Skocz do zawartości

Jak działa faktoring zaliczkowy i kiedy warto po niego sięgnąć?


Ciamciaj

395 wyświetleń

Usługi faktoringowe dynamicznie się rozwijają i dostępne dziś są w wielu różnych wariantach. W ofercie wyspecjalizowanych podmiotów znaleźć można nie tylko faktoring jawny i cichy, ale również inne rodzaje, które stanowią odpowiedź na potrzeby zgłaszane przez przedsiębiorców, w tym m.in. faktoring zaliczkowy. Na czym polega jego istota? Kogo powinien zainteresować faktoring zaliczkowy?

Faktoring klasyczny i zaliczkowy

Faktoring w wersji klasycznej polega na sprzedaży firmie faktoringowej nieprzeterminowanej faktury, która została wystawiona kontrahentowi z odroczonym terminem płatności. W rezultacie przedsiębiorca nie musi czekać na środki z faktury i zastanawiać się, w jaki sposób sfinansuje bieżącą działalność. Środki otrzymuje od ręki od firmy faktoringowej i może je przeznaczyć na dowolny cel. Ze względu na elastyczność usługi oraz ograniczone do minimum formalności faktoring stanowi doskonałe narzędzie w walce o utrzymanie płynności finansowej.

W ofercie podmiotów wyspecjalizowanych w oferowaniu usług faktoringowych znaleźć dziś można wiele jego odmian. Jedną z najbardziej popularnych jest faktoring zaliczkowy. Dostępny jest, chociażby, w ofercie NFG (https://nfg.pl/finansowanie-faktur/faktoring-zaliczkowy). Działa on jednak nieco inaczej aniżeli faktoring klasyczny. Usługa kierowana jest bowiem nie do tych, którzy mają problem z utrzymaniem bieżącej płynności finansowej, ale do przedsiębiorców, którym brakuje środków na realizację kolejnego zlecenia. Decydując się na skorzystanie z faktoringu zaliczkowego, przedsiębiorca może otrzymać środki na niezbędne zakupy, które następnie zwróci w ratach lub opłaci za pomocą faktury z odroczonym terminem płatności.

Kiedy warto zainteresować się faktoringiem zaliczkowym?

Faktoring zaliczkowy to doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy nie mogą podjąć się realizacji kolejnego zlecenia ze względu na brak środków na zakup niezbędnych materiałów czy opłacenie podwykonawców. Pozwala on uzyskać niezbędne środki od firmy faktoringowej, przystąpić do realizacji zlecenia i wreszcie zwrócić pożyczone środki. Zwrotu dokonać można na dwa sposoby – poprzez przelew na konto firmy faktoringowej lub przekazanie jej wystawionej kontrahentowi faktury z odroczonym terminem płatności.

Dlaczego warto zainteresować się faktoringiem?

Pozyskanie niezbędnych środków na rozwój biznesu nierzadko jest problematyczne. Doskonale wiedzą o tym przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z biznesem. Banki nie są zbyt skłonne do tego, by pożyczać pieniądze firmom na początkowym stadium rozwoju. Faktoring stanowi tym samym ciekawą alternatywę dla kredytu i jedno z istotniejszych źródeł finansowania młodego biznesu.

Faktoring jest ponadto godną uwagi alternatywą dla kredytu. Nie obniża zdolności kredytowej, nie wymaga ustanowienia dodatkowych zabezpieczeń na firmowym majątku i nie ma celowego charakteru – pozyskane z faktoringu środki można przeznaczyć na dowolny cel. Co więcej, faktoring można wrzucić w koszty, co sprawia, że finalnie jest nieco tańszy.

0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystanie. Polityka prywatności .