Skocz do zawartości

16 wskazówek jak zrobić dobrze rankujący i dobrze konwertujący Landing Page


Rekomendowane odpowiedzi

Dobry landing page to jeden z kluczy do sukcesu. Nawet jeśli Twoja strona osiągnie wysokie pozycje w Google, jeśli będzie wyglądać po prostu słabo, to bardzo mała ilość klientów zainteresuje się tym, co na tej stronie faktycznie się znajduje. Ponadto, dobrze zrobiony landing page pozwala na szybsze i łatwiejsze wybicie strony w wyszukiwarkach. Dlatego bez zbędnych wstępów, oto 16 wskazówek dla każdego twórcy LP.

Szybkość działania strony

Szybkość działania strony to jeden z najważniejszych czynników. Jeśli twój landing ładuje się długo, to nie warto go nawet promować. Musisz upewnić się, że Twoja strona jest w pełni zoptymalizowana pod kątem prędkości. Musi być możliwie jak "najlżejsza". Jednym z narzędzi, które pozwoli Ci sprawdzić optymalizację Twojej strony jest GTMetrix.

Twoi użytkownicy skupiają uwagę na stronie przez bardzo krótki czas. Połącz to jeszcze z długim ładowaniem się strony, potencjalnie wolne łącze internetowe i masz scenariusz, w którym płacisz za ruch, który nigdy nie będzie miał możliwości zobaczenia Twojej strony.

1.png

Responsywność

Nie ma znaczenia czy kierujesz tylko ruch z komputerów na swoją stronę, czego dodatkowo nie powinieneś robić, nawiasem mówiąc. Gdzieś po drodze trafi się ktoś, kto wyświetli stronę na telefonie lub tablecie. Najważniejszym elementem wyglądu Twojej strony jest jej responsywność. Musisz również upewnić się, że Twój responsywny wygląd strony działa poprawnie. Zawsze wrzucaj call-to-action oraz formularze w widocznej części strony na urządzeniach mobilnych. Najlepiej jest to sprawdzić na swoim urządzeniu, ale możesz również użyć Responsinator'a.

2.png

Kompatybilność z przeglądarkami

Twój landing page może wyglądać dobrze na Twojej przeglądarce, ale czy sprawdzałeś go na innych przeglądarkach? Innych wersjach tych przeglądarek? Możesz tracić naprawdę dużo potencjalnych klientów, ponieważ Twoja strona nie jest kompatybilna ze WSZYSTKIMI przeglądarkami i przede wszystkim ze WSZYSTKIMI ich wersjami. Zdziwiłbyś się wiedząc jak wielu użytkowników internetu korzysta z przestarzałych wersji przeglądarek lub też tej okropnej rzeczy, jaką jest Internet Explorer. Upewnij się, że strona jest przystosowana do każdej z nich, nie ma żadnych bugów lub konfliktów, które uszkodziłyby jej funkcjonowanie. Możesz sprawdzić kompatybilność strony na BrowserStack.

3.png

Walidacja W3C

Jeśli jeszcze o tym nie wiesz, walidacja W3C jest sieciowym standardem kodowania. Jest to praktycznie prawem, regulaminem podczas pisania landing page'y. Nieprzestrzeganie zasad W3C nie oznacza, że Twoja strona nie będzie działała poprawnie, ale mogą pojawić się różne komplikacje. W świecie, gdzie istnieje zasada "moja strona vs Twoja strona", jestem na lepszej pozycji, jeśli pomyślnie przeszedłem walidację W3C na wyższym poziomie. Jakość Twojego kodu ma wpływ na różne przeglądarki oraz na to jak ludzie widzą Twoją stronę. Wyczyść swój kod i sprawdź błędy na W3C Validator.

4.png

Walidacja formularzy

Kolejna walidacja - ta również jest dla Ciebie bardzo ważna, ponieważ to zadziwiające jak wiele stron jej nie przechodzi. Jeśli płacą Ci za konkretny rodzaj lead'a lub wypełnienie formularza, musisz upewnić się, że ten formularz jest w 100% poprawny. Nie tylko pomoże Ci to uniknąć kiepskich lead'ów (które i tak pewnie będą cofnięte), ale również pomoże Ci zwiększyć zadowolenie klientów z lepszej jakości strony. Upewnij się, że zainstalowałeś standardową walidację formularzy. Możesz również poszukać tzw. "form lookup service", czyli usług sprawdzających poprawne wypełnienie pól formularza. Powstrzymuje to ludzi przed wpisaniem byle czego lub przed pomijaniem niektórych pól. Darmową walidację formularzy zapewnia Parsleyjs, natomiast dobrym serwisem typu form lookup service jest Xverify.

5.png

Umiejscowienie formularzy

Zawsze w widocznej części strony! Wiele osób dziwi się, że ich strony nie konwertują. Potem okazuje się, że formularze czy call-to-action zamieszczone są gdzieś na dole strony, co zajmuje jakieś 100 lat scrollowania, by tam dotrzeć. Jeśli wypełnienie formularza jest ważnym elementem Twojej strategii marketingowej, to wyłóż to przed odwiedzającym na złotej tacy, czyli gdzieś na górze strony, gdzie jest to dobrze widoczne. Nie będą musieli wtedy używać swoich leniwych paluchów, by dostać się do czegoś, co znajduje się przed ich oczami. Oczywiście umieść też formularz w jakimś innym miejscu, ale złotą zasadą jest wklejenie go w WIDOCZNYM MIEJSCU.

6.png

Widoczność formularzy

Jeśli korzystasz z jakichkolwiek formularzy na swoim LP, to musisz jasno je zaakcentować i odróżnić je od reszty strony. Można to zrobić tworząc formularz w kolorze kontrastującym do reszty treści. Możesz również użyć dużych strzałek wskazujących dokładnie na ten formularz, który chcemy, by użytkownik wypełnił. Musisz sprawić, by było to dla nich łatwe. Dobrym sposobem jest również dodanie lekkiego obrysu lub cienia pod formularzem, by lekko odróżnić go od tła. 

7.png

Call to Action

Musisz ZAWSZE akcentować swoje call to action. Nieważne czy jest to przycisk "Kup Teraz", czy "Zarezerwuj miejsce", czy cokolwiek co możesz oferować, musi być to widoczne na pierwszy rzut oka. Nie ma takiej opcji, by użytkownik musiał scrollować, by zobaczyć Twoje call to action. Równie dobrze możesz na samej górze napisać "nudno tu, wyjdź", jeśli zamierzasz umieścić call to action na dole strony. Podkreśl ten przycisk, uświadom użytkownikowi co dostanie, gdy w niego kliknie.

8.png

Powtarzaj Call to Action

Tak jak wspomniałem powyżej, call to action ma być widoczny. Ale powinieneś go również powtarzać co jakiś czas na swojej stronie. Jeśli Twój landig page jest długi, dodaj kilka przycisków, linków tekstowych, a wtedy większa ilość użytkowników, którzy scrollują przez Twoją stronę kliknie w button. Nie przesadzaj jednak, by strona nie wyglądała na zaspamowana ofertą. Subtelnie dodaj je tak, by użytkownik nigdy nie musiał szukać przycisku dłużej niż kilka sekund. Użyj też przycisku scrollującego na górę lub na dół strony, by użytkownik mógł szybko powrócić do formularza. Nie używaj skaczących buttonów, bo pomyślą, że coś jest nie tak ze stroną.

9.png

Kolejność wykonywanych kroków

Wiele stron sprawia, że wykonanie formularza jest czasochłonne i chaotyczne. Najważniejsze dla osoby tworzącej landing jest złapać lead'a. Dlaczego więc utrudniac mu to tworząc niejasne formularze? Albo jeszcze gorzej, przenosząc go od razu do formularza płatności. Jest to bardzo powszechny błąd, którego naprawienie może podnieść Twoją konwersję nawet o 50%. Zawsze na początku zbieraj informacje o użytkowniku, a dopiero potem kieruj ich do płatności. Zauważysz, że duża ilość ludzi wypełni formularz, a potem opuści stronę. Jednakże dużo bardziej wolałbym złapać nawet same informacje o użytkowniku, by móc je potem retargetować, niż wysłać go na początku do płatności i zostac z niczym.

10.png

Używaj "krytycznych elementów"

Większość z Was pewnie o tym wie, ale częśc na pewno zapomina o dodaniu niektórych krytycznych elementów. Kiedy tworzysz landing page, te rzeczy powinny zawsze być na swoim miejscu, a najlepiej jakby były doskonale widoczne zaraz po załadowaniu strony:

  • Nagłówek - przykuwa uwagę użytkownika chwytliwym tekstem, który nawiązuje do problemu
  • Opis - zapewnia użytkownikowi objaśnienie i rozwiązanie problemu
  • Obraz - jeden obraz wyraża więcej niż tysiąc słów i może mieć drastyczny wpływ na Twoją konwersję
  • Call to Action - spraw, by użytkownik podjął działanie i powiedz mu dokładnie co musi zrobić

Masz mało czasu, by przykuć uwagę użytkownika zanim ten opuści Twoją witrynę i przejdzie do kolejnej, więc wykorzystaj ten czas jak najlepiej.

11.png

Usuń wszelkie rozpraszające uwagę elementy

Zdarzyło Ci się kiedyś kliknąć w reklamę, odwiedzić stronę, po czym odnalazłeś się w sytuacji, gdy chodzisz po jakiejś witrynie z kompletnie nieistotnymi obrazkami, zastanawiając się jak się tu znalazłeś? Dzieje się tak, poniewaz ludzie nie usuwają "rozpraszaczy uwagi" ze swoich stron. Nigdy, przenigdy nie umieszczaj na stronie czegoś, co może rozproszyć Twojego odwiedzającego, bo po prostu nie zarobisz. Twój landing page nie powinien mieć żadnego menu, żadnego nadbar'u, linków w stopce (poza zapisami o prawach autorskich). Nie pozwól, by Twój ruch przeniósł się gdzie indziej. Usuń wszelkie linki wychodzące. Jeśli już musisz gdzieś linkować, spraw, by link otwierał się w nowej karcie lub w nowym oknie.

12.png

Mniej znaczy więcej

Jest to stare powiedzenie, ale jest nadal bardzo aktualne. Widziałem w sieci wiele stron umieszczających w treści tony informacji, grafy, zdjęcia, diagramy, a wszystko to jest jedynie przedłużaniem agonii odwiedzającego oraz niszczeniem konwersji. Trzymaj się prostoty i minimalizmu zaczynając od wygląd, przez treść aż do rozmieszczenia elementów i czcionek. Najlepsze strony to takie, które rozumiesz już w momencie, gdy na nie wszedłeś. Nie wrzucaj na stronę niczego, co nie jest absolutnie niezbędne. Skup się na tych najważniejszych rzeczach i zrób jak najwięcej, by je podkreślić. Jeśli potrzebujesz dłuższego opisu swojego produktu lub usługi, podziel go na kilka sekcji i upewnij się, że wszystkie są lekkie, czytelne i proste, z dużą dozą wyobraźni.

13.png

Tylko najpotrzebniejsze rzeczy

Kontynuując temat z poprzedniego punktu, jeśli np. działasz z kampanią, która wymaga od użytkownika jedynie wpisania adresu e-mail, imienia i numeru telefou, to w formularzu wymagaj TYLKO adresu e-mail, imienia i numeru telefonu. Musisz utrzymywać swoje formularze w możliwie jak najmniejszym rozmiarze, by zmaksymalizować szanse wypełnienia ich przez użytkownika. Im więcej informacji będziesz wymagał, tym mniejsza ilość ludzi Ci ją poda. Wymagaj tylko najważniejszych rzeczy.

14.png

Wiarygodność

Polecam zawsze zwiększanie wiarygodności stron kiedy to tylko możliwe. Zazwyczaj możesz to osiągnąć dodając np. certyfikaty na swoim landing page'u lub wklejając różnego rodzaju recenzje i polecenia. Najlepiej jednak dodać obie te rzeczy, ponieważ upewnia to użytkownika w przekonaniu, że trafił na zaufaną stronę, a im bardziej zrelaksowany użytkownik, tym bardziej chętny do wypełnienia oferty. Ponadto zawsze umieszczaj na stronie regulaminy przy swoich formularzach, byś wyglądał na całkowicie godnego zaufania i niemającego nic do ukrycia.

15.png

Testy typu A/B

Często pomijanym sposobem optymalizacji jest testowanie swojej strony. To zadziwiające jak wiele osób osiągnęło dużo większą konwersję zmieniając jedną głupią rzecz poprzez testowanie A/B (dwóch różnych wersji danego elementu). Prosta rzecz jak zmiana koloru przycisku call to action, czy zamiana jednego zdjęcia na drugie może przynieść Ci dużo korzyści. Testuj wszystko, co możliwe, a gdy wydaje Ci się, że znalazłeś tę najlepszą wersję, testuj ponownie. Najlepszym narzędziem do testów A/B, moim zdaniem, jest VWO.

16.png

Narzędzie to pozwoli Ci szybko i łatwo wprowadzić zmiany na stronie, które mogą drastycznie wpłynąć na konwersję. 

  • Super 12

Chcesz zacząć zarabiać w Internecie, ale nie wiesz jak? Szukasz inspiracji i nowych metod? Sprawdź:
>>> 13 sposobów jak zarabiać przez internet! - Zarabianie w Internecie <<<

Odnośnik do komentarza

Dołącz do nas za darmo i naucz się zarabiać!

  • Dostęp do darmowych poradników pokazujących krok po kroku jak zarabiać w Internecie
  • Sposoby zarabiania niepublikowane nigdzie indziej
  • Aktywna społeczność, która pomoże Ci rozwiązać problemy i doradzi
  • Profesjonalne treści na temat SEO, social media, afiliacji, kryptowalut i wiele więcej!

 

 

MACOS raczej miał na myśli oprogramowanie, które pomaga w śledzeniu zachowań na całej witrynie (gdzie porusza się myszka, która część witryny jest czytana najdłużej, gdzie klika czytelnik, czy decyduje się na wypełnienie formularza (jeśli nie, to w którym momencie przerywa ten etap). Nie tak dawno o nich pisałem: https://www.inwestycjewinternecie.pl/eye-tracking-zbior-narzedzi-do-badania-zachowan-odwiedzajacych-strone-www-narzedziadlamarketingu/

iwi.pl - blog o inwestowaniu przez internet    |    zwi.pl - blog o zarabianiu przez internet 

 

Odnośnik do komentarza
  • Moriarty przypiął/eła ten temat
  • 2 lata później...
  • 5 miesięcy temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .