Skocz do zawartości

Tails, czyli dystrybucja linuksa zapewniająca anonimowość i bezpieczeństwo w sieci.


Rekomendowane odpowiedzi

tails-tor-browser-100585358-orig.png

Główna strona projektu: https://tails.boum.org/index.en.html

Jest to system zaprojektowany przede wszystkim z myślą o bezpiecznym i anonimowym korzystaniu z zasobów globalnej pajęczyny. Wszystkie aplikacje sieciowe zawarte w tej dystrybucji takie jak przeglądarki WWW, programy pocztowe, komunikatory IM i inne, są już specjalnie skonfigurowane natychmiast po uruchomieniu systemu. Każde połączenie wychodzące zostaje bowiem automatycznie zanonimizowane z wykorzystaniem sieci Tor.

Tails, oparto na Debianie. Autorzy tej dystrybucji gwarantują nam, że cały wychodzący ruch sieciowy zostanie przesłany przez sieć Tor, a wszelkie próby bezpośrednich połączeń zostaną zablokowane. Poza tym otrzymujemy gwarancję, że na maszynie pracującej pod kontrolą tego systemu nie pozostaną żadne permanentne ślady naszej działalności (np. pliki na dysku twardym). Podczas pracy Tails domyślnie korzysta bowiem jedynie z pamięci RAM. Wszystko to daje osobom zatroskanym o swoją prywatność i anonimowość w sieci doskonałą okazję do prostej w obsłudze i skutecznej ochrony.

Dodatkowo Tails pozwala na:

  • szyfrowanie dysków z wykorzystaniem standardu LUKS,
  • zapewnia poufność komunikacji w trakcie korzystania z wielu serwisów internetowych dzięki HTTPS Everywhere oraz
  • wspiera szyfrowanie konwersacji błyskawicznych dzięki Off-the-record messaging (OTR).

HTTPS Everywhere jest w stanie wymusić na wielu stronach internetowych, które pomimo zaimplementowanego wsparcia dla bezpiecznego protokołu domyślnie działają z wykorzystaniem HTTP, szyfrowaną komunikację. Natomiast OTR poza poufnością rozmów błyskawicznych zapewnia również ciekawą funkcję uwierzytelnienia zaprzeczalnego. Oznacza to, że po zakończeniu rozmowy niemożliwe jest udowodnienie, że konkretne wiadomości pochodzą od konkretnej osoby.

Twórcy Tailsa są tak bardzo wyczuleni na punkcie zachowania poufności oraz bezpieczeństwa, że ostrzegają nas nawet w momencie, gdy uruchomimy ich system jako maszynę wirtualną. Wszystko to sprawia, że paranoiczny Debian nie ma wielu konkurentów na polu systemów do ochrony prywatności i anonimowości. Warto jednak wspomnieć, że istnieją jeszcze takie aktywne dystrybucje jak Liberté Linux czy Lightweight Portable Security.

Na koniec słowo ostrzeżenia. Oczywicie nie istnieją mechanizmy zapewniające anonimowość oraz bezpieczeństwo doskonałe i należy pamiętać, że każdy z nich ma swoje ograniczenia. Na przykład końcowe węzły Tora mogą podsłuchać nasz ruch sieciowy, a ISP lub administratorzy lokalnej sieci mogą zauważyć, że korzystamy z Tora (co samo w sobie może wzbudzać podejrzenia), dlatego z narzędzi takich jak Tails zawsze należy korzystać rozsądnie oraz z ograniczonym zaufaniem.

 

Cały artykuł znajdziesz tutaj: http://sekurak.pl/tails-czyli-anonimowo-bezpiecznie-w-sieci/

  • Super 2

Prosta księgowość online dla każdego z OCR https://t.ly/psexB
Najszybszy hosting w SEOHOST -25% na aktywacja z kodem shmc https://t.ly/svTIx

Odnośnik do komentarza

Dołącz do nas za darmo i naucz się zarabiać!

  • Dostęp do darmowych poradników pokazujących krok po kroku jak zarabiać w Internecie
  • Sposoby zarabiania niepublikowane nigdzie indziej
  • Aktywna społeczność, która pomoże Ci rozwiązać problemy i doradzi
  • Profesjonalne treści na temat SEO, social media, afiliacji, kryptowalut, sztucznej inteligencji i wiele więcej!

 

 

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .