIE pomijaj etapu badawczego, chyba że masz pieniądze, które chcesz stracić! Badanie rynku to dobra połowa walki w eCommerce.

Przygotuj kuchnię: podstawowa konfiguracja sklepu

Krok 1: Rejestracja

Zarejestruj się w Shopify (ref)

Musisz także zarejestrować się na:
 - AliExpress
 - Google Analytics (jeśli nie masz jeszcze tam konta)
 - Mailchimp lub innego dostawcy listy mailingowej do wyboru. Mailchimp wykonuje swoją robotę i ma spoko plan.
Oraz jeśli nie masz konta na FB to także Facebook. Zarejestruj się i stwórz stronę swojego sklepu.

Musisz też włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe w sklepie Shopify.

Na koniec przejdź do Settings -> Checkout a następnie wygeneruj Zasady Zwrotów, Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności. Sprawdź je, aby upewnić się, że są w porządku i nie ma tam żadnych dziwnych zapisów (W dalszej części tekstu omówię zasady dotyczące zwrotu).

Krok 2: Nazwy, logo i motywy

Wybierz nazwę swojego sklepu lecz nie przesadzaj i nie myśl nad tym godzinę! Następnie załatw domenę dla tej nazwy i podepnij ją do Shopify. Możesz kupić ją bezpośrednio przez Shopify i nie powinno być z tego powodu żadnego ale.

Utwórz nowy motyw dla Twojego sklepu, „Supply" lub „Minimal" będą w porządku - na obu można swobodnie osiągnąć sukces.

Nie ma potrzeby zbytniego dostosowywania motywu  ale warto dodać logo. Polecam generatora logo z Logojoy. Możesz dostać tam podstawowe-wystarczające logo za 20$ - przyjazna cena na początek oraz cieszące oko logo.

Jeśli używasz kolorowego loga, możesz również wprowadzić podstawowe zmiany w motywie sklepu aby dopasować kolory. Użyj Adobe Kuler lub programu który jużznasz do wygenerowania schematu kolorów pasującego do Twojego logo.
Wypełnij podstawowe informacje na pierwszej stronie sklepu. To świetna okazja do ćwiczeń umiejętności copywritingu: zakładaj, że musisz zachęcić klienta w ciągu kilkunastu sekund a więc zastanów się kim będą potencjalni kupujący oraz skorzystaj z tego aby móc sprawdzić czy zdołasz trafić do nich.

Jeśli masz karuzelę, możesz ją wypełnić obrazami z Pixabay, Flickr itd. (lub po prostu posbądź się jej)
Dodaj link do strony FB w stopce, znowu - wiarygodność. Możesz nawet zarejestrować się na Instagramie ze swoim sklepem jeśli chcesz - możesz powrzucać zdjęcia produktów, które sprzedajesz. Nie ma to kolosalnego znaczenia ale zawsze warto spróbować.

Na końcu skonfiguruj adres e-mail sklepu. Jeśli kupiłeś domenę z Shopify, skonfiguruj przekazywanie poczty e-mail przez ustawienia domeny do dowolnego adresu e-mailowego, który Ci odpowiada. Warto też pobrać numer telefonu z Google Voice lub czegoś podobnego.

Dodaj swój adres e-mail i numer telefonu do stopki strony, następnie dorzuć też swój adres e-mail do Polityki prywatności – tego tekstu który wygenerowałeś wcześniej. 

Krok 3: Pixel

Przejdź do "Online Store" w menu Shopify a następnie "Preferences".
Dodaj kod śledzenia Google Analytics i Facebook Pixel. Ta strona pomoże Ci to skonfigurować.
https://help.shopify.com/manual/reports-and-analytics/google-analytics/google-analytics-setup
To wszystko co naprawdę musisz zrobić teraz: nie musisz tworzyć niestandardowych wydarzeń, bawić sięz kodem itd. Ale skoro już tutaj jesteś, dodaj też „meta description” i tytuł strony głównej. Znowu potrenuj umiejętności copywritingu: z czasem SEO może stać się znaczącym czynnikiem który zadecyduje o sprzedaży Twojego sklepu.

Na koniec wybierz plan -  wystarczy Basic Shopify.

Dodatki do sklepu
Teraz wrzucisz  trochę dodatków do Twojego sklepu. Niektóre z nich są niezbędne, niektóre z nich bardzo użyteczne: zalecam dodanie ich wszystkich.

Wszystkie te aplikacje zostaną dodane za pośrednictwem Sklepu App Store: kliknij przycisk "Apps" w lewym dolnym rogu menu Shopify, a następnie kliknij przycisk "Visit Shopify App Store".

Oberlo: Użyjemy tego później, aby znaleźć produkty które chcesz dodać do sklepu. Zainstaluj również rozszerzenie Chrome. Na końcu na stronie Settings możesz dodać swoją kartę kredytową do zamówień - wybierz opcję "ePacket" jako domyślną opcję wysyłki.
Aftership: zainstaluj i przejdź przez proces rejestracji. Dodaj "China Post" i "China EMS" do listy najczęściej używanych wysyłek.
Abadonment Protector Plus: istnieje wiele wtyczek do anulowania koszyka, ale tą polecam ja.

Mailchimp: szukaj po nazwie "Mailchimp For Shopify". Zainstaluj, połącz się z Twoim kontem i utwórz listę dla swojego sklepu.
W późniejszym czasie możesz dodać wtyczkę braku produktów  (oczekiwanie na dostawę itd.) ale na ten moment nie jest to wymogiem.
Wszystko w porządku! Teraz czas na DODANIE PRODUKTÓW!

Dodatkowo dobry serwis do wyszukiwania produktów to Intelligynce który mamy dostępny w SeoTools
shopify intelligynce


Krok 1: Znajdź produkty

Szukasz:

Produktów oferujących dostawę ePacket. Wybierz kraj z myślą o targecie i zaznacz w wyszukiwaniu Oberlo aby wyświetlić wysyłki do tego kraju. Pokazuje to najtańszą opcję wysyłki, zazwyczaj właśnie ePacket.
Szerokiej gamy produktów od tanich po jeszcze tańsze. Szukasz tanich produktów, wartych kilka dolarów – dodaj też jednak pare droższych, aż do około 30 - 40 dolarów (koszt wyświetlany na Ali). 
Nic jadalnego lub coś co może eksplodować - w szczególności baterie wszelakie są złym pomysłem. Sprawdź, czy elektronika jest zgodna z przepisami, które obowiązują w miejscu w którym będziesz sprzedawał..
Produkty które ludzie będą zamawiać cyklicznie - Łopatki do dronów byłyby klasycznym przykładem: entuzjaści dronów zawsze niszczą swój osprzęt, więc nadal będą je kupować. 
Przedmioty z dużą ilością zamówień i dobrych opinii. Przeczytaj opinię aby sprawdzić czy Twój przyszły dostawca jest wiarygodny.

W idealnym świecie zamówiłbyś wszystkie te produkty zanim byś je sprzedał. To świetny pomysł, jeśli jesteś cierpliwy: nie ma to tak naprawdę znaczenia, ale później zwiększyło by to generowaną sprzedaż oraz zaufanie do Twojego sklepu, jeśli miałbyś  produkty dostępne od ręki. Tymczasem zdecyduj się czy chcesz zobaczyć co sprzedajesz zanim to sprzedasz.

Po znalezieniu produktów, które chcesz dodać, kliknij "Add to import list".

Krok 2: Optymalizacja produktów

Teraz przejdź do "Import List" oraz przejrzyj produkty.

Musisz sprawdzić każdą sekcję: produkt, opis, warianty i zdjęcia.

W produkcie zmień nazwę na coś zrozumiałego - większość nazw AliExpress jest przeznaczona dla wyszukiwarek a nie dla osób, które myślą. Przypisz Kolekcję, Typ i kilka odpowiednich tagów. Nie baw się z tym zbyt długo, zrób tak abyś potem nie musiał myśleć do jakiej kategorii dodać konkretny produkt.

Oczywiście będziesz musiał zmienić opis. Większość produktów AliExpress ma bardzo słabej jakości opis, przepisz go jeszcze raz tak, aby wyglądał przyzwoicie.. W tym miejscu Twoje poszukiwania mogą się przydać: sprawdź, czy opis trafia w Twój target oraz czy pokrywa się z tym, czego szukają Twoi potencjalni klienci. Obsługę klienta załatwić możesz prostym „Don’t be afraid to contact us at Facebook!”

Zaraz stworzymy cennik.

Krok 3 - cena.

W galerii usuwaj obrazy, które są złej jakości bądź po prostu nie pasują. Czasem możesz znaleźć zdjęcia lalek w aukcji z dronami – musisz uważać.


Co do cennika - nie ma żadnych zasad ustalania cen produktów jednak tutaj są pewne wytyczne:

Generalnie drożej jest lepiej. Nie lekceważ faktu, że wyższe ceny oznaczają, że musisz sprzedawać mniej rzeczy aby osiągnąć stały zysk. Również wyższe ceny oznaczają, że masz większe możliwości obrotu towarem: jeśli zarobisz 10 dolarów na przedmiocie, możesz nadal wyświetlać wiele reklam na FB, które nie miałyby sensu jeśli zysk wynosiłby tylko 1 dolara.
Nie musisz być najtańszy jednak  trzeba być konkurencyjnym. Sprawdź np. na Amazonie ile kosztują produkty które tam sprzedajesz. Wielu klientów nie sprawdzi ceny na  AliExpress ale sprawdzi Amazona. Nie bój też się być nieco droższy niż najtańsze oferty.
Możesz porównać ceny podobnych sklepów za pomocą Nicheminer.co. Sprawdź 3-5 sklepów oraz porównaj ich oferty.
Nie zakładaj, że koszt przedmiotu to jedyne co Cię spotka. Reklamy, strona, domena, obsługa klienta są również rzeczami o których musisz pamiętać. Musisz mieć przyzwoity margines aby pogodzić to wszystko i zarabiać a nie być na minusie.
Psychologicznie podobno ludzie wolą produkty nie z okrągłymi cenami, ustawiaj w miarę losowe ceny a nie tylko liczby zaokrąglone (10, 20, 30 itd.), Staraj się uniknąć przebijania 99 dolarów.

Jeśli masz wątpliwości to rozsądne jest cenienie się w granicach +50-150%. Ale oczywiście musisz zweryfikować czy możesz wycisnąć więcej. Określ teraz ceny wszystkich produktów. 


Krok 4: Importuj!

Teraz naciśnij "Push All Products To Store"!

W magazynie teraz to wszystko się magicznie pojawi.

Sprawdź sklep aby upewnić się, że wszystko wygląda prawidłowo, ceny są prawidłowo ustalone, Twoja strona wygląda dobrze, wszystko ładuje się poprawnie itd.

Sprawdź też opis dla każdego produktu – taki pojawi się w google. Nie wachaj się poświęcić temu dużo czasu, to naprawdę ważne w całym procesie tworzenia sklepu.

Zdobądź feedback sklepu.

Ostatnia rzecz którą powinieneś zrobić w swoim nowym dropshippingowym sklepie to właśnie to.

Poproś znajomych aby zweryfikowali działanie sklepu oraz poszukali jakichś bugów, błędów w opisach itd.

Teraz zanim pokusisz się o reklamy spróbuj poszukać feedbacku u potencjalnych klientów.

Reddit – cyniczny, strasznie szczery ale mimo wszystko stanowi dobre miejsce do zbierania feedbacku. Musisz oczywiście założyć nowe konto sklepu, poszukaj subredditów dot. Tematu z Twojej oferty, wyjaśnij, że otwierasz nowy sklep i poproś o porady, napisz coś o sobie itd. Przygotuj się na dużą ilość bolących komentarzy ale taki jest już Reddit. Odwrotnie jest z Facebookiem jednak postaraj się najpierw napisać do administratora grupy aby zdobyć pozwolenie na reklamę (o ile jest to wymagane). Oczywiście grupy FB wiedzą o czymś takim jak Aliexpress jednak zawsze możesz się przebić i udowodnić, że to Ty jesteś tym zaufanym i jedynym dobrym dostawcą.

Jeśli zrobiłeś to wszystko to bardzo dobrze!

W następnej części poradnik jak reklamować się na FB ADS jeżeli ta część i poprzednia będą cieszyć się popularnością!
Następna część:

 

Poprzednia część:


 

  • Super 8
  • Dzięki! 1
Tanie proxy - prywatne, ze zniżką. Gratis 10  PROXY!
Odnośnik do komentarza

Dołącz do nas za darmo i naucz się zarabiać!

  • Dostęp do darmowych poradników pokazujących krok po kroku jak zarabiać w Internecie
  • Sposoby zarabiania niepublikowane nigdzie indziej
  • Aktywna społeczność, która pomoże Ci rozwiązać problemy i doradzi
  • Profesjonalne treści na temat SEO, social media, afiliacji, kryptowalut i wiele więcej!

 

 

@Kinbakuta Shopify, shoplo, prestashop, zależnie od wielkości sklepu i wymaganych dodatków róznie się opłacają...ale najwięcej dropowych dodatków jest pod shopify

Do poradnika dodałbym serwis Intelligynce, który wyszukuje całkiem nieźle produkty, mamy go w SeoTools :) 

1aec38c2e3d44b2597420edec86aa9f1.png

Tanie proxy - prywatne, ze zniżką. Gratis 10  PROXY!
Odnośnik do komentarza

Osobiście miałem sklepik shopify. Mogę od siebie dodac co do reklam na FB, ze najlepiej konwertują te, gdzie jest 0$ + Shipping. Oczywiscie wszystko zalezy od niszy itp, taka moja dygresja tylko. I co do reklam to wyszukujcie target przez Audience Tool a nie bezposrednio przy tworzeniu reklam. Powodzenia!

                                           1839232079_seo.png.55086169b3289bd58df5c1a319c9369d.png                                                                                     

Odnośnik do komentarza
  • 6 miesięcy temu...

A jak wygląda rozliczanie z US? Rozumiem że firma ma działać jako "pośrednik" w zakupach a nie "sprzedawca" ?

Podatek należy płacić od przychodu czy dochodu?

Jeśli od dochodu to cenę produktu można odjąć od "zarobku" ?

Bo chinczyk raczej nam fv nie wystawi. (mówię np o aliexpress)

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Świetny poradnik! Natomiast brakuje informacji na temat płatności. 

Działając jako Polska firma jaki sposób płatności byście polecili? PayPal i przelew na konto to za mało moim zdaniem. Klientów planuję szukać na całym świecie napedzając sklep fb ads oraz innymi socialami. Także ludzie mogą być z każdego zakątka świata. Chciałbym być przygotowany z metodami płatności dla każdego :)

Odnośnik do komentarza

https://www.shopify.com/payment-gateways

Tutaj podane są dostępne bramki płatności dla Shopify.

Jest również możliwość integracji PayU:

Cytat

Hey Reaper,

Chantal here from Shopify!

To activate the PayU Money gateway, the first thing to do is create a merchant account through them (if you don't already have one).

Once you have an account, deactivate the current credit card gateway that is currently enabled on your store: https://help.shopify.com/manual/payments/third-party-gateways#change-your-payment-gateway

Once you've selected the version on PayU that you'd like to use, you will be prompted to enter your account details for your PayU Money merchant account (Merchant Key and Merchant Salt). After entering the credentials for the merchant account, select the cards you'd like to accept then click Activate:

Chcesz zacząć zarabiać w Internecie, ale nie wiesz jak? Szukasz inspiracji i nowych metod? Sprawdź:
>>> 13 sposobów jak zarabiać przez internet! - Zarabianie w Internecie <<<

Odnośnik do komentarza

Wujek dzięki za link, natomiast to już wiem :) Prowadzę DG w PL i stąd moje pytanie do praktyków, którą formę płatności wybrać?

Mam PayPal, przelew na konto ustawiłem i chcę móc otrzymywać płatności za pomocą karty, więc proszę o podpowiedź u którego z dostawców mogę bez żadnych kombinacji założyć konto i otrzymywać płatności na Polski rachunek bankowy? W niektórych bramkach nie ma wgl opcji wybrania ze jestem z Polski :(

Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...
  • Ciamciaj odpiął/ęła ten temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .