Skocz do zawartości

KNF przypomina, że za miesiąc mogą ci zamrozić rachunek na rzecz FATCA


Harry

Rekomendowane odpowiedzi

Pisałem już o FATCA tutaj: FATCA: amerykański fiskus może sprawdzić konta Polaków.

Czego następstwem było szukanie bezpiecznego e-portfela - tak na wszelki wypadek. Gdyż przezorny zawsze ubezpieczony i na moje szczęście znalazłem portfel internetowy z rosyjskimi korzeniami B)

Obowiązek złożenia oświadczenia FATCA
Cały artykuł: http://www.knf.gov.pl/o_nas/komunikaty/2016/obowiazek_zlozenia_oswiadczenia_fatca.html

Cytuj

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) przypomina, że z 1 grudnia 2016 r. mija termin na zidentyfikowanie wśród klientów instytucji finansowych działających w Polsce osób będących podatnikami w USA. 

Obowiązek złożenia oświadczeń FATCA1, wynikający z umowy międzynarodowej zawartej między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz z wykonującej tę umowę polskiej ustawy, dotyczy niektórych klientów banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo – kredytowe, towarzystw funduszy inwestycyjnych, domów maklerskich i zakładów ubezpieczeń. 

W przypadku otrzymania pisma od instytucji finansowej lub informacji w systemie bankowości elektronicznej, wzywających do złożenia oświadczenia FATCA, klient powinien złożyć oświadczenie nie później niż do 1 grudnia 2016 r. 

Oświadczenia FATCA składają klienci, którzy zawarli umowy z instytucjami finansowymi w następujących okresach: 

  • do dnia 30 czerwca 2014 r. – weryfikacja statusu podatnika odbywa się na podstawie danych klienta posiadanych przez instytucje finansowe, które mogą wystąpić do klienta o przedstawienie oświadczenia lub dokumentów pozwalających potwierdzić status podatkowy klienta. 
  • od 1 lipca 2014 r. do 30 czerwca 2015 r. – jest obowiązek złożenia oświadczenia FATCA przez klienta, a instytucja może weryfikować treść złożonego oświadczenia, żądając przedstawienia dokumentów; obowiązek nie dotyczy osób fizycznych – posiadaczy rachunków, których suma sald na 1 grudnia 2015 r. nie przekraczała 50 tys. USD lub równowartości tej kwoty w innej walucie.
  • od 1 grudnia 2015 r. – oświadczenie powinno zostać odebrane od klienta w toku procedury zawierania z nim umowy.


W przypadku braku złożenia oświadczenia FATCA przez obowiązanego klienta do 1 grudnia 2016 r., rachunki i rejestry klienta zostaną czasowo zablokowane – nie będzie możliwości dokonywania operacji, w tym wycofania środków. Po dopełnieniu obowiązku złożenia oświadczenia FATCA, rachunki i rejestry klienta zostaną odblokowane. 

Złożenie przez klienta fałszywego oświadczenia FATCA wiąże się z odpowiedzialnością karną. W przypadku zmiany swojego statusu podatkowego USA, klient ma obowiązek aktualizacji oświadczenia. 

Podstawa prawna: 
•    Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie poprawy wypełniania międzynarodowych obowiązków podatkowych oraz wdrożenia ustawodawstwa FATCA, oraz towarzyszące Uzgodnienia Końcowe, podpisane w Warszawie dnia 7 października 2014 r. (Dz. U.  z 2015 r. poz. 1647). 
•    Ustawa z dnia 9 października 2015 r. o wykonywaniu Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie poprawy wypełniania międzynarodowych obowiązków podatkowych oraz wdrożenia ustawodawstwa FATCA (Dz. U. z 2015 r., poz. 1712 z późn. zm.).

Ciekawe kiedy będzie im za mało $$$ i wpadną na pomysł aby sprawdzić wszystkich, coś al'a "bankowa UE" tylko że światowa. Obecnie jestem w stanie uwierzyć w to.

Z jednej strony rozumiem, że USA chce sprowadzać pieniążki do siebie ale z drugiej to kolejny cios w inwigilację, a zwykły szary człowiek musi się zgadzać. Poza tym ci co mają wielomilionowe zyski korzystają z dobrodziejstw rajów podatkowych. Nie rozumiem trochę tego i jestem ciekawy jak to się rozwinie.

Odnośnik do komentarza

Dołącz do nas za darmo i naucz się zarabiać!

  • Dostęp do darmowych poradników pokazujących krok po kroku jak zarabiać w Internecie
  • Sposoby zarabiania niepublikowane nigdzie indziej
  • Aktywna społeczność, która pomoże Ci rozwiązać problemy i doradzi
  • Profesjonalne treści na temat SEO, social media, afiliacji, kryptowalut, sztucznej inteligencji i wiele więcej!

 

 

Nie, twój nie jest na temat, nie dotyczy oświadczenia KNF, a Payeera. To dwa inne tematy dodatkowo chętnie dowiem się co mają do powiedzenia "te osoby". Wyślij mi informacje na PW lub publicznie w tym temacie

Bez offtop następnym razem.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Zapytałem specjalistki z moniaki.pl i napisała tak:

Jeżeli chodzi o FATCA to chodzi w tym o to, że nasze banki muszą informować USA o tym, że ich rezydencji zakładają konta u nas w naszych bankach. To ma na celu usprawnić system podatkowy USA, a nasze instytucje muszą się do tego dostosować. Nie ma więc obaw o to, że dane przeciętnego obywatela naszego kraju będą wysyłane do USA. Niemniej, jeżeli chodzi o nas to musimy zrobić dwie rzeczy: 1. Upewnić się w naszym banku, że mamy zaznaczone w systemie, że nie jesteśmy rezydentami USA. 2. Upewniamy się, że instytucja finansowa z usług której korzystamy realizuje postanowienia FATCA. Ponieważ jeżeli tego nie robi a Ty jako nasz obywatel otrzymasz przelew z USA to zapłacisz 30% podatek od takiej transakcji.

Odnośnik do komentarza

@jujo ale po przeczytaniu kilku artykułów na temat FATCA można wyciągnąć te same wnioski co wypowiedź twojej specjalistki :) Niemniej uważam iż "kropla drąży skałę". Może nie za rok, może nie za pięć lat ale USA będzie chciało jeszcze więcej informacji. Cały glob do dyspozycji, a oni sobie obrali Polskę na "partnera". Niestety nie przypominam sobie czy to "partnerstwo" działa w obydwie strony czy tylko w jedną :huh:

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .