Skocz do zawartości

Strona spadła


rav88

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zagwozdkę, w połowie września poleciała podstrona na główne hasło (załóżmy fotograf warszawa) poza top100. Strona była dobrze linkowana, treść zoptymalizowana (surferem) + linkowanie wewnętrzne.
Witryna wciąż ma bardzo dobrą widoczność. Podobnie felerna podstrona - wciąż rankuje na frazy semantycznie powiązane (przykładowo usługi fotograficzne warszawa, dobry fotograf warszawa itp.)
Rankują też podstrony typu fotograf nazwa dzielnicy Warszawa.

O co więc chodzi?
Wygląda jak jakieś działanie ręczne.
Dodam raz jeszcze, strona ma dobre jakościowo linki. Zastanawiam się tylko czy nie oberwałem za linkowanie wewnętrzne (nadużywałem linków z frazą na podstronach), ale z banem za linkowanie wewnętrzne jeszcze się nie spotkałem.

Co jeszcze warto sprawdzić, aby znaleźć odpowiedź?

Pytanie kieruję do wszystkich, ale postanowiłem, że zawołam kilku znawców na forum:
@Wujek Ziemny @Ciamciaj @Muraszczyk @nwds12 @wojci @Paweł @rsholdi

Pomogłem? Daj reputa :)

 

Odnośnik do komentarza

Zarejestruj się za darmo i naucz się zarabiać online!

  • Dostęp do darmowych poradników pokazujących krok po kroku jak zarabiać w Internecie
  • Sposoby zarabiania niepublikowane nigdzie indziej
  • Aktywna społeczność, która pomoże Ci rozwiązać problemy i doradzi
  • Profesjonalne treści na temat SEO, social media, afiliacji, kryptowalut, sztucznej inteligencji i wiele więcej!

Bez spojrzenia na stronę o ktorej mówisz ciężko coś powiedzieć, tym bardziej że obecnie zmiany w google są bardzo powolne.

Na pierwszy rzut oka zastanów się chronologicznie co zmieniałeś,

Druga kwestia, zobacz jak zachowały się strony konkurencji.

Trzecia, sprawdź czy nie masz kanibalizacji na daną frazę bo nieraz też się tak zdarza, że potrafi wyrzucić całkowicie.

Czwarta, domyślam się że w GSC nie masz żadnych komunikatów?

Pięć, nie masz tam żadnych linków afiliacyjnych?

To tak na szybko

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
54 minuty temu, rsholdi napisał:

Na pierwszy rzut oka zastanów się chronologicznie co zmieniałeś,

Już to sprawdzałem. Przez chwilę myślałem o złym rozłożeniu anchorów (zbyt dużo Exact Match), ale wątpię bo raczej byłem ostrożny. Dla pewności zmniejszyłem EMA.

54 minuty temu, rsholdi napisał:

zobacz jak zachowały się strony konkurencji.

Analizowałem w senuto. Sprawdziłem, że strona konkurencji, na której wzorowałem się podczas tworzenia struktury witryny też poleciała. Nie tak bardzo - bo o 20-30 pozycji w dół. Kilka dni temu zaczęła odrabiać straty. Inne hasła na stronie konkurencji też ładnie siedzą w topach.

 

54 minuty temu, rsholdi napisał:

sprawdź czy nie masz kanibalizacji

Nie mam

54 minuty temu, rsholdi napisał:

GSC nie masz żadnych komunikatów


- Elementy klikalne zbyt blisko siebie

- Treść szersza niż ekran

Wątpię, aby to wpłynęło na pozycje tego hasła.

 

edit# Linków afiliacyjnych nie mam.

 

Dzięki za odpowiedź.

Edytowane przez rav88

Pomogłem? Daj reputa :)

 

Odnośnik do komentarza

Jeśli faktycznie nie ma kanibalizacji, a poleciał tylko ten URL na konkretną frazę, to wygląda na filtr algorytmiczny, który pojawia się najczęściej za zbyt wysoki % EM. Spróbuj dodać trochę nowych linków z unikalnych domen na naked (głównie), brand, generic i może wróci, choć nie stanie się to od razu, bo Google musi przetworzyć zmiany, co może zająć i kilka tygodni.

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza

Kojarzę taki case polskiego sklepu z fototapetami. O ile dobrze pamiętam, filtr spowodowany był blastem zbyt dużą ilością, słabej jakości linków pod EM.

I tak jak u Ciebie, strona rankowała wysoko, na wszystkie powiązane frazy (fototapety do salonu, fototapety z kotkami), ale na główną, czyli "fototapety" nie wskoczyła już nigdy do top 10.

Jeżeli uda Ci się to naprawić to wołaj, aż jestem ciekawy.

Edytowane przez eM.
  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza

Miałem podobną sytuację na jednej z domen, która w TOP 1 (podstrona) utrzymywała się przez 4 lata na główny KW i z dnia na dzień poleciała do TOP 100 (w tym roku), podstrona w dalszym ciągu rankuje na semantycznie powiązane kw z pominięciem głównego kw. Po analizie mojego przypadku wywnioskowałem właśnie zbyt duży %EM. Do dnia dzisiejszego przykładam do podstrony linki naked, niemniej jednak podstrona jeszcze nie wróciła - minęło już ok 2 mc. Linki wewnętrzne moim zdaniem nie są problemem.  

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
17 godzin temu, rsholdi napisał:

Trzecia, sprawdź czy nie masz kanibalizacji na daną frazę bo nieraz też się tak zdarza, że potrafi wyrzucić całkowicie.

Też bym to obstawiał, że np. załapało Ci stronę główną pod tą frazę zamiast podstrony. Ale skoro twierdzisz, że tak się nie stało to trzeba szukać przyczyny gdzieś indziej. Raz miałem tak, że podstrona bardzo dobrze zoptymalizowana a i tak łapało zupełnie inną która rankowała na 180 pozycji :D I tak skakało miedzy 3 a 180. Jak masz narzędzie, które sprawdza wyniki głębiej niż 100 to sobie obczaj. Chociaż mało prawdopodobne że tak jest u Ciebie bo za dużo czasu upłynęło (od połowy września).

17 godzin temu, rav88 napisał:

(przykładowo usługi fotograficzne warszawa, dobry fotograf warszawa itp.)

Pytanie też czy to faktycznie chodzi o frazy keyword + miasto, czy podałeś tylko taki przykład? Znajomemu ostatnio poleciała strona którą pozycjonował na różne lokalizacje (firma fizycznie w Tarnowie ale kilkanaście podstron pod różne miasta). Piszesz że "wciąż rankuje na frazy semantycznie powiązane" ale to nie znaczy że tak zostanie. 

  • Dzięki! 1
Odnośnik do komentarza
W dniu 19.10.2021 o 16:56, rav88 napisał:

Strona była dobrze linkowana, treść zoptymalizowana (surferem) + linkowanie wewnętrzne.

W dniu 19.10.2021 o 16:56, rav88 napisał:

Dodam raz jeszcze, strona ma dobre jakościowo linki. Zastanawiam się tylko czy nie oberwałem za linkowanie wewnętrzne (nadużywałem linków z frazą na podstronach)

Mogłeś przedobrzyć. "Naturalność" o której lubią mówić SEO'wcy (najczęściej Ci którzy na oczy nie widzieli nigdy żadnego algorytmu) nie jest czymś ogólnym mającym zastosowanie do wszystkich istniejących fraz. W sensie - każda fraza będzie się cechować "swoją własną" naturalnością i w obrębie tej naturalności powinniśmy podejmować kroki jeżeli chodzi o jakiekolwiek działania. Żeby rozjaśnić - algorytm ma zadanie sprowadzić jak największą ilość czynników rankingowych do określonej pozycji na określoną frazę. Zróbmy taki eksperyment myślowy (w dużym uproszczeniu) i weźmy trzy przykładowe i odległe od siebie frazy, niech to będą:

a) jak samemu uszyć pluszowego misia?

b) jak wymienić procesor w laptopie?

c) języki urzędowe w australii

To są trzy różne frazy ale w każdej z nich napotkamy różnego rodzaju strony o określonym silniku, poziomie optymalizacji, ilości i rodzaju linków. Przykładowo możemy strzelać:

a) Strona stoi prawdopodobnie na silniku blogowym, być może na darmowej subdomenie. W topkach pewnie też są jakieś filmiki jak uszyć misia. Jeżeli mamy wpis na blogu to jest w nim sporo zdjęć z kolejnych etapów szycia. Strona ma prawdopodobnie linki z innych blogów o podobnej tematyce. Strona o szyciu misiów raczej nie jest mega dobrze zoptymalizowana - prowadzi go Pani co lubi szyć misie i nie zna się na SEO. Nie ma linków przychodzących ze stron z wysokim autorytetem a jeżeli są to pewnie z jakiegoś YouTub'e i mediów społecznościowych. Prawdopodobnie do strony nie linkują żadne profile a jeżeli już to jest ich niewiele np. linki z profili z forów o tematyce DIY. Wpisy na stronach z tą frazą prawdopodobnie zawierają bardzo dużo tekstu o dupie marynie i sporą ilość komentarzy. Wpisy posiadają dużo linków wychodzących - np. linki gdzie kupić konkretne materiały. Linkowanie wewnętrzne sprowadza się do "zobacz ten wpis bo tu uszyłam też wielbłąda" - nie jest do końca przemyślane. Wpisy są raczej rzadko aktualizowane.

b) W topce pewnie filmiki, blogi przy sklepach internetowych lub specjalistyczne blogi. Strony są dobrze zoptymalizowane. Wpisy zawierają spis treści, ważne rzeczy są pogrubione. Każdy etap wymiany procesora okraszony jest zdjęciem. Być może znajdziemy też akapit o tym co można zrobić z kompem jak już go otworzymy przy okazji wymiany procesora. Oczywiście nie zabraknie też newslettera, authorbox'a, ikon społecznościowych i zaproszenia do sklepu w celu zakupu nowego procka. Linki przychodzące są prawdopodobnie z for specjalistycznych w dużych ilościach. Linkowanie wewnętrzne jest przemyślane. We wpisach pewnie znajdziemy też osadzone filmy na youtube dla tych którzy wolą oglądać zamiast czytać. Wpisy są często aktualizowane o modele procesorów, rodzaje płyt głównych itp

c) W topkach będą raczej strony typu wikipedia, strony powiązane z edukacją i być może blogi podróżnicze. Znajdzie się też pewnie trochę filmów. Strony z dużą ilością konkretnych treści - oprócz samych języków we wpisach znajdziemy też pewnie informacje o kulturze w australii, kangurach, miastach, prawie i historii tego kraju. Tutaj może mieć największe znaczenie treść i linki przychodzące a nie sama optymalizacja strony.

To co napisałem wyżej są pewnie bzdury ale na czuja pewnie trafiłem kilka rzeczy. Teraz można zrobić to samo ale z prawdziwymi frazami dokładnie analizując konkurencję. Chciałem kiedyś zrobić coś na wzór kontr-algorytmu do tego googlowskiego który mógłby po wrzuceniu -

Frazy kluczowej (głównej + odmiany + frazy pokrewne)

Linków Top 20 podstron na tej frazie,

Linku do swojej podstrony,

mógłby wyrzucać

a) uśrednione wartości np. ilość zdjęć, ilość tekstu na podstronie, nasycenie słów kluczowych, najczęściej używany typ silnika, średni wiek domeny, poziom optymalizacji (w procentach), średnia ilość podstron na domenie, uśredniona ilość linków wychodzących, uśredniona ilość linków z anchorem na tą frazę i wiele wiele innych.

b) Cechy wspólne dla każdej ze stron ustawione przykładowo na 80% (czyli 4/5 stron zawiera ten element) - np. linki wychodzące do jakiejś strony, linki przychodzące z konkretnej strony, określone nasycenie słowami kluczowymi, określona ilość contentu (np. 80% stron posiada ok 5000zzs tekstu i 2 razy powtórzone słowo kluczowe), użyte tagi, pogrubienia i wieeeeeeeele innych.

Wiadomo że dokładne wysnajpowanie o członek temu googlowi chodzi nie jest możliwe ale dałoby właśnie taki mniej więcej obraz jak wygląda otoczenie naszej frazy. Też mówię tu o wzięciu pod uwagę jak największej ilości czynników.

Kończąc - chodzi mi o to że mogło być tak że gugiel popatrzył na całokształt - zauważył że Twoja strona za bardzo różni się od jakiejś normy ustalonej dla frazy i stwierdził:

slepnac-dario.gif

 

 

 

 

  • Super 3
  • Dzięki! 2
Odnośnik do komentarza

Wielkie dzięki za odpowiedzi i pomoc!

Moja opinia na ten temat- zbyt duży %EM oraz zmiana w algorytmie.

Profil linków
O różnorodność w anchorach dbałem. Widać niewystarczająco. Obstawiam, że część artykułów mogło nie zostać zindeksowanych stąd zaburzenie w %. Linki z em dawałem z na najsilniejszych zapleczach. Tak wpadłem w pewien schemat. Widać człowiek całe życie się uczy.

Około 70% linków pochodzi z zaplecz, będę więc systematycznie zmieniam anchory w starych artykułach.
W nowych zapleczach i art, będę linkował głównie gołym url/brandem


Zmiana w algo
Drugi powód spadku – to według mnie zmiana w algo. Sprawdzałem, nie było wtedy aktualizacji. Nikt  się nie skarżył na spadki. Sam też niczego nie odczułem. Skąd wniosek o aktualizacji? Uważam, że algorytm nie jest jednorodny (trochę pisał o tym Paweł). Uważam, że algo może robić mikro aktualizacje na małej skali. Analizując historyczne wyniki senuto zauważyłem, bardzo duży ruch na dla tej frazy. Widzę pewną zależność w spadkach i wzrostach. Wzrosty odnotowało kilka stron oferujących oferty pracy (wzrost z poza 100 na top 20), spadły strony o podobnej architekturze co moja (wzorowałem się na nich podczas budowy). Strony, które spadły mają bardzo duże budżety na seo, jeśli kogoś stać na artykuły sponsorowane na o2.pl to teoretycznie powinien wiedzieć, co robi.

 

 

@bonus Linkowałem nofollow i dofollow.

@eM.Masz link do tego case?

@PawełNaturalność dostosowuję do frazy/tematu. Znam ten temat, ale dobrze, że o nim piszesz. Może ktoś skorzysta. Dobrym narzędziem, który w jakimś stopniu pomaga w określeniu co ma zawierać strona jest surferseo.

@GrandCashWiększość zaplecz mam pokurywanych w ahrefsie więc u mnie tak to nie działa. Tylko excel.
Em powinien być dostosowany do frazy - o tym pisał @Paweł

@Pr0miL powodzenia w powrocie na topy.

Dam znać jak coś się ruszy. Mam nadzieję, że tylko in plus :D

  • Dzięki! 1

Pomogłem? Daj reputa :)

 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Polecana zawartość

    • Poradnik podatkowy - jak rozliczać się z pieniędzy zarobionych przez Internet bez DG?
      Zarabianie w Internecie wiąże się z koniecznością płacenia podatków - a rozliczanie się z urzędem skarbowym nie jest jednoznaczne i proste. Prawo podatkowe w Polsce jest nieujednolicone - co oznacza, że każdy urząd skarbowy może mieć inne interpretacje. Sprawdź jak się za to zabrać!
        • Lubię to!
        • Super
      • 12 odpowiedzi
    • JDG - Jak zarejestrować, rozliczać i prowadzić działalność gospodarczą w Polsce
      Jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG) to najprostsza forma prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Jest to działalność prowadzona przez jedną osobę fizyczną na własne nazwisko i na własne ryzyko. Jednak mimo, że nazywa się jednoosobowa - daje jednak możliwość zatrudniania pracowników. Takich firm jest zarejestrowanych w Polsce zdecydowanie najwięcej. Sprawdź jak zarejestrować, rozliczać i prowadzić własną JDG!
        • Super
      • 3 odpowiedzi
    • Inwestowanie w obligacje detaliczne skarbu państwa - od podstaw!
      Sprawdź jak inwestować w obligacje skarbowe - krok po kroku! Detaliczne obligacje skarbowe to rodzaj obligacji emitowanych przez Państwo, które są oferowane indywidualnym inwestorom, takim jak osoby fizyczne, a nie instytucjom finansowym.

      Są to instrumenty dłużne, nienotowane na żadnym rynku, co oznacza że kupując taką obligację, w praktyce pożyczasz pieniądze państwu na określony czas, a w zamian otrzymujesz odsetki. Można więc powiedzieć że obligacje są indywidualną pożyczką na określony % dla Skarbu Państwa. Państwo odda Ci więcej niż od Ciebie pożyczyło.
        • Super
      • 7 odpowiedzi
    • Jak pozyskiwać i zarabiać na poleconych dzięki make-cash.pl
      W tym poradniku przedstawiam możliwości dostępne dla każdego użytkownika. Dowiesz się jak efektywnie wykorzystać forum do zbierania poleconych i budowania dodatkowych zysków.

      Make-cash.pl to miejsce, gdzie ludzie dzielą się swoimi doświadczeniami, poszukują porad i rekomendacji, a także nawiązują wartościowe kontakty. Codziennie odwiedza nas minimum 2000 unikalnych osób, które są zainteresowane zarabianiem przez Internet - a to ogromny potencjał, z którego może korzystać nie tylko administracja - ale każdy użytkownik forum !
        • Super
      • 2 odpowiedzi
    • Jak pisać treści na stronę internetową z wykorzystaniem AI
      Tworzenie treści od podstaw może być procesem czasochłonnym. Istnieje wiele mniejszych kroków, o których należy pomyśleć w drodze do stworzenia atrakcyjnych treści, takich jak badanie rynku, SEO i redagowanie tekstu, a to tylko początek. Jednak nie musisz zaczynać od zera, gdy istnieją narzędzia AI, które mogą pomóc w tworzeniu wysokiej jakości treści. 
        • Dzięki!
        • Super
      • 13 odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .