Skocz do zawartości

Ciamciaj

2 334 wyświetleń

Kryptowaluty, czyli zaszyfrowane kody informatyczne generowane przez specjalne oprogramowania - to po prostu wirtualna waluta cyfrowa. Nie jest zatem emitowana jak każda normalna waluta, która posługujemy się na co dzień. Najpopularniejszą z dostępnych kryptowalut jest obecnie Bitcoin, który powstał w 2009 roku. Ta wirtualna waluta jest przechowywana elektronicznie. Jego liczba jest ograniczona i wynosi 21 milionów bitmonet. Czy na Bitcoinie można zrobić? Czy może to zrobić każdy z nas? W jaki sposób? Jest ich co najmniej kilka.

Kopanie Bitcoina, czyli kryptowalutowe górnictwo

Kopanie Bitcoina to inaczej mining. A konkretnie, w kopaniu Bitcoina chodzi o jego generowanie. Sieć bitcoin funkcjonuje na zasadzie powiązanych ze sobą zapisów, które zawierają informacje o zawartych transakcjach, a także o ilości środków posiadanych przez poszczególnych użytkowników. Taki zbiór to łańcuch bloków, a każdy blok jest powiązany z poprzednim zgodnie z zasadami kryptografii. Kopanie Bitcoina to wykonywanie obliczeń matematycznych niezbędnych do tego, aby operacje zapisywane w łańcuchu bloków przebiegały poprawnie. Kopanie polega na szukaniu pasującego ciągu znaków, aby połączyć kolejne bloki informacji. W jaki sposób się to robi? Polega to na podstawianiu losowo wybranych kombinacji znaków, aż do uzyskania prawidłowego wyniku. Ilość kombinacji jest tak duża, że do przyspieszenia kopania Bitcoinów niezbędne są bardzo wydajne komputery, o dużej mocy obliczeniowej. Jeśli chcemy kopać na własnym komputerze - będziemy potrzebować sporej pamięci RAM, dobrej karty graficznej, zasilacza i specjalnego programu.

Przed liczeniem zysków z kopania Bitcoina musimy jeszcze pamiętać, że najpierw proces kopania znacząco zwiększy nam koszty energii elektrycznej. Nowy blok powstaje, gdy uda nam się odnaleźć pasujący ciąg znaków. Wraz z rozbiciem bloku do obiegu trafiają nowe monety Bitcoin. Mining jest opłacalny, jeśli założymy, że odsprzedamy wykopane Bitcoiny, gdy ich cena będzie wysoka. (źródło: https://odkryjbitcoin.pl/mining-bitcoin/)

Kopanie w chmurze - Cloud Mining

Kopanie w chmurze polega na wynajęciu od zewnętrznych firm mocy obliczeniowych koparek. Nie musimy wtedy kupować drogiego sprzętu, ani też doposażać własnego komputera w mocną kartę graficzną. Ponosimy jedynie koszty wykupu mocy oraz koszty utrzymania sprzętu.

Handel na giełdzie kryptowalut

Giełda kryptowalut nie jest typową giełdą, to miejsce wirtualne. Na giełdzie tej z pewnością poradzą sobie nie tylko doświadczone osoby, ale też wszyscy ci, którzy zaczynają przygodę z Bitcoinem i dopiero stawiają tam swoje pierwsze kroki. Na Bitcoinie możemy tu zarabiać krótkoterminowo poprzez wykorzystanie krótkich wahań kursów, ale też i długoterminowo, czyli kupione Bitcoiny trzymać tak długo, aż ich cena będzie tak wysoka, że spełni nasze oczekiwania. Na giełdzie można złapać przysłowiowe perełki, to dobre miejsce, jeśli oczekujemy jakiś dobrych, okazyjnych cen. W związku z tym, że grający mają tu wpływ na ceny kupna i sprzedaży - ich zmiany zachodzą bardzo szybko i bardzo często. (źródło: https://odkryjbitcoin.pl/gielda-bitcoin/)

Arbitraż na Bitcoinie

Arbitraż polega na kupowaniu Bitcoina na jednej giełdzie po niższej cenie, a następnie sprzedawanie go na innej giełdzie po wyższej cenie. Przy podejmowaniu decyzji musimy pamiętać o kosztach transakcji i właściwie ocenić, czy taki handel jest dla nas opłacalny. Możemy skorzystać z narzędzi, które monitorują giełdy pod kątem arbitrażu. Pomagają one obliczyć koszty i czas transferu Bitcoina z giełdy na giełdę. Ceny Bitcoinów bardzo różnią się pomiędzy giełdami, można więc je kupić po naprawdę dobrej cenie. Na Bitcoinie możemy zarobić poprzez handel na giełdach, ale wymaga to poświęcenia sporej ilości czasu na obserwowanie i działanie w odpowiedniej chwili.

Kupno BTC w kantorze i inwestowanie długoterminowe.

Bitcoiny poza giełdą możemy też kupić w kantorze - internetowym albo stacjonarnym. W kantorze stacjonarnym kupno i sprzedaż nie są trudne, a za transakcje płacimy normalną walutą. Niestety osoby mieszkające w mniejszych miastach mogą mieć problem ze znalezieniem kantorów kryptowalut, nie są one bowiem jeszcze zbyt popularne i działają raczej w większych miejscowościach. Możemy jednak kupować i sprzedawać Bitcoiny bez wychodzenia z domu, poprzez kantory internetowe. Po zakupie Bitcoina w kantorze możemy na nim zarobić, jeśli przetrzymamy go do chwili, gdy jego kurs wzrośnie - i dopiero wówczas sprzedamy go w kantorze. Największą zaletą kantorów kryptowalut jest ich prostota. Ale musimy pamiętać, że kantory zaoferują nam wyższą cenę Bitcoina niż giełda, ponieważ zarabiają one na przeprowadzanych transakcjach. A zatem nasze zyski na Bitcoinie będą tutaj mniejsze. (źródło: https://odkryjbitcoin.pl/jak-kupic-bitcoiny/)

Kryptowaluty, a przede wszystkim Bitcoin, coraz częściej jest postrzegany jako sposób na zarabianie. Początkowo Bitcoin miał niskie notowania, gdy debiutował na pierwszych giełdach, nikt nie wróżył mu aż tak dynamicznego rozwoju. A jednak odważni inwestorzy zarobili na nim w ostatnich latach spore kwoty.

Odkąd inwestycje w Bitcoin okazały się trafione i opłacalne - rośnie liczba chętnych na zarabianie przy ich pomocy. To wciąż jeszcze temat budzący wiele kontrowersji, ciężko nam wyobrazić sobie wirtualny pieniądz, którego nie mamy w rękach - jednak trudno znaleźć inny instrument inwestycyjny, który rozwijałby się tak szybko. Może zatem warto dać mu szansę?

  • Super 1

1 komentarz


Rekomendowane komentarze

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .