Skocz do zawartości

Ciamciaj

1 281 wyświetleń

Założenie własnego biznesu stanowi marzenie wielu osób. To ciekawa alternatywa dla pracy na etacie. Dzięki stworzeniu odpowiedniego planu może być też naprawdę dochodowym przedsięwzięciem. Aby założyć własną działalność gospodarczą, warto pamiętać o kilku bardzo istotnych kwestiach.

Dobry pomysł to podstawa

Chcąc założyć własną firmę, najpierw należy mieć dobry pomysł na biznes. To od niego w dużej mierze zależy powodzenie całego przedsięwzięcia. Warto więc zastanowić się, w czym jest się dobrym i jakie się ma pasje. Trzeba również sprawdzić sytuację na rynku pod kątem tego, co samemu można wnieść. W ten sposób łatwiej znaleźć jakąś niszę, którą będzie się w stanie wypełnić.

Szukając pomysłu na biznes, warto też poszukać inspiracji w Internecie. W sieci bez trudu można znaleźć niejeden blog dla przedsiębiorców, który podsuwa ciekawe koncepcje, a nawet pomaga rozpisać szczegółowy biznesplan.

Załatwianie kwestii formalnych

Jeśli decyzja o założeniu własnego biznesu została podjęta, pora na konkrety. Bardzo istotne jest oczywiście załatwienie wszelkich formalności. Najpierw należy zadecydować, jaką formę działalności się wybiera. Do wyboru, poza jednoosobową działalnością gospodarczą, jest spółka cywilna, osobowa i kapitałowa. Zaczynając prowadzenie biznesu, najlepiej wybrać jedną z dwóch pierwszych opcji. Większość osób na początek decyduje się na jednoosobową działalność gospodarczą.

Aby założyć taką firmę, powinno się uzyskać wpis do Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej. W tym celu należy wypełnić formularz CEIDG-1. Trzeba podać w nim informacje na swój temat, dane dotyczące przedsiębiorstwa oraz wybrać formę opodatkowania przyszłej działalności. Równocześnie druk ten pozwala m.in. na złożenie wniosku o wpis do REGON czy zgłoszenie się jako płatnik składek do ZUS.

Po rejestracji firmy konieczne jest też zgłoszenie się jako podatnik podatku VAT. Należy zrobić to poprzez złożenie druku VAT-R we właściwym urzędzie skarbowym. Co więcej, jeżeli od razu wraz z formularzem CEIDG-1 nie złożyło się druku ZUS ZUA lub ZZA, konieczne jest dopełnienie tego obowiązku. Ma się na to 7 dni od chwili założenia przedsiębiorstwa.

Pozyskanie finansowania

Zakładając własny biznes, trzeba dokładnie przemyśleć sposób finansowania przedsiębiorstwa. Pod tym względem istnieje wiele opcji. Najlepiej oczywiście mieć odpowiednio duży kapitał własny. Istnieją jednak też inne możliwości. Wśród nich na pierwszy plan wysuwają się rozmaite kredyty, a także różnego typu leasing, np. operacyjny lub finansowy. Ciekawym pomysłem na sfinansowanie działalności jest również zdobycie dotacji, np. z urzędu pracy lub z Unii Europejskiej. Ponadto możliwe jest skorzystanie z programów rządowych, takich jak inicjatywa Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Banku Gospodarstwa Krajowego „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”. Możliwość otrzymania tego typu pomocy jest zawsze obłożona konkretnymi zasadami i koniecznością spełnienia odpowiednich wymogów.

0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .