Skocz do zawartości

Nauka SEO a języki programowania. Jak ogarnąć?


Barcman

Rekomendowane odpowiedzi

Próbuję nauczyć się szeroko pojętego SEO. Pozycjonuję swoją stronę na Wordpressie, która zbiera już ruch organiczny z Google i coś tam zarabia. Niestety jestem raczej humanistą i nie znam zupełnie języków programowania.  Zaawansowany HTML (podstawy jakieś znam), CSS, PHP to dla mnie czarna magia. Zupełnie nie wiem jak się do tego zabrać.  Czytam kursy (na razie głównie o html), niby kumam o co chodzi, ale bez praktyki nie daje mi to zupełnie nic. Co najwyżej przeglądam kod źródłowy i wiem co do czego się odnosi.

Nie chcę być żadnym programistą. Chciałbym jednak nauczyć się języków programowania, żeby móc samodzielnie optymalizować strony pod Google. Czy ktoś może mi powiedzieć które aspekty HTML, CSS, PHP są kluczowe w pracy dobrego pozycjonera? Gdzie jest granica między pozycjonerem a web developerem? Czy każdy DOBRY pozycjoner musi być również dobrym web developerem?  Może to wszystko nie jest dla mnie.. 

Samo SEO bardzo mnie interesuje, ale aspekty związanie z kodowaniem to na razie droga przez mękę. Póki co wszystko wtyczki na strony wstawiam przez Wordpressa. Boję się, że coś zwalę działając samemu w kodzie, co już zresztą mi się zdarzyło. 

W SEO ogarniam raczej tę mniej programistyczną część. Umiem napisać i zoptymalizować treści pod słowa kluczowe (zajmuję się copywritingiem). Korzystam z programów typu Ahrefs w kontekście analizy słów kluczowych i konkurencji, znam wskaźniki mocy domeny, techniki i zasady linkowania, szukanie miejscówek do linkowania. Potrafię przeprowadzić podstawową optymalizację strony i używać do tego pluginów z Wordpressa. Problem zaczyna się, kiedy trzeba zrobić coś bardziej zaawansowanego w kodzie. 

Jak Wy poradziliście sobie z tym tematem? Jak nauczyliście się języków programowania, że teraz możecie samodzielnie pozycjonować strony? Też czytaliście kursy? Czy może mieliście stronę i szukaliście rozwiązań na problem, który akurat się pojawił? 

Może rozwiązaniem byłby staż / juniorskie stanowisko w agencji SEO? Problem w tym, że nie mieszkam w Polsce i nie wiem czy ktoś mnie weźmie do współpracy bez znajomości języków programowania. Chociaż fakturę mogę wystawić haha. 

Będę wdzięczny za pomoc i porady.

 

 

 

Odnośnik do komentarza

Dołącz do nas za darmo i naucz się zarabiać!

  • Dostęp do darmowych poradników pokazujących krok po kroku jak zarabiać w Internecie
  • Sposoby zarabiania niepublikowane nigdzie indziej
  • Aktywna społeczność, która pomoże Ci rozwiązać problemy i doradzi
  • Profesjonalne treści na temat SEO, social media, afiliacji, kryptowalut i wiele więcej!

 

 

6 minut temu, keri.musyn napisał:

Nie kumam po co ci nauka programowania do SEO na wordpressa xD. Dobry motyw + yoast + ewentualnie amp i lecisz :D

Wiesz, bardziej mi chodzi o możliwość nauki i rozwoju, żeby w przyszłości robić dobre SEO dla klientów. Na przykład teraz na mojej stronie mam problem z czasem odpowiedzi serwera. Trzeba pogrzebać w kodzie, a ja nie wiem co i jak. Do tego dochodzą jeszcze inne elementy, które leżą w czasie ładowania strony, a może je rozwiązać optymalizacja kodu.  Myślę, że bez znajomość HTML, CSS itp. ciężko jest zostać dobrym SEO-wcem i ogarniać strony klientom.  

Nie chodzi mi też o to, żeby znać te języki na tyle, żeby zostać web developerem. Jednak chciałbym znać je na tyle, żeby móc robić dobre SEO. Oczywiście bardziej zaawansowane tematy byłyby odsyłane do deva.

Odnośnik do komentarza

Jeżeli chodzi o czas ładowania to jest zależne tylko od hostingu i motywu. Najlepiej dać jak najprostszy motyw zoptymalizoway pod kątem urządzeń mobilnych - jeżeli nie użyć AMP + optymalizacja obrazów. Głównie tylko to wpływa na czas ładowania - html i css do wordpressa jest niezbyt potrzebne chyba że piszesz własne motywy.

ODBIERZ 250 PLN ZA ZAŁOŻENIE KONTA W BANKU PO SPEŁNIENIU WARUNKÓW +50 PLN ZA KAŻDE POLECENIE!

KLIKNIJ TUTAJ

Odnośnik do komentarza
1 godzinę temu, keri.musyn napisał:

Jeżeli chodzi o czas ładowania to jest zależne tylko od hostingu i motywu. Najlepiej dać jak najprostszy motyw zoptymalizoway pod kątem urządzeń mobilnych - jeżeli nie użyć AMP + optymalizacja obrazów. Głównie tylko to wpływa na czas ładowania - html i css do wordpressa jest niezbyt potrzebne chyba że piszesz własne motywy.

Jest w tym trochę racji, ale czasem właśnie coś trzeba pogrzebać w kodzie motywu.  To samo w innych CMS-ach typu Joomla czy Presta i inne CMS-y e-commerce. Znajomość HTML / CSS / PHP to jeden głównych punktów w ogłoszeniach o pracę dla specjalistów SEO. 

Odnośnik do komentarza
4 godziny temu, pazuzu napisał:

Na przykład teraz na mojej stronie mam problem z czasem odpowiedzi serwera

To zależy tylko i wyłącznie od od hostingu.

 

Zacznijmy od tego, że html i css to nie języki programowania i nie powinieneś mieć z nimi żadnego problemu w nauce. No może nauki css'a trochę, bo jest wkurzający ;)  Jak chcesz się uczyć to najpierw zacznij od html'a (wystarczy ? 10h nauki ?), css (? 30h ?). Co chcesz zmienić używając html i css w motywach? Aktualnie w każdym motywie występuje Javascript (i tutaj czas nauki to kilkaset godzin - język skryptowy). Uczenie się tego skoro cię to nie interesuje nie ma sensu :) Reasumując, bo odszedłem trochę od tematu. Uważam, że do pracy pozycjonera wystarczy ci znaczenie znaczników html i tyle. Resztą zajmie się webdeveloper :)

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza

możesz śmiało olać webdev (czyli PHP w twoim przypadku) jeśli chcesz uczyć się samego SEO, no chyba że chcesz tworzyć aplikacje webowe od zera. Wystarczy ci tylko podstawowy HTML, aby lepiej zrozumieć zasady typu używanie jednego tagu <h1> na dokument itp. (chodzi tylko o to żebyś wiedział co to jest to <h1>). Jak na moje oko to możesz nawet nie siedzieć przy tym HTMLu bo wszystkiego i tak się nauczysz gdy akurat będziesz potrzebował jakiejś wiedzy, a zresztą w htmlu żadnej wielkiej filozofii nie ma.

16 godzin temu, pazuzu napisał:

Czy każdy DOBRY pozycjoner musi być również dobrym web developerem?  Może to wszystko nie jest dla mnie.. 

są 2 rodzaje pozycjonowania -  jednym zajmuje się web developer i polega to na tworzeniu aplikacji webowej w taki sposób aby tworzenie w niej treści było możliwe w sposób przyjazny wyszukiwarce. Wlicza się to na przykład human-readable linki ( www.example.com/product  zamiast www.example.com/post?id=5) albo umożliwienie dodawania do obrazków atrybutu "alt"

no i drugie pozycjonowanie, to chyba to które cie interesuje i jest to samo tworzenie treści. Jedyne czego potrzebujesz to wiedza o tym w jaki sposób strukturyzować treści aby była dobrze odczytywana przez wyszukiwarki, tutaj zadnego programowania nie ma. Nie wiem czego ty konkretnie chcesz się uczyć z web developmentu,  bo napisałeś bardzo ogólnikowo. Napisałeś " Boję się, że coś zwalę działając samemu w kodzie, co już zresztą mi się zdarzyło. "; możesz powiedzieć co to było? Gdzie musiałeś grzebać w kodzie? Bo to nie powinno być w twoim przypadku konieczne i myślę że w zawodowi copywriterzy nie muszą się tym zajmować

 

Edytowane przez Lustro
Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .