Skocz do zawartości

Urlop na żądanie


Emildo

Rekomendowane odpowiedzi

Partnerka zgłasza na 4 godziny przed rozpoczęciem pracy, urlop na żądanie. Kierownik odmawia z hasłem, że nie wyraża zgody i poleceniem przyjścia do pracy, ale kilka godzin później.

Czy są jakiekolwiek okoliczności, w których kierownik może odmówić urlopu? (Partnerka ma oczywiście jeszcze dni do wykorzystania)

Odnośnik do komentarza

Dołącz do nas za darmo i naucz się zarabiać!

  • Dostęp do darmowych poradników pokazujących krok po kroku jak zarabiać w Internecie
  • Sposoby zarabiania niepublikowane nigdzie indziej
  • Aktywna społeczność, która pomoże Ci rozwiązać problemy i doradzi
  • Profesjonalne treści na temat SEO, social media, afiliacji, kryptowalut i wiele więcej!

 

 

Zgłosić może przed rozpoczęciem swojej zmiany.

Pracodawca ma prawo odmówić, jeżeli naraziło by go to na straty.

W praktyce jeżeli był wypadek kogoś bliskiego, dziecko się rozchorowało lub mieszkanie zalewa woda to jesteś usprawiedliwiony i może sobie odmawiać - nieobecność uzasadniona i w razie jakiegokolwiek postępowania jesteś kryty.

Jeżeli natomiast dajesz sobie BO TAK - są braki kadrowe, bo ludzie wczesniej pobrali urlopy na jakas okazje/uroczystość/długi weekend to pracodawca ma prawo wyciągnąć z tego konsekwencje.

@JayD głupoty piszesz, max 4 dni w roku i odmówić ma prawo.

Odnośnik do komentarza

@JayD Nie jestem pewien czy może odmówić urlopu na żadanie, ale może odwołać pracownika z urlopu, więc w tym przypadku, pracodawca poinformował po kilku godzinach pracownicę o odwołaniu jej z urlopu.

Art. 167. § 1. Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu.

Odnośnik do komentarza

@teapot96 A Ty jakie masz informacje,na szybko kopiuj/wklej z google ?😂 To jak już chcesz prawdę objawiona pisać to doczytaj (ze zrozumieniem) z tej strony z której kopiowałeś do końca.W dwóch konkretnych przypadkach sad stwierdzil ze   pracodawca miał prawo się nie zgodzić na udzielenie urlopu a wg. kodeksu pracy przez te lata nic się nie zmieniło (poza wydłużeniem z 2 do 4dni) i nadal pracownikowi odmówić nie można.

Odnośnik do komentarza

Pracodawca ma pełne prawo do odmowy takiego urlopu na żądanie, ale ma obowiązek wykazać, że nieobecność pracownika naraziła go na straty. Tutaj muszą zostać wykazane fakty a nie przypuszczenia, a nie sądzę, aby przez absencję jednego pracownika, pracodawca celowo narażał się w danym dniu na straty całej firmy (oczywiście są wyjątki, gdzie linia stanie a nikt inny się na danej rzeczy nie zna). Zapewne sam ubrałby fartucha i przyszedł robić za tego pracownika. Przykład oparty na sytuacji, że sprawa zostałaby zgłoszona do GIS.

  • Super 1
Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .