Skocz do zawartości
  • Zarejestruj się za darmo i naucz się zarabiać online!

    • Dostęp do darmowych poradników pokazujących krok po kroku jak zarabiać w Internecie
    • Sposoby zarabiania niepublikowane nigdzie indziej
    • Aktywna społeczność, która pomoże Ci rozwiązać problemy i doradzi
    • Profesjonalne treści na temat SEO, social media, afiliacji, kryptowalut, sztucznej inteligencji i wiele więcej!

Ciamciaj

1 485 wyświetleń

Założenie i prowadzenie bloga daje mnóstwo możliwości zarówno osobom prywatnym jak i firmom. Wiele osób decyduje się na stworzenie bloga, aby zwiększyć zasięgi lub by dzielić się swoimi przemyśleniami. Nie każdy jednak wie, co trzeba posiadać i co należy zrobić, by zacząć bloga.

Z tego wpisu dowiesz się, jak krok po kroku założyć i z sukcesami prowadzić własnego bloga internetowego oraz poznasz sztuczki, dzięki którym Twoja przygoda z blogowaniem będzie o wiele prostsza.

Spis treści


Jak zacząć prowadzić bloga?

Założenie i pisanie bloga nie jest w dzisiejszych czasach specjalnie skomplikowane. Wystarczy tak naprawdę posiadać własną domenę, hosting i chęci do tworzenia wpisów.

Jeśli rzeczywiście jesteś zainteresowany i chcesz zacząć pisać bloga, zapoznaj się z poniższymi krokami. Dzięki nim droga do zostania popularnym blogerem będzie na wyciągnięcie ręki.

1. Wybierz tematykę bloga

Jest to jeden z najważniejszych kroków. Wybór tematyki bloga i to, na jakie słowa kluczowe będziesz chciał publikować wpisy, może mieć ogromne znaczenie na sukces.

Żeby wybrać najlepszy pomysł, na początku warto jest sporządzić listę zagadnień, o których chciałbyś pisać. Im lepiej znasz się na danym temacie, tym lepiej. Ludzie na podstawie wpisów są dostrzec, czy twórca zna się na tym, o czym pisze, czy robi to wyłącznie w celach zarobkowych.

Postaraj się zatem przygotować listę tematów, które Cię interesują. Na początku mogą być to ogólniki jak: moda, social media, motoryzacja czy elektronika. Dopiero gdy przygotujesz taką listę, możesz zacząć w dokładniejszy sposób opisywać to, o czym mógłbyś pisać bloga.

Wybranie dokładnej niszy, nawet niewielkiej może pomóc w budowaniu społeczności i rozpoznawalności Twojej strony. O wiele łatwiej jest wybić się, pokazując, że jesteś specem w jednej dziedzinie, niż pisać na raz o wszystkim. Dopiero gdy Twój blog zyska na popularności, zacznij pisać o czymś nowym, co poszerzy wiedzę dostępną na blogu.

Sprawdź nasze pomysły na bloga

2. Wybierz platformę do blogowania

W sieci można znaleźć mnóstwo platform do blogowania, CMS i kreatorów stron. Jeśli chcesz zbudować prostego bloga, na początek najlepszym wyborem będzie Wordpress lub Blogger.

Wordpress to System Zarządzania Treścią pozwalający w kilka minut założyć bloga, a także oferujący mnóstwo wtyczek pozwalających w przyszłości rozbudować Twoją witrynę.

Poza tym, na platformie Wordpress opartych jest mnóstwo stron internetowych. Przyjmuje się, że ok 40% stron zbudowanych jest właśnie na tym CMSie.

Będzie to zatem świetny wybór zarówno dla osób niemających zielonego pojęcia o programowaniu, jak i dla tych, którzy coś na temat tworzenia stron wiedzą. Poza tym, funkcjonalności bloga, jakie oferuje Wordpress pozwalają na stworzenie własnego sklepu internetowego czy landing page'a. Sprawdź nasz dział o Wordpress!

3. Stwórz swojego bloga

Gdy już wiesz, na podstawie jakiej platformy będzie prowadzony blog, musisz go stworzyć i spersonalizować. Nie będziemy opisywać tu całego procesu, ponieważ na naszym blogu znajduje się poradnik jak to zrobić. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób kupić hosting oraz domenę i je skonfigurować

Poradnik jak założyć bloga

To, na co na pewno powinieneś zwrócić uwagę, to wygląd Twojej strony i kwestie techniczne Wordpressa.

Wybór odpowiedniego szablonu na pewno nie będzie prosty. Gwarantujemy, że nie znajdziesz takiego, który będzie w 100% spełniał Twoje oczekiwania. Niemal zawsze trzeba wprowadzić poprawki lub dodatkowe elementy, które sprawią, że blog będzie wyglądał o niebo lepiej.

Możesz to zrobić na własną rękę lub zatrudnić do tego specjalistę. My polecamy jednak abyś chociaż spróbował zrobić wszystko samodzielnie, ponieważ nie jest to szczególnie skomplikowane, a w późniejszym etapie może pozwolić oszczędzić sporo gotówki.

4. Publikuj wpisy

Gdy witryna będzie już żyła, wszystkie niezbędne elementy i wtyczki będą na swoim miejscu, możesz zacząć pisanie bloga. Jest to żmudny i czasem nudny proces wymagający sporego nakładu pracy. Jednak bez wartościowych wpisów, strona nie będzie przynosić zysków.

Żeby w ciekawy sposób przedstawić Ciebie i to, o czym będziesz pisać, możesz rozpocząć od publikacji pierwszego wpisu. Gdy to już zrobisz i zachęcisz potencjalnych czytelników do obserwowania Twojej strony, o wiele łatwiej będzie Ci zbudować w przyszłości zżytą społeczność.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że systematyczne i cykliczne pisanie artykułów, na dłuższą metę bardzo się opłaca. Spróbuj zatem stworzyć kalendarz z rozpiską, która ułatwi Ci organizację pracy. Nie pozwól również, by słomiany zapał przeszkodził w aktywnym blogowaniu.

To, na co powinieneś zwrócić uwagę podczas publikacji artykułów to:

  • Stosowanie nagłówków H1, H2, H3, H4.
  • Stosowanie krótkich akapitów.
  • Uwypuklanie tekstu.
  • Przełamywanie ścian tekstu listami.
  • Dodawanie tematycznych zdjęć lub wykresów.

Stosując się do powyższych zasad, masz gwarancję, że Twoje wpisy będą atrakcyjne dla czytelnika.

5. Buduj listę mailingową

Mimo że za granicą listy mailingowe są jednym z najważniejszych źródeł docierania do czytelników, w Polsce wciąż wiele osób je ignoruje.

Powinieneś od samego początku stworzyć newsletter, dzięki któremu docieranie do dużej liczby użytkowników będzie znacznie prostsze.

Dobrym pomysłem na zachęcenie do zapisu, jest oferowanie czegoś za darmo. Opracowanie e-booka na dany temat lub e-konsultacja może zachęcić sporo osób na zapis do Twojej listy mailingowej.

6. Dbaj o media społecznościowe

Stwórz także profile blogowe na swoich social mediach i promuj bloga. W mediach społecznościowych o wiele łatwiej nawiążesz kontakt z czytelnikami i zbudujesz swoją społeczność.

Dodatkowo publikowanie wpisów na Facebooku czy Twitterze może w pozytywny sposób wpłynąć na Twoje pozycje w Google, o czym przeczytasz już za chwilę.

Każdy wpis na social mediach powinien zachęcać do przeczytania artykułu, a także zawierać niewielki spoiler tego, co znajduje się w tekście.

7. Pozycjonuj

Wysokie pozycje w wyszukiwarce Google pozwalają niemal w 100% pasywnie pozyskiwać nowych czytelników. Jeśli chcesz, aby Twoja strona pojawiła się w Google, musisz:

  • Podpiąć ją pod Google Search Console.
  • Zadbać o optymalizację techniczną bloga.
  • Zoptymalizować treści.
  • Pozyskiwać linki.

Jeżeli masz umiejętności związane z SEO, sam zadbaj o optymalizację na swoim blogu. Gdy jednak nie znasz się na tym, nie próbuj robić nic na siłę. W tej dziedzinie można czasem bardziej zaszkodzić niż sobie pomóc.

SEO, to temat rzeka i nic w tej branży nie jest tak naprawdę pewne. Więcej na temat SEO znajdziesz w dziale z poradnikami SEO.

8. Zarabiaj na blogu

Jak już masz ruch na swoim blogu to zacznij na nim zarabiać! Blogowanie to może być całkiem dochodowy biznes dla Ciebie!

Sprawdzone sposoby opisaliśmy tutaj we wpisie - zarabianie na blogu!

Pisanie bloga — o czym warto pamiętać?

Poniżej znajdziesz listę porad, dzięki którym Twoja przygoda blogera stanie się nieco prostsza:

  • Publikuj wpisy różnej długości. Niech to będzie raz 3 000 zzs, innym razem 15 000 zss. Ważne jest to, by wpisy wyglądały naturalnie. Sprawdź jak długie są teksty konkurencji pod daną frazę!
  • Dodawanie komentarzy na blogu. Nie zachęcamy do pisania kolejnych komentarzy, gdy pojawią się pierwsze prawdziwe, ale dodanie kilku fejkowych może zachęcić innych do dyskusji.
  • Stwórz podstronę — O mnie. Nie musi to być specjalnie rozbudowana strona, wystarczy, że napiszesz, kim jesteś i w jakim celu prowadzisz bloga: Jestem Marek i prowadzę bloga ABC, aby pomóc rozwiązać problem XYZ.
  • Zachęcaj do interakcji. Na końcu wpisów możesz publikować pytania lub Twoją opinię, która będzie kłócić się z opinią innych. Dzięki temu wiele osób będzie chciało podzielić się swoim zdaniem na dany temat.

Do pisania bloga, nie trzeba dziś być ani programistą, ani specjalistą w żadnej dziedzinie. Wystarczy po prostu założyć blog i mieć o czym pisać. Gdy okaże się, że jesteś w tym dobry, pojawią się ludzie, którzy to docenią i zaczną śledzić Twoje wpisy na bieżąco.

Tak więc jeżeli zastanawiałeś się jak zacząć pisanie bloga, masz już odpowiedź. Jeśli jednak coś jest niejasne, zachęcamy do skorzystania z sekcji komentarzy, gdzie odpowiemy na wszystkie pytania ;)

0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .